Na podzim sklidím a na jaře už nezaseju… Poznáte tú hlášku z kultovného českého filmu od Jozef Kemra? Tak nejak by mohla znieť úvodná veta začínajúce permakultúrneho záhradkára: Na jeseň pozbieram úrodu a na jar už nezrýľujem. Len toto nestačí, ale ako začiatok to nie je málo. A celú zimu venujte štúdiu literatúry aj videí na youtube, aby ste na jar boli pripravení.
Permakultúra nie vždy znamená bezorebné hospodárenie na pôde, ale vo väčšine prípadov idú spolu vedno ruka v ruke. Kým klasické poľnohospodárstvo a z neho odvodené záhradníčenie rieši problém „Ako dopestovať na pôde dostatok úrody“, tak permakultúra rieši inú otázku: „Ako sa dobre starať o pôdu, aby nám dala dostatok úrody“.
Pripadá vám to podobné? Diabol sa skrýva v detailoch. Zásadný rozdiel by som vypichol takto: Kým poľnohospodári zväčša pracujú na prenajatej pôde, permakultúrni záhradkári pracujú na svojej. Preto im na jej stave a budúcnosti záleží viac, ako na okamžitých výnosoch a dotáciách.
Druhý základný rozdiel medzi klasickými pestovateľmi a permakultúrnymi je v tom, ako do pôdy „vŕtajú“. Klasickí pestujú svoje plodiny navzdory prírode, permakultúrni v súlade s prírodou. Niekto neustále proti prírode bojuje, niekto využíva jej princípy, aby sa menej nadrel, menej minul a dosiahol efektívnejšie výnosy vlastnej produkcie a pritom neškodil prírode okolo seba, teda ani pôde. Teda ide o množstvo umelých hnojív a chemických postrekov, ktoré sa do pôdy (ne)dostanú a tým aj do potravín. Pretože ste to, čo jete.
Ako začať s permakultúrou
Všetko začína v hlave. Ak doteraz vaším hlavným náradím v záhrade bol pluh, rotavátor, rýľ, motyka a postrekovač, musíte najprv zmeniť svoju myseľ. Prijať fakt, že pôda nie je nosný substrát pre korene a že výživou nie sú NPK a iné prípravky, ale že pôda je živý organizmus, ktorý by existoval aj bez našej účasti. A že keď z neho časť odoberieme (úroda), musíme mu pomôcť zregenerovať sa a obnoviť východzí stav. Nie dodať živiny hnojením, ale vytvoriť taký stav, aby sa pôda dokázala zregenerovať sama. A tento proces nezačína po zbere úrody, tento proces je permanentný a začína už v momente, keď do pôdy sadíme alebo vysievame. A nikdy nekončí.
Dostávajú sa k vám také informácie, na aké ste pripravení. Ak niečo nie ste schopní prijať, nepríde to k vám a namiesto toho sledujete sr@cky v telke. Ale skúste vyhľadať na Youtobe videá o permakultúre a pozrieť si ich namiesto TV seriálu. Ak nad nimi budete rozmýšľať a začnete si predstavovať, ako svoju záhradu prerobíte z klasickej na permakultúrnu, začnú k Vám prichádzať ďalšie informácie. Či už z videí alebo z knižiek.
Nemusíte celú svoju záhradu naraz „prekopať“, začnite postupne. Jedným záhonom, sami uvidíte rozdiel, chyby ľahko napravíte a druhý vám už pôjde prerobiť alebo vybudovať ľahšie a rýchlejšie. Pomôcť vám vo vašom snažení môžu články na tomto webe alebo na www.mojazahradka.sk
Komentáre