Ak sa snažíme chudnúť, alebo si minimálne udržať štíhlu líniu, môžu nám k tomu dopomôcť aj niektoré potraviny. Skúsme si predstaviť niekoľko tipov, s akými jedlami bojovať proti nadbytočným kilogramom.
1. Jablko pre nasýtenie
Jablká obsahujú vlákninu, ktorá tvorí až 30 % z ich celkového objemu, a preto sa po ich zjedení cítime pomerne sýti. Pektín v jablkách navyše udržiava hladinu krvného cukru, znižuje cholesterol, obsahuje tiež draslík pre znižovanie krvného tlaku.
2. Avokádo pre zníženie cholesterolu
Tiež avokádo je vhodným doplnkom diétnej stravy, pretože v ňom nájdeme nenasýtené kyseliny olejovú a linolovú a má vplyv na znižovanie cholesterolu. Tým podporuje spaľovanie tukov. Zvyšuje produkciu hormónu štítnej žľazy a tým urýchľuje metabolizmus. Vďaka nemu zároveň spaľujeme viac kalórií.
3. Mandle ako zdroj energie
Dopriať si môžeme tiež mandle, ktoré sa pre nás môžu stať zdravým zdrojom energie. Nemali by sme ale jesť praženú a solenú variantu kvôli tuku a soli, ani obalené v čokoláde. Dajte prednosť prírodným mandliam.
4. Fazuľa pre plný žalúdok a ako zdroj bielkovín
Na vlákninu je bohatá fazuľa, ktorá sa zároveň stáva zdrojom bielkovín. Práve vláknina, ktorá pomáha zasýtiť žalúdok, je dôležitá pri chudnutí, pretože nám dodáva sýtosť a pritom nepridáva žiadnu novú energiu. Výhodou fazule je veľmi nízky obsah tuku a nízky glykemický index. Vďaka veľkému množstvu bielkovín slúži u vegetariánov ako náhrada mäsa.
5. Čučoriedky s množstvom antioxidantov
Modré guľôčky obsahujú veľkú dávku antioxidantov, nechýba v nich tiež vláknina. Regulujú hladinu cukru a tukov v krvi, preto sa čučoriedkový nálev odporúča cukrovkárom. Pomáhajú spracovávať a ukladať cukor v tele.
6. Škorica pre udržanie glykémie
Snažte sa pridávať do jedál škoricu alebo piť vodu so škoricou. Práve škorica totiž úspešne znižuje a stabilizuje hladinu krvného cukru. Podľa odborných štúdií ju môže znížiť až o 30 %. Odporúča sa preto najmä diabetikom. Glykémia s jej pomocou nezaznamenáva výrazné výkyvy.
7. Grepfruit ako zdroj vitamínov
V jednom plodu grepfruitu nenájdete prakticky nič iné, než obrovské množstvo vody (údajne až 90 %) a vitamín C. Preto slúži ako dokonalý zdroj tohto vitamínu predovšetkým v období hroziacich chrípok a navyše nezaťaží vaše telo žiadnym výrazným prísunom ďalších kalórií. Horký, ale napriek tomu chutný plod, podporuje trávenie a pomáha urýchliť metabolizmus cukrov.
8. Zelený čaj studnicou antioxidantov
Šálky kvalitného zeleného čaju sú zásobárňou antioxidantov. Navyše majú pozitívny vplyv aj na našu váhu. Pokiaľ ich ale pijete, má to zmysel jedine ak sú bez mlieka a cukru. Popíjanie čaju urýchli náš metabolizmus, tuk sa začína rýchlejšie spaľovať, pritom je v zásade jedno, či budete čaj piť pred jedlom alebo po ňom.
9. Ryby prinášajú mastné kyseliny
Ak chcete zhadzovať kilá, nemali by vo vašom jedálničku chýbať ryby. Ide totiž o skvelý zdroj esenciálnych mastných kyselín, ktoré inak naše telo ťažko premieňa z rastlinnej stravy. Ak dodáme omega-3 mastné kyseliny telu rovno v hotovom stave, významne mu pomôžeme. Ryby sú tiež dôležité vzhľadom k veľkému množstvo bielkovín, ktoré obsahujú. Práve bielkoviny potrebujeme pre budovanie svalov.
