Komu sa podarilo schudnúť vďaka redukčnej diéte, zároveň si váhu udržať a pritom si nepoškodiť zdravie, tomu gratulujem. Myslím si ale, že takých ľudí nie je veľa. Každá redukčná diéta má svoje nedostatky. Síce si pri nej „zredukujete“ váhu, ale prídete aj o cenné látky, ktoré vášmu telu neskôr môžu chýbať.
Ako teda postupovať, aby ste schudli a zároveň vám nič nechýbalo?
Nevynechávajte žiadne jedlo.
Ja deň začínam hrnčekom teplej vody. Môžete si pridať šťavu z citróna, prípadne trošku medu. Ale môžete si dať nalačno aj nejaké ovocie. Získate vitamíny a telo sa naštartuje. Po polhodinke, keď sa umyjete a oblečiete, dajte si kvalitné raňajky. Určite by mali obsahovať bielkoviny, zložené cukry, aj tuky. Môžu byť na sladko alebo na slano. Obilninové kaše so sušeným alebo čerstvým ovocím, pridať môžete oriešky, semienka. Na slano to môže byť celozrnný chlieb so šunkou, syrom a trochou zeleniny. Ideálny nápoj na ráno je zelený čaj.
Obed je najväčšie jedlo dňa, čo do objemu. Dajte si ho kompletný. Teda polievku a druhé jedlo. Samozrejme aj s prílohou. Zelenina ako príloha samotná neobstojí. Čiže ak si dáte mäso, tak k nemu ryžu, zemiaky alebo cestoviny. Ako dezert si môžete dopriať nejaký kompót. Podľa doktorky Cajthamlovej, odborníčky na zdravý životný štýl, sladká bodka na záver dodá energiu tráviacemu traktu na začiatok spracovávania väčšieho množstva potravy. Môže to byť aj kúsok ovocia a tí, ktorí pracujú duševne, si môžu dať aj šálku kávy. Je to preto, aby nedochádzalo k odlivu krvi z mozgu a aby po obede nezaspali.
Večera by mala byť najneskôr 3 hodiny pred spaním. Môžete si dať nejakú polievku, zeleninový nákyp, cestoviny. Mala by mať veľa vlákniny a málo tuku. Môžete si dať aj tvrdý syr alebo jogurt.
No a ako tvrdí doktor Bukovský, spať by sme mali ísť trochu hladní, aby sme sa mohli tešiť na raňajky.
Cez deň sa nenechajte vyhladovieť.
Vždy majte poruke aspoň muessli tyčinku alebo kúsok horkej čokolády. Môžete zjesť zopár orechov, pozor, nie viac ako za hrsť denne, alebo mandle, najviac 10 denne. Prípadne nejaké ovocie, najlepšie jablko alebo hrušku. Samozrejme so šupkou, kvôli vláknine. Predtým ovocie dobre umyte.
Dobre sa vyspite.
Keď ste nevyspatí, pociťujete oveľa väčší hlad. A hlavne, máte chuť na sladké a mastné.
Jedzte pomaly, vychutnávajte si nielen jedlo samotné, jeho vôňu a chuť, ale aj atmosféru a spoločnosť, v ktorej jete.
Varte si čo najčastejšie sami zo základných surovín, lebo vždy viete, čo si do jedla dáte.
Snažte sa pri príprave jedla vždy čosi vylepšiť. Zameňte bielu múku za celozrnnú, bielu ryžu za naturálnu a podobne.
Majte radosť zo života, zo svojho zlepšujúceho sa zdravia a buďte v pohode.
Milá Olinka, píšete perfektné články a viete to veľmi zaujímavo napísať. V tomto článku ma trochu mrzí,
že mám pocit, že ste odporca tuku, pritom najnovšie zistenia dospeli k tomu, že naše telo tuky potrebuje
a keď na tie tuky máme chuť, tak by sme ich mali konzumovať. Samozrejme vyberať si aké a hlavne nie pripálené.
Hlavne sacharidy by sme mali konzumovať s tukmi, pre nižší glykemický index t.j. aby sa pomalšie uvoľňovali
cukry do krvi. Ja si myslím, že jediná cesta na chudnutie je pohyb a ešte raz pohyb.
Držím Vám palce a veľa čitateľov. :))
Warning: Undefined array key 1 in /data/6/3/63be5345-0f9e-4008-8009-3efaf0eec091/dobreazdravo.sk/web/wp-content/plugins/wp-useragent/wp-useragent-detect-os.php on line 668
Milá Eva, ďakujem za Vašu pochvalu. Teší ma, že sa Vám moje články páčia. Možno práve tento vo Vás vyvolal dojem, že odmietam tuky ako také. Ak si však prečítate aj iné moje články, napríklad „Bez tuku ani náhodou“, zistíte, že som skôr zástancom vyváženej stravy. A tuky do nej určite patria. Ide hlavne o to, že aké a koľko. Pri chudnutí aj udržaní si optimálnej váhy je síce pohyb dôležitý, no ak má niekto zdravotné problémy a cvičiť či behať nemôže, neostáva mu nič iné, len prispôsobiť si veľkosť porcií jedla tak, aby bol jeho výdaj vyšší než príjem. A samozrejme vyberať si jedlá bohaté na vlákninu, ktoré majú nízky glykemický index a zabezpečia dlhší pocit nasýtenia.
Prajem pekný deň.
Vplyv kofeínu na organizmus je individuálny. U citlivých osôb vyvoláva úzkosť a duševný nepokoj, trasenie končatín a búšenie srdca.
Máte pravdu. Mal som kamaráta z Maďarska, ktorý nemohol piť kávu. So smiechom vravel, že mu potom srdce skáče ako zamilovanému 😀