V niektorých článkoch opisujeme použitie Aquaholderu pri sadení rastlín a stromov v záhrade alebo v kvetináčoch. Pridáva sa do substrátov, priamo ku koreňom rastlín a má za úlohu zadržiavať vodu a zabrániť tak vysychaniu rastlín v teple. To znamená, že nemusíme rastliny tak často zalievať alebo im nevadí, keď niekoľko dní neprší. Tiež zlepšujú schopnosť rastlín po presadení zakoreniť. Lenže už dlhšiu dobu sa nedá Aquaholder u nás zohnať. Čo namiesto neho?
Aquaholder, zadržiavač vody, je obchodný názov pre látku s všeobecným názvom absorbér, hydrogél. Je to jemná biela kryštalická látka, vyzerá ako jemná kuchynská soľ a dokáže absorbovať vodu až dvesto násobok hmotnosti. Pri presádzaní rastlín stačí „pocukrovat“ jemne koreňový systém rastlín, hydrogél potom po zálievke napučí, zväčší svoj objem a zadrží vodu na dlhší čas, postupne ju potom uvoľňuje priamo do koreňov.
Na trhu je viac podobných prípravkov, nedávno sme kúpili výrobok od názvom Hydrosorb, ktorý v sebe obsahuje aj živiny. Naša skúsenosť je taká, že všetky hydrogélové prípravky fungujú viac menej rovnako, rozdiel je v zrnitosti prípravku, väčšinou je zrnitosť hrubšia. Mám pocit, ako by ho potom bolo dávkované viac, než je potrebné. Niektoré sú možno menej koncentrované alebo ako to napísať, absorbujú na jednotku hmotnosti menej vody. Vždy však dosť na to, aby nám významne pomohli v záhradke i na balkóne.
Zeminu z kvetináča s obsahom hydrogélu, ktorý už nejde separovať, použite na záhony alebo ku koreňom kríkov alebo stromčekov. Hydrogél sa predáva v rôznych baleniach, ale či ho používate v domácnosti na kvety či balkónové paradajky alebo ho využívate na záhrade, jeho spotreba je veľmi malá a vydrží dlho.
Len nezabudnite hydrogél po použití dobre uzavrieť, aby nenasával vzdušnú vlhkosť.
Komentáre