Problém dopestovať hokkaido

Jedna moja známa sa posťažovala, že sa jej nedarí vypestovať hokaido tekvice. Zakaždým po výseve jej malú rastlinku zožerú slizniaky. Posledné semiačko pestuje v kvetináči v dome a ochraňuje ho ako oko v hlave, lebo v kúpenom sáčku viac nemá. Nekomentoval som jej ponosu z viacerých dôvodov.


Jednak si myslím, že siať hokaido je v polovičke júna už neskoro, jednak to nie je prvý raz, čo má s hokaido problém. Pamätám si roky, kedy tvrdila, že v septembri majú (oproti našim tekviciam) malé tekvice, lebo ich siala skôr, ako my… Pamätám si, ako ich mala okopané vo vyprahnutom záhone a nestíhali ich zavlažovať. A vôbec, mám pocit, že niektorým ľuďom nejde o hľadanie riešenia, len o možnosť posťažovať sa. Ako oni všetko úsilie a energiu tomu dajú a osud je nepriaznivý, nerastie im to. A kapú stromy, nerastú tekvice, uschýnajú jahody, neoplatia sa maliny, rakytníky sotva prežívajú a čučoriedky, ten zázrak záhradníctva, skapali. Majú ťažký život a zlú pôdu, na rozdiel od šťastnejších susedov po oboch stranách plota, kde to všetko rastie samé, bujnie a dáva bohatú úrodu.

Čo sa na to dá povedať? Záver si iste viete urobiť sami.

Tekvice hokaido

No najmenej som chcel komentovať susedke ten zdroj semiačok. Pri počítači som si neskôr pozrel, koľko stoja. Podľa obchodu sa dajú semiačka hokkaido tekvíc kúpiť v cene od 1,70 do 3,70 € za sáčok, v ktorom je buď päť kusov alebo 1,5 gramu.

Nuž, ja nie som inžinier, aby som všetko vedel, ja musím pri práci rozmýšľať. Tak sme onoho času v jednom obchodnom reťazci kúpili jednu tekvicu hokaido, tuším za euro vyše kilovú, doma z nej pripravili hokkaido polievku a semiačka po vysušení, ktorých boli stovky, sme dobre uskladnili a na jar z nich urobili prvý výsev našich tekvíc hokaido. Časť priamo do záhona, časť do sadbovačov, pre istotu. V našom malom asi pol árovom tekvicovisku sa nám urodilo cca sto tekvíc, ktoré sme zjedli a z najkrajších z nich si uskladnili semiačka pre ďalší výsev. A tak už roky rokúce pestujeme svoje vlastné chutné tekvice hokaido a keď náhodou zase slizniaky alebo iná háveď požerie niektoré sadeničky, jednoducho zo sáčka dosejeme ďalšie. Nemusíme sa báť ich nedostatku ani ich ceny.

Ale ako vravím, ja nemám vysokú školu poľnohospodársku, ja musím pri práci rozmýšľať.

Súvisiace:  Záhrada nie sú náklady, záhrada sú výnosy

Podobné články:

Knihy o prežití by sa mali prepísať
O blížiacom sa konci civilizácie sa hovorí snáď už od...
Čítať ďalej
Máme nového malého spoločníka
Aká by to bola záhrada, keby nemala svojho ochrancu. Pred...
Čítať ďalej
Bez glutamanu
Na pultoch obchodných reťazcov sa objavili potravinárske výrobky, ktoré výrazným...
Čítať ďalej
Žvásty o čínskych krovinorezoch a kosačkách
Na internete je vraj všetko. A zrejme to bude tak....
Čítať ďalej
5 mýtov o zdravom stravovaní: Skutočne vedú...
Napriek tomu, že v dnešnej dobe sú široko dostupné informácie...
Čítať ďalej
Ako som si urobila radosť
Naplánovaná oprava nášho autíčka a následná skúšobná jazda bola minulú...
Čítať ďalej

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.