5 odpovedí na otázky o nadmernej pigmentácii a pigmentových škvrnách

Nadmerná pigmentácia je fenomén, ktorý vyvoláva množstvo otázok, no veľakrát poskytuje rozporuplné a nejasné odpovede. Chceli by ste sa o hyperpigmentácii a faktoch s ňou spojených dozvedieť viac? Prečítajte si teda nasledujúce riadky.

Ako dochádza ku hyperpigmentácii?

Už samotný názov naznačuje, že pojmom hyperpigmentácia sa myslí neprirodzená, nadmerná produkcia pigmentu. Týmto pigmentom je kožné farbivo melanín. Organizmus spúšťa jeho produkciu pri nadmernom pôsobení slnečného žiarenia, respektíve ultrafialových lúčov na pokožku. Za produkciu melanínu sú zodpovedné kožné bunky melanocyty.

Prečo sa tvoria pigmentové škvrny?

Pigmentové škvrny vznikajú pri nesprávnej činnosti melanocytov. Aktivita týchto buniek môže byť ovplyvnená nedostatkom vitamínov A, E, C a PP (B3 alebo niacín), ale aj hormonálnymi zmenami, ktoré sú typické napríklad u žien počas tehotenstva. Na melanocyty negatívne vplýva dlhodobé nadmerné vystavenie nechránenej pokožky slnečnému žiareniu. Nezanedbateľný je aj faktor veku – s pribúdajúcimi rokmi stráca pokožka človeka pružnosť a celkovú vitalitu, dochádza taktiež ku degradačným zmenám na úrovni melanocytov.

Sú pigmentové škvrny problémom starších generácií?

Pigmentové škvrny sa v prevažnej miere tvoria u starších ľudí (cca od 50. roku života), preto aj získali nelichotivé pomenovanie starecké škvrny. Nadmerná pigmentácia však neobchádza ani omnoho mladších ľudí. Niektoré formy pigmentácie (napríklad pehy) sa objavujú aj u novorodeniatok, zatiaľ čo iný druh postihuje tehotné ženy. Reč je o takzvanej tehotenskej maske, forme nadmernej pigmentácie, ktorá postihuje tvár žien počas tehotenstva a má súvis s hormonálnymi zmenami v organizme.

Dá sa pigmentovým škvrnám vyhnúť?

Pokiaľ sa nejedná o vrodenú záležitosť, je možné proti vzniku pigmentových škvŕn použiť pomerne jednoduché preventívne opatrenia. Základom je zdržiavať sa mimo intenzívnych priamych slnečných lúčov, vrátane žiarenia v soláriách. Odporúča sa tiež aplikácia kvalitných opaľovacích prípravkov, ktoré chránia pokožku pred UVA aj UVB žiarením. V letných mesiacoch netreba zabúdať na pokrývky hlavy a slnečné okuliare, ktoré sa hodia aj v zime; najmä na horách, pretože so stúpajúcou nadmorskou výškou stúpa aj intenzita slnečných lúčov.

Čo robiť, ak už mám pigmentové škvrny na tvári a tele?

V takom prípade sa oplatí vyskúšať overený krém na pigmentové škvrny na tvári. Mal by byť dermatologicky testovaný a vďaka svojmu zloženiu by mal nielen odstraňovať už existujúce, ale aj brániť vzniku nových stareckých škvŕn. Najlepšie krémy proti pigmentovým škvrnám zabezpečia pokožke prísun potrebných vitamínov, dostatok hydratácie, posilnia jej prirodzenú bariéru a ochránia ju pred príznakmi predčasného starnutia.

Súvisiace:  Ako nachytať votrelca

Podobné články:

Znamenie Leva
Dni v znamení Leva sú tie dni, ktoré sú v...
Čítať ďalej
hurá do záhrady
Po zimnej prestávke opäť "Hurá do záhrady".
Televíznych programov s dobrými radami pre dom a záhradu nikdy...
Čítať ďalej
Jogurt – symbol zdravia a dlhovekosti
Aj vy s nadšením papkáte jogurty, lebo sú zdravé? Veď...
Čítať ďalej
Bolí vás chrbát? Vymeňte matrac!
Vedeli ste, že až 80 % dospelých ľudí niekedy trpí...
Čítať ďalej
Na novom matraci sa lepšie spí
Až keď sa ráno budíte unavení, bolia vás ramená a...
Čítať ďalej
Športové kúsky na jarné a letné mesiace,...
Pravidelná pohybová aktivita má prínos pre vaše fyzické aj psychické...
Čítať ďalej

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.