Nedávno som svojmu kamarátovi spomínal, že som dokončil svoju fotovoltickú elektráreň, odpojenú od distribučnej siete, a začal ju využívať na našej chalupe. Po krátkej debate na túto tému zahlásil, že či tá moja snaha o vlastnú elektrinu nebola márna, či by nebolo lacnejšie za tú elektrinu radšej platiť dodávateľovi elektriny. Zjavne je pod vplyvom všadeprítomnej reklamy na tému fotovoltických elektrární.
Dôvodov, prečo začať reálne uvažovať o zaobstaraní si vlastnej solárnej elektrárne, môže byť niekoľko. Reklamou zmagorení ľudia zväčša uvažujú, že si znížia účty za elektrinu zakúpením ongrid elektrárne a využívaním elektriny zadarmo počas dňa a prípadne zarobia jej predajom, ak ju nespotrebujú. Môže to fungovať, ak nechodia cez deň do práce a dokážu minúť, čo vyrobia. A povedzme si pravdu, ženy nebývajú na materskej celý život… A aj výkupné ceny elektriny sú smiešne, tie časy solárnych barónov sú už za nami, tí, pre ktorých bol celý systém pôvodne vymyslený, už sú „zahojení“ a pre plebs to netreba. Systém virtuálnej batérie zabíjajú mesačné paušály a poplatky za distribúciu spätne čerpanej „vlastnej“ elektriny. Teda zabíjajú to pre ovčanov, pre distribučné firmy je to zlatá baňa.
Ďalším z dôvodov je istota mať elektrinu v prípade výpadku distribúcie v prípade poruchy, napríklad pre prírodnú kalamitu. Na to treba mať svoju FVE vybavenú batériami, ktoré ale v štandardných dotačných FVE nie sú a ak, tak žalostne malé, poddimenzované, pritom drahé. Navyše väčšina striedačov vyžaduje k svojej činnosti sfázovanie s distribučnou sústavou, takže ak je tá pre poruchu odstavená, odstavená je aj vaša domácnosť s dotačnou FVE.
Sú ľudia, ktorí investujú do svojej FVE z ekologických dôvodov a snahy chrániť planétu. No keď si zložia klapky z očí a do svojej uhlíkovej stopy zarátajú aj ťažbu surovín a výrobu komponentov celej FVE, teda nie len panely, káble, striedače, nosnú konštrukciu či batérie, a ich následnú likvidáciu, teda celové náklady vlastníctva a prevádzky, tak prídu na to, že každé osobné rozhodnutie na základe ideológie je drahé a často pre seba samého problémové.
Prečo som elektráreň staval ja
Nemôžem povedať jediný dôvod. Ako vždy často, je to kombinácia, ktorá v mojej situácii, aspoň mne, dáva zmysel. Dôležité je povedať, že domácnosť, v ktorej je naša vlastná nedotačná FVE inštalovaná, je v neustálom „rozvoji“. Boli časy, keď sme platili za elektrinu pár eur mesačne, doslova. Ale postupne pribúdali rôzne občasne používané stroje do dielne (stále niečo budujeme) aj do záhrady (nie len motorové, ale aj elektrické) a začali sme nie len variť, ale aj temperovať užívané priestory. S výhľadom ďalšieho rozširovania spotrebiteľov energie. Nie len s nárazovou spotrebou, ale aj síce s nízkou, ale trvalou. Napríklad chladnička s mrazničkou či bezpečnostné systémy.
Kombinujeme spotrebu plynu v propan-butanových fľašiach, elektriny a benzínu s olejom. Teda kupujeme tri druhy energetických médií. Uvažoval som, či by bolo možné nahradiť jedno médium iným. A koľko by to stálo, keby sa to médium nakupovalo. A čo by to urobilo, keby som mal tú energiu vlastnú. Ropný vrt na pozemku mať nemôžem, ale elektráreň by šla.
Samozrejme svoju úlohu hrali aj investície a prevádzkové náklady. A očakávané úspory. Ale tiež vývoj na politickom a ekonomickom poli. V situácii riadenej inflácie pomocou rastúcich cien energie a následne úplne všetkého v našom živote som sa rozhodol postaviť vlastnú fotovoltickú elektráreň ako modulárnu s perspektívou ďalšieho rozširovania na už hotovej báze, bez nutnosti prerábania kľúčových prvkov.
Bral som to ako ďalší prvok našej mozaiky nezávislosti. Pestujeme si veľkú časť potravín (rôzne druhy ovocia, zeleniny, zemiaky), chováme sliepky na vajcia aj mäso, nejaké to drevo na kúrenie či grilovanie sa tiež urodí a namiesto kupovaných substrátov a hnojív si robíme vlastný kompost aj zo štiepkovaných vŕb.
