Všimli ste si, že vaše dieťa sa zaobľuje? Percento obéznych detí dosahuje alarmujúce hodnoty. Áno, dieťa sa môže z guľatosti “vytiahnúť”, ale spoliehať sa na to a čakať do momentu, kým sa tento problém stane kritický, je príliš riskantné. Konajte čo najskôr. Poradíme vám, ako sa s problémom popasovať citlivo, s ohľadom na vaše dieťa.
Alarmujúce čísla témou na medzinárodnom kongrese
Počas 22. európskeho obezitologického kongresu, ktorý sa konal v máji, vyjadril prezident kongresu Martin Fried znepokojenie nad priam hrozivými hodnotami percenta obéznych detí. V detstve nastávajú 3 obdobia, kedy zvyčajne dochádza ku kritickému nárastu hmotnosti. Prvé nastáva počas prvého roka dieťaťa, kedy ho rodičia v domnení, že dieťa potrebuje poriadnu stravu k správnemu vývoju, prekrmujú. Ďalšie prichádza s nástupom do školy. Počet obéznych detí vo veku 6 až 10 rokov je až 13%. Posledným obdobím je puberta. Až 78% tých, ktorí v detstve trpeli nadváhou sa kilá držia aj v dospelosti. Nemôžete preto ako rodičia pred týmto problémom zatvárať oči; zdravie vašich detí máte vo svojich rukách.
Obezita, samozrejme, nevyzerá vizuálne príťažlivo, no oveľa závážnejšie je zdravotné hľadisko a problémy, ktoré trápia obézne deti (zlé trávenie, srdcové choroby, problémy s pohybom, hormonálne zmeny, problémy s pokožkou, psychické problémy). Vzniká tiež predispozícia na civilizačné choroby (cukrovka, rakovina, vysoký cholesterol, srdcový infarkt), ktoré sa s pribúdajúcim vekom môžu vyplyvom nadváhy objaviť. Rodičia by si mali uvedomiť, že obezita ich dieťaťa sa týka celej rodiny a ono za svoju nadváhu prakticky nemôže.
To, či by vaše dieťa malo schudnúť dokáže určiť aj detský lekár. V praxi odborníci využívajú na zistenie optimálnej hmotnosti rôzne metódy. Ako vysvetľuje výživová špecialistka Sveta zdravia Michaela Horváthová, najčastejšie používané sú porovnanie výšky a váhy, tzv. Index podľa Brocka, BMI index či percentilové grafy. Výsledky vždy konzultujte s odborníkmi, ktorí zohľadnia individuálny stav.
Aké zmeny v životospráve je potrebné vykonať?
Ako sme už uviedli vyššie, základ je, aby si dieťa žiadnu zmenu nevšimlo a všetko bralo ako prirodzený proces. Nebojte sa ho zapojiť do ho nakupovania aj do varenia. Odborníci zdôraňujú najmä pravidelné stravovanie, ak aj nestíhate kvôli iným povinnostiam, pripravte jedlo vopred. Dieťa by malo obmedziť čas strávený pri počítači a pozeraním televízie, a nahradiť ho pohybom.
Akú rolu zohráva psychika?
Uvedomte si, že psychika dieťaťa je krehká, preto by si ideálne žiadne zmeny nemalo všimnúť, mal by to byť prirodzený proces bez akéhokoľvek vysvetľovania. Nový jedálniček nenazývajte diétnym, pretože jediné čo vzbudíte je odpor a vzdor. Samozrejme, ak vy budete jedávať slaninu a dieťaťu naservírujete uhorku, asi sa nevyhnete spýtavým pohľadom a vysvetľovaniu.
V niektorých slovenských domácnostiach je ešte stále zakorenené “neodídeš od stola, kým nebude prázdny tanier”. Ak dieťa, zje len polovičnú porciu, nenúťte ho dojedať. Určite ho však nenechajte zvyšok porcie doplniť formou sladkostí a keksíkov.
Novému režimu by sa mala podrobiť celá rodina a ísť príkladom, najmä ak zvyšok rodiny je štíhly. Vyvarujte sa tiež akýmkoľvek označeniam a komentárom, ktoré súvisia s vzhľadom vášho dieťaťa. Pripravujete totiž pôdu pre neskoršie problémy so stravovaním, ktoré môžu nastať v období puberty. Buďte svojmu dieťaťu oporou, bude vás potrebovať.
Základ je prevencia
Detská obezita sa stáva zdravotnou výzvou súčasného sveta, najmä v dobe, keď sa všetko zrýchľuje, ľudia preferujú rýchle jedlo namiesto prípravy stravy, trávenie voľného času za počítačom namiesto pohybu na čerstvom vzduchu. Učte deti zdravým návykom, ktoré si prenesú do dospelosti a odovzdajú neskôr svojim deťom. Ak sa už obezita rozvinula a chcete svojmu dieťaťu pomôcť, no netrúfate si zaviesť zmeny v životospráve sami, využite poradenstvo odborníkov, ktorí majú dlhoročné skúsenosti s liečbou obezity a pripravia pre vaše dieťa vhodný jedálniček.
Chcem sa objednať na konzultáciu a poradiť sa ohľadom detskej obezity.
U dětí je hlavně důležité dohlídnout na cukr, který konzumují v mnohonásobně větší míře, než je zdravé. Největším „zabijákem“ jsou sladké nápoje…