Zvárané pletivo a plot vo svahu

Iste neuniklo vašej pozornosti niekoľko článkov o stavbe plota, pri ktorých využívam zemné skrutky a zvárané pletivo. Táto technológia mi neuveriteľne šetrí čas a najmä námahu. Takmer celý plot dokážem postaviť úplne sám. Teda osadiť zemné skrutky, do nich postaviť kolmé stĺpy, inštalovať šikmé vzpery. Jedine pri montáži pletiva na stĺpy mi občas pomôže jeden alebo dvaja ľudia z rodiny, pretože celý balík dvadsaťpäť metrov dlhého pletiva sám neunesiem. Naposledy sme takéto pletivo dávali na plot vo svahu.



plotmarket-sk-300x250-pletivo-1469544236.jpg

Natiahnuť plot na rovine alebo kolmo na svah nie je žiadny problém. Ale v našej záhrade ani ten svah nemáme plynulý, mení sa jeho sklon a dokonca aj orientácia, či ako to presne pomenovať. A zvárané pletivo je predsa len robené tak, že ideálne pasuje na úplnú rovinu. Napriek tomu sme ho na plot zavesili a dokonca tak, že to vyzerá dobre. Ako teda inštalovať zvárané pletivo na plot vo svahu?

Zvárané pletivo tvoria zvislé a vodorovné drôty, zvarené vo svojich priesečníkoch. Keď sú stĺpy osadené pekne kolmo, zvislé drôty pletiva sa kryjú so stĺpmi a pripevniť pletivo na stĺp je radosť i hračka zároveň. Keď je však pod stĺpmi svah a spodný koniec pletiva leží na svahu, teda vrchná línia plota je voči stĺpom naklonená, samozrejme sú pod uhlom sklonené aj zvislé línie plota. Nie sú rovnobežné so stĺpmi, ako ich teda pripevniť?

Keď som bol pred túto otázku postavený v našej záhrade pri stavaní južného plota proti srnám, chvíľu som si s tým lámal hlavu. Prvá možnosť je osadiť stĺpy pod uhlom, aby boli kolmo na rovinu svahu, potom by pletivo lícovalo so stĺpmi a bolo by po probléme. Len by to celé divne vyzeralo. Alebo som mal možnosť osadiť stĺpy kolmo za pomoci stĺpovej vodováhy, v rovnomerných vzdialenostiach od seba a nasadiť pletivo, ako príde. Pretože stĺpy sú hrubé, skôr si ich oko všimne a tie budú stáť rovno. Vybral som si druhú možnosť.

Celá práca bola komplikovaná tým, že sa nie len mení uhol sklonu svahu hádam každé tri metre, ale aj tvar oblúkov pri zmenách uhlov prebieha od konkávneho cez konvexné späť ku konkávnym (môj profesor matiky nás to učil tak, že z konkávneho oblúka nám káva nevytečie, z konvexného áno).

Konvexná krivka je modrá, konkávna červená

Takto nejak sa menil tvar južného svahu, kde som staval plot.

Súvisiace:  Kolmé stĺpy pre ploty sú dôležité

Keď je pletivo zvarené do pevnej siete s okami 5×5 alebo 10×5 cm, nie je také jednoduché ohnúť spodok pletiva okolo vygúleného svahu. Našťastie sama podstata zváraného pletiva dovoľuje aj popri takto zahnutom svahu pletivo na stĺpy osadiť a dodatočne ho vyšpanovať.

Začal som tým, že som si na zemi čiastočne rozbalil balík pletiva a pletivo sme prisunuli k stĺpom. Dvaja sme držali odbalený kus, tretí sa trápil so zvyškom balíka na stojato. Začal som ľavým krajným stĺpom, ku ktorému som asi šiestimi C-sponami pripevnil pletivo v uhle, ako bolo položené na úseku svahu k druhému stĺpu. Plastovým napínacím hrebeňom sme pletivo našponovali k druhému stĺpu a opäť ho pripevnili pár sponami. Keď nám pletivo držalo pri stĺpoch aj zvyšok balíka stabilne stál na zemi, doplnili sme zvyšné C-spony na oba stĺpy. Základ plota by bol.

