Nedávno sme mali u nás doma návštevu. „Máte tu teplo. Už kúrite?“ znela otázka. „Nie, sušíme ovocie“ znela odpoveď. V našej záhrade sa nám urodilo množstvo hrušiek a jabĺk, tak sme sa opäť rozhodli časť z nich šetrne zakonzervovať na zimu aj na leto. No a prirodzene, že pri sušení ovocia sa ohrieva celý náš byt.
Jabĺčka a hrušky sušili už naše staré mamy spolu so slivkami. A zdá sa, že dobre vedeli, čo robia. Vtedy sa ešte v kuchyni používali sporáky, na ktorých sa varilo, pieklo a ktoré tiež aj vykurovali celé domy. Takže do rúry vložili plechy s celými slivkami lebo plátkami hrušiek a mesiačikmi jabĺk a popri varení nasušili ovocie do zásoby. Sušené ovocie zaberá menej miesta, nestráca vitamíny, obsahuje vlákninu a ovocný cukor fruktózu.
My bývame v paneláku, takže nemáme sporák na uhlie. Varíme na plyne, kúrime radiátormi, tie sú teraz ale ešte studené. Ale tiež si chceme nasušiť svoje vlastné ovocie, pretože keď si pozrieme v obchode, čo obsahuje predávané sušené ovocie, vôbec sa nám nepáčia chemické konzervanty a často aj pridávaný rafinovaný cukor. Preto používame elektrickú sušičku, vybrali sme si výrobok ETA Kenya s otočnými plátmi na ovocie, ktorá suší rovnomerne. Sušička sa predáva s piatimi plátmi, my sme dokúpili ešte tri náhradné. To je asi tak maximum, čo mechanizmus sušičky znesie, pretože čerstvo nakrájané plátky hrušiek sú dosť ťažké, aby sa vládala sušička otáčať. S postupným vysušovaním sa hmotnosť plátov znižuje. Tento rok som musel vymeniť kolieska pomocného otočného rámu, po dvoch rokoch intenzívneho sušenia ovocia boli tie pôvodné úplne zodraté. Pre menej technicky zdatných majiteľov mám dobrú správu. Pomocný rám sa dá kúpiť, s poštovným stojí necelých desať eur.
Začali sme sušiť hrušky, pretože nevydržia dlho po odtrhnutí zo stromu. Sú sladké a šťavnaté a tie prvé radi zjeme čerstvé. Potom ale idú do sušičky, nakrájané na 3 mm hrubé plátky. Postupne ako na spodných plátoch sa plátky sušia, pridávame na vrch čerstvo nakrájané.
So sušením sliviek v elektrickej sušičke nemáme dobré skúsenosti. Obsahujú priveľa vody, dlho trvá sušenie a celá sušička je dosť špinavá. Takže po vysušení hrušiek pôjdu so sušičky jablká.
Zmes sušených jabĺk a hrušiek dopĺňame orieškami a vozíme na svoje bicyklové výlety a dovolenky. V hermeticky uzatvorenej plastovej nádobe v brašni na zadnom nosiči nám poskytujú možnosť občerstvenia a doplnenia energie, keď na trase výletu nenájdeme reštauráciu, kde by sme sa mohli najesť. Alebo keď vieme, že nám to do reštiky bude ešte dlho trvať.
Pri sušení v elektrickej sušičke musíme vetrať. Zbaviť sa uvoľnenej vlhkosti, aby sa nezrážala na oknách alebo v rohoch kuchyne. Aj napriek vetraniu je u nás teplejšie, ako v iných bytoch. Nečudo, veď sušička ide teraz u nás na plné obrátky.
Sušené hrušky jsou úplně nej, mnohem lepší než jablka. Vzpomínám si, že babička z pomletých sušených hrušek dělávala vynikající náplň do koláčů 😀