Zimu a mráz, ktoré vládnu za oknom, využijeme pre svoj budúci prospech. Ale nie tak, ako je na obrázku, že necháme svoje rastliny zamrznúť a zapadať snehom. Máme na mysli prospech rastliniek, ktoré plánujeme vysievať a vysádzať na jar, ktoré nám majú priniesť úrodu a úžitok toto leto. A január je najlepší čas využiť prírodu na založenie zdravej úrody balkónovej zeleniny, zeleniny v záhrade alebo kvetov na oknách.
Keď začnete vysievať semená rastlín skoro na jar, bedlivo sledujete, ako sa im darí, snažíte sa im vytvoriť čo najlepšie podmienky, aby všetky vyklíčili a dorástli do veľkosti, kedy ich môžete presadiť. A aj potom dávate pozor, aby im nechýbala voda ani nič iné, aby rastlinky mocneli. Tešíte sa z každého nového lístka, z každého nového kvetu. A medzitým mladé korienky rastliniek požierajú v zemine skryté pandravy a kadejaká chrobač. Keď zistíte ich prítomnosť, mnoho rastliniek je nenávratne zničených a ak chcete zachrániť aspoň zvyšok budúcej úrody, nezostáva vám nič iné, len siahnuť k chemických prípravkom a škodcov v substráte zničiť.
Alebo teraz v tuhých mrazoch dať vrecia so substrátom na balkón a nechať ich niekoľko nocí na mraze pod mínus 10 °C. Ten spoľahlivo zničí všetkých škodcov, ukrytých v substráte a čakajúcich, kedy sa v ich blízkosti objavia mladé jemné korienky. Ak máte vreciek so zeminou viacej, neukladajte ich jedno na druhé, ale radšej ich postavte vedľa seba tak, aby sa dotýkali steny alebo druhého vrecka čo najmenšou plochou. Tak sa mráz dostane k zemine zo všetkých strán, prenikne do jej vnútra a vám to ušetrí nielen peniaze za chemické postreky proti škodcom, ale aj vaše zdravie pred chémiou, ak plánujete substrát použiť na výsadbu balkónovej zeleniny alebo papriky a paradajky do záhrady.
Po niekoľkých mrazivých nociach môžete zeminu uložiť späť na vaše obvyklé miesto, kde vás počká do začiatku prvých jarných prác, spojených so založením úrody ovocia a zeleniny na balkónoch či v záhrade.
Komentáre