Denník pozitívneho III.

Jedenásty deň som doma a nemôžem opustiť panelákový byt. Vonku už je pekné počasie a robota stojí. Je to presne, ako som vždy tvrdil. Pri korunke nie je problém choroba, ale opatrenia, ktoré obmedzujú ľudí a život. Aby to para tlačila, pre jednu chamtivú sviňu. Aké to teda je byť v jednom byte s pozitívnou osobou a vo vlastnej karanténe?



Dôležité je to, že som s pozitívnou osobou. Doslova. Keď je niekto pozitívne naladený celý život, tak nevadí, že je kovidpozitívny. Kolegom v práci som hovoril, že ak má človek čo jesť a čo robiť, tak ani choroba ani karanténa nevadí. A my máme čo jesť, hoci už nám dva razy doplnili zásoby cez dvere. Chvala bohu máme niekoľko možností, ako niekomu poslať mailom nákupný zoznam a internetbankingom peniaze. A ak prečítame všetky doteraz odložené časopisy, vrátime sa k niektorým starším knihám a začítame sa do tých, čo sme teraz dostali, tak potom si pozrieme niektoré weby a ja aj nejaké video návody k tomu, čo mám v záhrade rozrobené a čo naplánované. A k tomu nejaký dokumentárny film, najčastejšie na ČT2 alebo športový kanál. Ostatné stoky preskakujeme, našťastie na ne nie sme odkázaní.

Mám takú divnú nádchu. Ako keby zvnútra vlhký nos, ale nie je čo vysmrkať, nos nemám upchatý. Hlava ma nebolí, ani kĺby a svaly. Nemám teplotu, nebolí ma v krku ani nič iné. Nebyť tých opatrení, nesedel by som doma, nemám prečo. Aj keď som mal v minulosti teplotu, lebo som prechladol, záhrada ma vždy vyliečila. Stačí vhodné oblečenie a vhodný užitočný pohyb. Príroda skutočne uzdravuje, asi preto nám zakazujú do nej chodiť. Kazili by sme štatistiky. Tak sedím doma, minimálne raz za deň si ľahnem, raz na polhodinku, inokedy si pospím hodinky dve. Pri corone treba oddychovať, aby telo vládalo.

Samozrejme často vetráme či ideme na balkón. Čerstvý vzduch je liek a vhodne dopĺňa zinkové tablety, tobolky vitamínu D a dvakrát denne pijeme prieduškový čaj od Herbexu, môj osvedčený. Vedeli ste, že ak vás kontaktuje osoba, ktorá dostala pozitívny výsledok testu, nastupujete automaticky do 14 dňovej karantény? Ako kontakt máte nárok na pandemickú PN (musíte to oznámiť lekárovi a súčasne cez web vyplniť žiadosť na stránke Sociálnej poisťovne – v takom prípade zamestnávateľ neplatí nič, ide rovno plná maródka zo Socpoist). Sranda je, že nie každý zamestnávateľ vám to vysvetlí…

Súvisiace:  Kvalita potravín Made in Czechoslovakia

Testovanie nie je povinné

Hoci na nás veľmi tlačia a bránia nám nie len podnikať, ale aj pracovať. A hoci môžem ísť do práce, pri vstupe do budovy ma zastaví zamestnávateľ, lebo mu to nariadil štát. Svinstvo na obyvateľstve. Takže ak stretnete pozitívnu osobu, ostávate doma dva týždne alebo dlhšie, tri dni po poslednom príznaku.

Alebo sa môžete nahlásiť na test a dostanete termín cca ôsmy deň od posledného kontaktu. A potom ste buď v karanténe ďalších 14 dní od odberu, aj keď je test negatívny! Alebo v izolácii, keď je test pozitívny. Tiež 14 dní alebo ešte tri dni od posledných príznakov.

Takže poctivý človek si pohovie doma, alebo kde sa nahlási, že bude v karanténe/izolácii, najmenej tri týždne! To mi príde ako lepší nápad sa netestovať. Tak či tak je človek zavretý, nikam nemôže, nikoho neohrozuje. A ako úzky kontakt sa to berie vtedy, ak ste s osobou boli viac, ako 15 minút alebo bližšie ako dva metre alebo bez rúška. Merali ste to? A ak nie vy, tak niekto iný? Jediný dôvod na test je vidina získania papiera o prekonaní choroby s tým súvisiace výnimky. Lebo ak má človek príznaky, problémy, je mu ťažko, tak tak či tak musí kontaktovať svojho lekára alebo rýchlu pomoc. Ale bez príznakov? Veď všetci nosíme rúška a poniektorí aj respirátory.

Ja som divný a vy ste chorí

Tak som reagoval na slová kolegov, keď som vo firme začínal a dohodol si s kuchárkou, že mi k bežným porciám obeda bude namiesto ryže, knedlíkov, zemiakov alebo cestovín či akýchkoľvek iných bežných príloh dávať zmes strúhanej a krájanej čerstvej zeleniny. A všetci pozerali na tie najväčšie a najkrajšie a najfarebnejšie porcie, čo som v závodnej kantýne dostával. Ostatní kolegovia jedli normálne jedlo a mali normálne choroby. Jeden s cholesterolom a vysokým tlakom, druhý s pankreasom, ďalší so žlčníkom, niekto dnu a niekto s črevami. Ale ja som bol podľa nich divný.

Ste naozaj to, čo jete. A prejaví sa to vtedy, keď je zle. Ja som presvedčený, že sa dlhodobo starám o svoju telesnú schránku najlepšie, ako viem a je možné. Nielen si vyberám, čo zjem, pestujem si svoju zeleninu a ovocie, športujem a fyzicky pracujem. A nezabúdam v exponovanej dobe na podporu zdravia doplnkami dôležitých prvkov a vitamínov. Za svoje zdravie som zodpovedný ja, nie minister, nie hygienik, nie chodec na ulici, nie môj lekár.

Súvisiace:  A je po kovide

Najlepším lekárom je dobrá nálada. Aj preto sme včera doma dopili dobrý muškát. Po striedmej večeri a pri dobrom filme, kde nás ničím nestrašili.

Podobné články:

Vraj nemáte maškrtný jazýček. Určite?
Pri sledovaní obľúbených britských relácií na internete sa mnohokrát dobre...
Čítať ďalej
dámska bielizeň
Kvasinky ako nepríjemný spoločník
Baktérií máme v našom tele neúrekom. Ak si plnia svoju...
Čítať ďalej
Motúčko
Motorový fúrik nie je motorové koliesko
Elektrické koliesko. Kúpili by ste si elektrické koliesko, ktorého reklamu...
Čítať ďalej
Zhadzovanie kilogramov v piatich krokoch
Zárukou úspechu pri chudnutí je nielen motivácia, ale aj správne...
Čítať ďalej
predaj stromkov
Predaj stromkov u nás na tržnici. Zmiešané...
Jar je vhodným obdobím na výsadbu ovocných stromčekov. Dokonca pre...
Čítať ďalej
srnec
Nezvaní hostia v našej záhrade
Jedným z dôvodov, ktoré prispeli k rozhodnutiu predať záhradu v...
Čítať ďalej

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.