Emócie a jedlo. Na prvý pohľad spolu nesúvisia, ale opak je pravdou. To, ako ste boli alebo neboli v detstve kŕmení rodičovskú láskou, môže ovplyvniť váš vzťah k jedlu aj v dospelosti.
Umelá výživa matkin prsník nenahradí
Jedlo je súčasťou nášho života už od narodenia. Práve s jedlom sú spojené prvé emócie, ktoré pociťujeme. Kŕmenie a starostlivosť matky, materské mlieko a jej prítomnosť, sú spojené nádoby. Ak nemáte v prvých mesiacoch a rokoch citový kontakt s matkou, ak nie ste kŕmení jej mliekom a láskou, môže sa to v budúcnosti prejaviť formou ťažkostí v oblasti prijímania potravy. Práve preto sa odporúča, ak je to možné, dlho dojčiť. Nejde iba o živiny, ktoré vám matka posiela vo svojom mlieku, ale o intenzívny citový kontakt, ktorý kŕmenie poskytuje. Umelá výživa je síce dokonale pripravená, ale nikdy nedokáže nahradiť sanie z matkinho prsníka.
Jedlo znamená citový kontakt
„Mala som problémy s tým, že som si nikdy k matke nedokázala vytvoriť vrelý vzťah ako napríklad iné ženy,“ rozpráva tridsaťročná Michaela. „Sme síce s mamkou v podstate kamarátky, v mnohých veciach si rozumieme, ale nikdy som napríklad necítila potrebu ju objať. Keď som jej dávala pusu, bolo to také chladné, „líči svoje pocity. „Nejakú dobu som premýšľala o tom, prečo by to tak malo byť. Napadlo ma, či príčiny nehľadať v tom, že ma mama nedojčila, pretože nemala mlieko, „vysvetľuje ďalej Miša. Možné to je, aj keď samozrejme sa to nijako dokázať nedá. Isté je, že ako kojenec máte jedlo prepojené s citovým kontaktom s matkou, a keď ten z nejakých dôvodov nevznikne, môže to ovplyvniť váš ďalší život. „Vlastne ani neskôr mamka nebola ten typ ženy, ktorý by svoju dcéru objímal. Mám pocit, že sme si k sebe našli cestu skôr rozumovo. Trochu som si to vyčítala, ale teraz to jednoducho beriem ako fakt, „dodáva Michaela.
Ako si zarobiť na problémy v dospelosti
Emočné reakcie súvisiace s jedlom môžu vyvolať aj ďalšie situácie. Napríklad, ak je dieťa násilím nútené do jedla. Napríklad veta: „Keď toto nezješ, nič iné na jedenie už dneska nedostaneš,“ v spojení s pohľadom na misku hrachovej kaše môže v dieťati vyvolávať odpor a strach. Do tej miery, že v ňom neskôr aj pohľad na stôl obložený jedlom vyvolá nutkanie na zvracanie. Podobný efekt má aj týranie hladovaním: „Ak toto nesmieš, budeš hladom“. Do budúcnosti má potom dieťa zamiesené na problémy s príjmom potravy. Podobne je na tom však aj dieťa, ktoré rodičia neustále chvália, že dobre je. Naučí sa vzorec: „Zjem všetko, som teda poslušné a dobré,“ ktorý si vezme so sebou do dospelosti, kde môže mať nakročené k prejedaniu, nadváhe a obezite. Je preto dôležité, aby si človek už ako malý vytvoril správne stravovacie návyky. Nepociťoval jedlo ani ako trest, ale ani ako odmenu. Neutrálny vzťah k jedlu potom zabezpečí, že si budete schopní dobrý pokrm vychutnať, ale nebudete ho považovať za náhradu citov.
Keď zajedáte problémy a citové zranenia
Súvisí napríklad prejedanie s nedostatkom kladných emócií? Áno. Tam, kde nedochádza k citovému naplneniu, hľadáte inú formu, ako dosiahnuť sýtosti. Ako dieťa pre vás bolo jedlo odmenou, alebo malo oklamať vašu pozornosť, keď sa dialo niečo nepríjemného. V hlave máte aj teraz v dospelosti rovnaký vzorec. Jedlo rovná sa pochvala. Jedlo rovná sa odmena za to, že absolvujem nepríjemný rozhovor. Keď vás v práci naháňa termín, siahnete po oblátke alebo kúsku čokolády. Rovnako tak, keď vás naštve šéf, alebo keď sa pohádate s partnerom. Potom trpíte výčitkami, že ste jesť nechceli. Začarovaný kruh.
Uvoľňujte emócie iným spôsobom
Vo vyššie uvedených prípadoch sa však nejedná o hlad fyzický, ale emočný. Ten však s jedlom nezmizne. Ako bojovať s emočným hladom, aby ste sa neprejedali a neskončili s nadváhou? Prvým krokom je to, že si svoj problém uvedomíte. Zakaždým, keď takáto situácia nastane, zastavte sa. Nezačnite jesť, ale premýšľajte. Čo váš emočný hlad spôsobilo, čo je spúšťačom? Zlosť na niekoho? Časový stres? Smútok, že nikto neocenil vašu prácu? Sklamanie v láske? Príčin je veľa. Skúste s týmito emóciami pracovať iným spôsobom, než ich jednoducho zajedať. Tým ich vlastne premeníte na kladné a vám prospešné. Trpíte stresom, že nestíhate? Snažte sa si prácu lepšie zorganizovať. Je vám ľúto, že nikto neocení, ako ste pracovití? Povedzte si o ocenenie. Máte na niekoho zlosť? Uvoľnite sa meditačnou technikou, alebo sa napríklad na chvíľu zavrite na toaletu a do omrzenia si hovorte je to blbec, je to blbec, kým vás zlosť neprejde. Možno postupne zistíte, že sa vám darí emočný hlad uspokojovať aj inak.
Komentáre