10. Brokolica je vitamínovým pokladom
Všade sa propaguje zelenina ako zdroj vitamínov a vlákniny. To je samozrejme pravda, a preto sa bez nej nezaobídeme. Ideálna je napríklad brokolica, ktorá už prenikla do nášho jedálnička. V desiatich dekách tohto zeleného pokladu získame celkom 150 % odporúčanej dennej dávky vitamínu C. Kalórie sú minimálne, takže nepriberiete.
Ja by som sa chcela spýtať, čo je pravda na tom, že aj probiotiká pomáhajú na chudnutie. Našla som to v nejakom článku, ale nie som si istá jeho pravdivosťou. Ja teda osobne beriem probiotiká na trávenie biopron, ale čisto zo záujmu ma to zaujalo. Inak vďaka tomuto článku mi je už jasné, prečo je fajn mať čučoriedky zabudované v jedálničku 🙂 Ešte k rybiemu tuku som od kamaráta počula, že by sa denná dávka mala pohybovať okolo 1 až 1,5 ryby ak nie viac. On teda berie nejaké tabletky, v ktorom je obsiahnutý ten olej rybí.
Keby ľudia jedli naozaj potraviny a nie umeliny, ako stužený tuk namiesto masla alebo masti, poctivý chlieb namiesto toho nafúkanca z rozpekacej pece, keby jedli ovocie a zeleninu namiesto umelých náhrad, cukor a med namiesto fruktózového sirupu z modifikovanej kukurice alebo aspartamu, nemuseli by jesť tabletky.
Clanky podobneho typu nemaju ziadnu hodnotu. Ak sa chce clovek naozaj zdravo stravovat, nestaci si precitat ze brokolica obsahuje vela vitaminu C a zacat ju veselo kupovat a pripravovat na mnoho sposobov. Vitamin C je velmi citlivy a rychlo sa znehodnocuje. Ci uz varenim, varenim v pare, mrazenim,alebo aj kontaktom s kovom a straca sa aj pri suseni. Pri prechladnuti vraj treba pit sipkovy caj kvoli jeho obsahu vitaminu C. Kolko ho vsak mohlo ostat v sipkach po ich ususeni a naslednom zaliati horucou vodou??
Aj s rybami by som bola v dnesnej dobe opatrna. Staci ked clovek vidi v akom stave su NASE vodne toky, nechcem si ani predstavit, co vsetko sa ukryva pod morskou hladinou a ani co do nej naprsi alebo natecie. Staci zapatrat po informáciach o kontaminovanych rybach, velrybom tuku atd. Jednoducho aj kapsule s rybím tukom mozu obsahovat povolene mnozstvo PCB a niektore ju aj prekracuju.
Caj velmi nepijem, ale tiez predpokladam, ze ak nam ma byt prospesny, musi byt naozaj kvalitny a pripraveny tym spravnym sposobom. Tak ako kvalitna kava moze byt zdraviu prospesna. Ale nesca a turek pripraveny po domacky ma akurat tak stimulacny a mocopudny ucinok 🙂
Hej, a hlavne keby ludia jedli naozaj kvalitne potraviny a nie umeliny, dali menej na reklamu a spomenuli si ako zili nasi stary rodicia a nieco si z ich sposobu zivota vzali. Kto moze, nech radsej kupuje domace vajcia od susedy, mlieko kupuje radsej z automatu (precitaj. homogenizacia mlieka) a ovocie nech zhana od petovatela zo Slovenska. Niet nad bednicku domacich slovenskych stavnatych jablk.
S vitamínom C máte úplnú pravdu. Ale čaj uvarený zo sušených šípok, nazbieraných vlani za humnom, obsahuje aj iné látky, ako len vitamín C, na rozdiel od sáčkovaného čaju s príchuťou šípok 😉 V tom sa asi zhodneme. Preto aj ja aj vy svorne hovoríme, jedzte ľudia prirodzenú stravu, nie amarouny s príchuťami z reklamy. A aj ryba zo špinavej slovenskej rieky je nám prospešnejšia, ako kapsule zo zámoria. Či?