Nanajvýš aktuálna téma. Čo poviete? Veď šunka a Veľká noc k sebe neodmysliteľne patria. Ibaže ako postupovať, keď ponuka je taká široká? Je lepšie si vyberať podľa chuti? Alebo podľa vzhľadu? Podľa výrobcu? Či podľa zloženia? A čo je to vlastne tá kvalitná šunka? Vyrába ju dnes vôbec niekto?
V ostatnom dieli Farmárskej revue v Slovenskej televízii bola zaujímavá reportáž. Odborník na mäsové výrobky z Humenného vysvetľoval rozdiel medzi kvalitnou a menej kvalitnou šunkou.
Ako sa vyznať v kvalite šunky
Tá kvalitná je vraj vyrobená len z mäsa. Má ho v nej byť minimálne 80 %. Rozhodujúci je podiel bielkovín. Ten sa pohybuje od 10 do 16 percent. Čím má teda šunka viac bielkovín, tým je kvalitnejšia. Až na to, že tento údaj na etikete väčšinou nenájdete. A okrem toho sú vraj aj takí „majstri“, ktorí obsah bielkovín dosahujú pridaním sóje. Tak sa potom vyznajte. Pritom sója v šunke, samozrejme, nemá čo hľadať. Ale napríklad ani bravčové kože. O tých sa však aspoň pri čítaní zloženia dozviete.
Je domáci výrobca zárukou kvality?
Pán odborník vychválil, ako inak, tie ich výrobky. Tak som bola zvedavá, čo sú to teda za zázraky. Jednalo sa o detskú šunku a šunku špeciál. Ešteže som to pozerala cez internet, inak by som si detail o zložení len ťažko zapamätala. Tu som si jednoducho zastavila video a zloženie opísala.
Tá úžasne „kvalitná“ detská šunka obsahovala úplne to isté ako šunka pre dospelých. Len mi prišlo čudné, že mala mäsa len 82 % a tá dospelácka až 90 %. Že by detičkám viac mäsa uškodilo?
Nemám ten pocit. Skôr im uškodí to, čím bolo to mäso „nadstavené“. Ten zvyšok totiž tvorila voda, dusitan sodný (E250 ako konzervant. Inak „skvelá“, zdraviu škodlivá prísada. Absolútne nevhodná pre deti). A ďalšie „užitočnosti“ ako modifikovaný škrob, dva stabilizátory (E407 a E451), laktóza, maltodextrín, extrakty korenín so zelerom, dve zahusťovadlá (E407 a E415). A k tomu antioxidant E316.
Tak tomuto sa u nás hovorí kvalita. Tento výrobca je síce z východu, ale čosi podobné nájdete aj u nás na strednom Slovensku. Výrobca sa tvári ako malý, regionálny, v jeho mäsiarni stojí takmer stále dlhý rad ľudí, pritom zložením sa tie jeho „mäsové produkty“ nápadne podobajú tým z východu Slovenska. Dokonca ten náš stredoslovenský na výrobkoch pre istotu podiel mäsa ani neuvádza. A o bielkovinách ani nehovorím.
Kde teda hľadať kvalitnú šunku
Možno si niektorí naši výrobcovia myslia, že nás peknými rečami o vysokom podiele mäsa v ich výrobkoch presvedčia o ich kvalite. A čo tá voda? A čo tie zahusťovadlá? Veď naozaj kvalitná šunka sa vyrába zbavovaním mäsa vody (sušením, prípadne údením) a nie pridaním vody naviac! Tak je potom možné aj to, že niektorí naši výrobcovia dokážu vyrobiť z kila mäsa jeden a pol kila šunky, zatiaľ čo napríklad v Taliansku na výrobu kila šunky prosciutto crudo použijú až dve kilá mäsa.
Zaujímavé je, že cenový rozdiel medzi našou akože kvalitnou šunkou a talianskym prosciuttom nie je zas až tak veľký. Žeby naša voda s haldou kadejakej chémie bola rovnako drahá ako ich mäso?
P.S. Ospravedlňujem sa za nekvalitnú fotku. Je robená mobilom priamo u nás v predajni mäsa.
Komentáre