Ani sme sa nenazdali a po lete prichádzajú chladnejšie mesiace. Okrem kratších dní a menej práce v záhrade to znamená, že sa musíme teplejšie obliecť a v domoch pomaly začať kúriť. Bol som zvedavý, ako majú kúrenie vyriešené naši susedia a hľadal som inšpiráciu do nášho domu, keď skončí jeho rekonštrukcia.
Staré kotle na uhlie ale aj novšie plynové pomaly na dedinách dožívajú. Tie prvé pre vysokú náročnosť na obsluhu aj dovoz paliva, tie druhé pre vysokú cenu za teplo, ktorá nasledovala predchádzajúcu vlnu dotácií a masívnej reklamy. Ľudia sa vracajú k osvedčeným spôsobom vykurovania a palivu, čo na dedinách predstavuje drevo v rôznych jeho podobách.
V nových rodinných domoch hrajú prím krbové kachle. Dobre vyzerajú a dobre kúria. Umiestnené v jednej miestnosti dokážu vykúriť takmer celý dom. A drevo je na dedinách dostupným a lacným palivom, aj keď nemáte svoj kus lesa. Rôzne tvary a veľkosti dovoľujú kúriť krbovými kachľami v malých aj veľkých domoch.
Jeden zo susedov vyriešil kúrenie v dome tak, že prerobil krb. Krbové vložky sa dajú nainštalovať nie len v novostavbách, ale aj v starších domoch. Predné sklo nie len chráni príbytok, ale najmä zvyšuje účinnosť krbu a znižuje nároky na množstvo dreva. Mne sa najviac páčia tie v rohovom prevedení. Plameň živého ohňa dodá domu nie len teplo, ale aj atmosféru. Krby obľubujú najmä romanticky založené panie domu.
Mňa ale zaujali peletové kachle. Nekúri sa v nich priamo drevom, narúbaným z klátov, ale malými lisovanými kúskami drevnej hmoty, peletami. A tie si viem sčasti pripraviť aj sám z odrezkov konárov stromov a viniča z našej veľkej záhrady. Možno aj susedov poteší, že svoju haluzinu nebudú musieť odvážať či spaľovať, ale ja si ju odveziem a spracujem. Hotové pelety sa dajú prenášať aj v malom množstve, takže ani staršie osoby so slabšou kondíciou sa nemusia namáhať s ťažkými polienkami.
Takže keď budem finišovať s našou chalupou, svoje miesto v nej majú peletové kachle rezervované.
Komentáre