Zvárané pletivo na stĺpoch

Keďže sa zvárané pletivo španuje medzi jednotlivými stĺpmi, nie ako celok, je potrebné, aby bolo pletivo vždy pripevnené k predchádzajúcemu stĺpu. Výšková vzdialenosť oceľový spôn je cca 10 cm. Na pletivo výšky 180 cm teda potrebujete šestnásť-sedemnásť C-spôn. Tie sa na pletivo a výstupok univerzálneho stĺpika pripínajú špeciálnymi kliešťami, ich konce sú vytvarované do oblúka a majú drážku pre spony, ktoré pri manipulácii s kliešťami z nich nevypadnú.

ohyb zváraného pletiva

V konvexnej časti oblúka svahu sme pletivo osadili tak, že na vrchu bolo medzi stĺpmi našpanované a v dolnej časti vybočoval oblúk pletiva smerom od nás alebo k nám, ako to bolo možné. V konkávnom oblúku naopak sme našponovali pletivo dole a hore sme ho nechali vybočené von z pozemku. Na fotkách to vyzerá hrozne a v skutočnosti to bolo ešte hroznejšie. Našťastie toto nie je definitívny stav pletiva, ale jeho „pracovná poloha“. Jediné, čo po dokončení plota ostane, sú nerovnobežné zvislé línie pletiva voči plotovým stĺpikom. Na rozdiel od inštalácie pletiva na rovine je potrebné pripevňovať pletivo k stĺpom za zvislé drôty a občas aj za vodorovné, keď to na zvislý prvok nejde. Dôležité je zachovať pravidelné výškové rozostupy Céčkových spôn, aby sa neskôr pri napínaní pletiva drôty v mieste upevnenia k stĺpom neprimerane nekrivili a pletivo nedeformovalo ako celok.

pletivo pred napínaním

Keď sa nám postupne podarilo celé pletivo pripevniť k stĺpom, mohol som svojich pomocníkov „prepustiť“ a na zvyšok práce som už opäť stačil sám. Hoci sme sa pri samotnom pripevňovaní zváraného pletiva k stĺpom snažili pletivo napnúť, koľko to len išlo, aj po jeho ukotvení sponami k stĺpom ostalo miestami voľné a najmä zvlnené tam, kde nám tvar svahu nedovoľoval pletivo natiahnuť rovno. Prišlo na rad napínanie jednotlivých polí plota.

Súvisiace:  Stĺpy pre plot aj vinohrad rýchlejšie a ľahšie

napínanie zváraného pletiva

To sa robí tak, že sa prehlbuje ohyb vodorovného drôtu v strede medzi dvomi zvislými drôtmi. Je tu malá vlnka, ktorej úlohou okrem iného je aj zvedenie kvapiek vody do stredu, odkiaľ odkvapkávajú na zem a nestekajú po zvislých drôtoch, kde by sa hromadili v miestach styku zvislých a vodorovných drôtov a časom by poškodili vrchnú plastovú aj spodnú pozinkovanú vrstvu a plot by hrdzavel. Takáto drobná vlnka v strede nás tohto problému zbaví. A súčasne slúži k napínaniu pletiva.

napnuté zvárané pletivo

Za pomoci špeciálnych napínacích klieští alebo lacnejšieho plastového hrebeňa, ktorý má na druhom konci dvojicu oceľových kolíkov, prehĺbime vlnku smerom dole, čím zároveň stiahneme k sebe bližšie dva susedné zvislé drôty. Keď to urobíme na celej dĺžke medzi dvomi stĺpmi… stiahneme a teda vyšpanujeme celú sekciu plota.

vypnuté zvárané pletivo

Samozrejme že španovanie pletiva sťahovaním bočných drôtov k sebe nestačí urobiť v jednom rade vedľa seba. A ani v jednom rade pod sebou. Je to treba urobiť takmer v celej ploche jednej sekcie medzi dvomi stĺpmi. Mne sa osvedčil postup začať pri jednom stĺpe, urobiť španovanie na celú alebo takmer celú výšku pletiva a postupovať takto až k druhému stĺpu. Hĺbka vlnky je rôzna, podľa toho, ako vyzerá zavesené pletivo na stĺpoch. Chce to trochu cviku. Ja som to prvý raz robil na mieste, kde je plot najmenej viditeľný, a po čase som sa sem vrátil a ešte raz pletivo napol.

Týmto spôsobom som dokázal jednoducho napnúť zvárané pletivo na plote, kde pre rôzne zvlnený terén bolo aj pletivo po zavesení zvlnené na všetky strany.



Podobné články:

môj mlynček na obilie
Ako vybrať mlynček na obilie
Dostala som dnes zaujímavý e-mail. Okrem pozitívnych reakcií na moju...
Čítať ďalej
Marec je mesiac výsevu paradajok
Záhradkár musí myslieť na svoju úrodu s predstihom. Najmä u...
Čítať ďalej
domáci tavený syr
Domáci tavený syr bez tavenia
Ak potrebujete natrieť deťom chlebík na raňajky či desiatu, hodí...
Čítať ďalej
Chcete mať ekologickú domácnosť? Máme pre vás...
Prechod na ekologický životný štýl vyžaduje trpezlivosť a postupnosť. Ak sa...
Čítať ďalej
Ako si dobre zariadiť kanceláriu
Prácu v kancelárii mnoho ľudí považuje za dobrú, pohodlnú a...
Čítať ďalej
Autosedačky pre deti
Autosedačky pre deti
Keď som ako dieťa cestoval s rodičmi na letnú dovolenku...
Čítať ďalej

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.