Často sa ma ľudia pýtajú, či sa dá pomocou kváskového chleba aj schudnúť. Obávam sa, že s kváskovým chlebom je to ako so všetkým ostatným. Ak toho zjete priveľa a nehýbete sa, určite neschudnete. Napriek tomu kváskový chlieb, zvlášť ak je upečený doma a z celozrnnej múky, môže byť pri chudnutí veľkou pomocou.
Kváskový chlieb ako taký má nemálo predností. Ak sa na jeho prípravu použije celozrnná múka, obsah vitamínov a minerálnych látok sa oproti bielemu chlebu podstatne zvýši. Čo je však pre chudnutie zvlášť dôležité, zvýši sa aj obsah vlákniny. A vďaka vláknine má celozrnný chlieb omnoho nižší glykemický index ako chlieb z bielej múky. V praxi to znamená, že na zasýtenie vám postačí menšie množstvo a zároveň vám pocit sýtosti vydrží oveľa dlhšie.
Ani úplne čerstvý, práve upečený kváskový chlieb, neláka k prejedaniu. Stačí jeden dva plátky a človek má dosť.
Dôležité je ale aj to, s čím kváskový chlieb skombinujete. Pri chudnutí zabudnite na tučný bôčik, slaninu aj mastné mäso. Ale taká šunka s vysokým podielom mäsa,k tomu plátok kvalitného syra sa k chlebíku určite hodí. A ak by ste si chceli chlieb niečím natrieť, môžete si vychutnať štipku obyčajného masla alebo tvarohovej nátierky. Ja mám vyskúšanú Lučinu aj ricottu. Chutia výborne aj samotné, ale v kombinácii s bylinkami či jarnou cibuľkou sú ešte lepšie.
Obľúbeným spestrením kváskového chleba sú rôzne orechy či semienka. Majú v ňom určite svoj význam. Dopĺňajú potrebné minerály, napríklad zinok alebo horčík. Netreba však zabúdať na to, že sú zdrojom tukov. Hoci kvalitných, ale tukov. Preto aj u orechov platí zásada „všetko s mierou“.
Výhodou konzumácie celozrnného kváskového chleba je, ako som už spomínala, obsah vlákniny. Tá nielen že zasýti, ale zároveň napomáha dobrému vyprázdňovaniu. A o to pri chudnutí ide.
Správne baktérie z kvásku, spolu s kyselinou mliečnou, vám naviac posilnia črevnú mikroflóru. Pomôžu vám tak zlepšiť trávenie aj posilniť imunitu.
Ak si kváskový chlieb upečiete doma, máte istotu, že v ňom nebudú rôzne vylepšovadlá, kypridlá, škroby ani farbivá. Všetka táto chémia vaše telo zaťažuje a s jej vylučovaním má toľko roboty, že už mu neostanú sily na také dôležité veci ako regenerácia, chudnutie či hojenie rán.
Komentáre