Ostrovný fotovoltický systém s veľkou kapacitou akumulátora umožní nie len vyrábať svoju elektrinu, ale s jej pomocou preklenúť aj prerušenie dodávky elektriny z distribúcie. Lebo stále sme pripojení k elektrickej rozvodnej sieti, stále môžeme časť elektrickej energie nakupovať. Len už to stojí zakaždým menej 😉 A v prípade pretrhnutia vedenia ťažkým snehom alebo silným vetrom zvaleným stromom nám to nebude vadiť. Rovnako ako keby sa niekto snažil prudko zvýšiť cenu elektriny. Chápem, že cena elektriny má priamy vplyv aj na cenu napríklad PHM či potravín či iných priemyselných produktov, ale ako som písal, časť toho, čo potrebujeme, si dokážeme vyprodukovať sami, bez nutnosti nákupu drahých hnojív a teraz už aj energie. Teda dopady zdražovania sú na nás násobne menšie, ako na ostatných ľudí.
Tesne pred dokončením našej ostrovnej fotovoltickej elektrárne sa ponúkla možnosť odkúpiť starší rodinný dom s pozemkom v tesnom susedstve. Vtedy sa modulárnosť a rozšíriteľnosť našej FVE ukázala ako veľké plus. S novým bývaním a zázemím totiž vzrastie spotreba energií. Dnes už vodu v elektrickom bojleri nahrievam výhradne z našej FVE a k plynovému kotlu využívam tiež elektrické olejové radiátory na temperovanie miestností. V blízkej dobe budeme rekonštruovať kúpeľňu, strechu a opravovať dve miestnosti, k tomu bude treba elektrinu do silných strojov. Namiesto distribúcie využijeme vlastnú elektrinu, takže zase to bude v priamych nákladoch o niečo lacnejšie.
Pri zrátaní celkových nákladov na výstavbu FVE od základov a v porovnaní s cenou spotrebovanej elektriny povedzme za prvý rok je vlastná elektrina drahá, násobne drahšia. Ale len preto, že oba objekty majú svoju existujúcu elektrickú prípojku a platí sa len za rezervovaný príkon a spotrebu. Máme však v rodine príklad, kedy ku kúpenému starému gazdovstvu bolo treba dotiahnuť novú prípojku z ulice a po zarátaní len elektrickej časti (robila sa aj voda z hranice po dom) to stálo polovicu našej súčasnej veľkosti FVE. Pravda, elektráreň som staval sám, nie z najdrahších komponentov a vedel som, kde nie len svojou prácou ušetriť.
Rátame samozrejme s nejakou odsledovanou priemernou životnosťou komponentov FVE, rátame s rastúcou spotrebou elektriny oproti minulým spotrebám a platbám a rátame aj s prevedením časti spotreby zemného plynu, propan-butanu, benzínu s olejom na elektrinu. V blízkosti domu budem už kosiť elektrickou kosačkou, nie benzínovou. V budúcnosti plánujem k akumulátorovému krovinorezu kúpiť aj elektrický na kábel. Samozrejme aj akumulátory na všetko záhradné a dielenské náradie už nabíjam zo svojej elektriny „zadarmo“.
Palivové drevo ešte len budem chystať, ale náradie na to už mám, jednak akumulátorovú reťazovú pílu a elektrickú reťazovú pílu, ktorú som využil pri likvidácii starej jablone. Nemusím kupovať motorovú pílu ani benzín do nej. Čerešničkou na torte by bolo vlastniť elektromobil a nabíjať ho zo strechy 😉
Takže zámena plynových spotrebičov a benzínového náradia elektrickými zvýši využiteľnosť našej elektrárne, tým ušetríme na nákupe benzínu a plynu, ale za elektrinu nezaplatíme ani cent naviac. Takže vlastne po čase, po niekoľkých rokoch, bude naša elektrina lacnejšia, ako nakupovaná „štátna“. A čím rýchlejšie porastú ceny elektriny, tým skôr sa nám investícia do vlastnej elektrárne vráti. Ale súčasne sa nemusíme obávať problémov dodávok elektriny z distribučnej siete, či už pre poruchu alebo väčší výpadok, ak by sa ukázali problémy v rámci grindýlu. Sme stále viac nezávislí. A môžeme si dovoliť navýšiť spotrebu elektriny bez obáv, že to budeme musieť zaplatiť.
Takže vlastne áno, elektráreň som staval aj preto, aby elektrina pre nás bola lacnejšia 🙂
Komentáre