Záhradkár musí myslieť na svoju úrodu s predstihom. Najmä u zeleniny, čo sú z botanického hľadiska jednoročné rastliny, sa jedná o pravidelne sa opakujúce činnosti, na ktoré nesmieme zabudnúť robiť ich v optimálnom čase. K takýmto prácam patrí aj výsev semien. Do úvahy musíme brať dobu klíčenia a potrebný čas na rast až do výsadbovej veľkosti. Ak nechcete byť odkázaní na nákup priesad zeleniny na tržniciach, nemali by ste zabúdať vysiať zeleninu v správnom čase.
Rajčinám trvá zhruba dva mesiace od vyklíčenia po rast do veľkosti, vhodnej pre vysadenie do záhonov. A keďže sa zeleninu oplatí vysádzať až po zmrznutých, teda po mrazíkoch v polovici mája, vychádza ideálny čas na výsev semien paradajok na polovicu marca. Samozrejme, že ak pestujete zeleninu na severe Slovenska, môžete si týždeň a možno aj dva ešte pridať a vysievať až koncom mesiaca.
Klíčenie a rast priesad urýchli, ak máte k dispozícii skleník. Takouto výsadou disponujú najmä rodinné domy na vidieku. Potom aj papriky môžete vysievať ešte v marci, či už preto, že sa vám januárový výsev nevydaril alebo jednoducho preto, že rast v skleníku je rýchlejší.
Spolu s rajčinami vysievame v marci uhorky a tekvice, u nás hokaido. V poslednom období sa rozšírili aj divé paradajky, tak pár semien zasejeme aj z tejto fajty. Pokiaľ ste ale divé rajčiny už pestovali v záhrade, je veľmi pravdepodobné, že sa vám začiatkom jari objavia v záhrade ich sadenice samé od seba. Semená z prirodzeného výsevu vydržia aj tuhé mrazy okolo -20 °C a na jar je skôr problém korigovať množstvo priesad. Buď ich presaďte na vhodné miesto alebo pri veľkom počte jednoducho zlikvidujte. Samozrejme v komposte.
Vlastnú zeleninu si môžete dopestovať aj vtedy, keď nemáte svoju záhradu. Dostať kúpiť semená kríčkových odrôd, vhodných na pestovanie na balkónoch. Jednoducho namiesto okrasných letničiek pestujte chutnú zeleninu, ktorá svojou farebnosťou nezaostáva za kvetmi. Pri rovnakých nákladoch a rovnakej starostlivosti budete mať doma jedlý balkón.
Komentáre