Bez vody nie je život a nefunguje ani záhrada. Pravidelné zalievanie potrebujú najmä mladé rastlinky alebo zelenina, ktorá vody spotrebuje počas rastu naozaj veľa. A keď v lete neprší, prichádzajú na rad ruky záhradkára a v nich polievacia konva. Poradíme vám, ako si ju upraviť tak, aby polievanie v záhradke bolo jednoduchšie.
Na používanie je jednoduchšia kupa z plastu, než plechová. Je ľahšia, ak spadne na zem, neoškrie sa a nezačne hrdzavieť. A v ruke nechladí. Skrátka sa s ňou lepšie pracuje.
Čo mi vadilo na tej našej, bol malý nalievací otvor. Napúšťal som vodu z nádrže, v ktorej sa voda zo studne mala čas otepliť na tepotu okolia, aby sme nespôsobili rastlinám šok chladnou vodou. A občas sa voda o vrch konvy rozstrekovala. Tak som ostrým lámacím nožom zväčšil nalievací otvor. Ale iba o toľko, aby som na okrajoch ponechal dosť materiálu a neoslabil konvu, aby sa plná vody nedeformovala. V podstate som ho len predĺžil dopredu.
Relatívne malý otvor a široký vrch má zabezpečiť, že sa ani z plnej konvy voda počas prenášania nevylieva. Zväčšenie otvoru na takmer tri štvrtiny povrchu vrchu môže spôsobiť prelievanie plnej konvy.
Aby som tomu zabránil, kúpil som si väčšiu konvu. Bežne nosíme v záhrade desať litrov vody, to je hmotnosť, ktorá nám nejak nevadí, nepreťažuje nás a s ňou vládzeme viackrát prejsť celú záhradu. Takže namiesto desaťlitrovej plastovej konvy som kúpil novú štrnásťlitrovú a aj tak do nej napúšťam len desať litrov. Tým ale, že je hladina vody pod vrchom, nie doplna, tak nehrozí vyčvachtanie vody na nohavicu alebo topánku.
Cez väčší otvor sa mi voda z nádrže lepšie napúšťa, nemusím sa priveľmi triafať ani nevylievam vodu mimo konvu. Napustenie trvá kratšiu dobu, miniem menej vody a skôr polejeme rastliny v záhrade, ktoré v lete potrebujú zavlažiť.
Komentáre