Fakty, mýty a nezmysly okolo chovu sliepok

Pri hľadaní informácií na internete človek narazí na rôzne zaujímavosti a „perly ducha“. Okrem naozaj užitočných a dôležitých informáciách často aj na úplné nezmysly. Pritom nemám na mysli odborné články, ale najmä rôzne diskusné fóra, na ktorých začínajúci chovatelia hľadajú informácie a tí skúsenejší im radia zaručené postupy. Ešte že za tie rady nemusia tí radiaci platiť, nedoplatili by sa.


Že sa začiatočník opýta hlúposť nie je problém. To, že je to hlúposť, nemusí vedieť, keďže nemá vedomosti a preto hľadá odpovede na svoje otázky. A teda otázku nemožno považovať hlúpu, hlúpe bývajú len odpovede. A tých teda býva neúrekom. Len mi nejde do hlavy, prečo rôzni diskutujúci hľadajú odpovede na svoje otázky ohľadom budúceho chovu sliepok na diskusnom fóre stavebníkov-laikov. Podiel skúsených a menej skúsených chovateľov tu je v neprospech všetkých sliepok veľmi veľký. Nebolo by lepšie „zabrúsiť“ na odborné stránky a diskusie dlhoročných chovateľov?

Človek by potom nemusel čítať, že ak chce mať chovateľ sliepok svoje vlastné čerstvé vajíčka, musí mať aj kohúta. Nemusel by čítať, že sa dá ušetriť na krmive pre sliepky, keď sa im budú dávať všetky zvyšky z kuchyne. Že sliepka zožerie všetko. No zožrať môže, ale čo to spraví s jej kondíciou a potom aj znáškou?

Rovnako tak dnes už nie je pravda, že chovateľ musí každé ráno na svitaní vstať a ísť sliepky otvoriť a večer pred zotmením ich musí ísť zatvoriť a preto mnohí ľudia nemôžu sliepky chovať, lebo musia do zamestnania chodiť podľa budíka a nie podľa výšky slnka. Dnes sa predsa dajú celkom lacno kúpiť automatické dvierka na kurín a pri dobrej voliére vám stačí k sliepkam chodiť vtedy, keď máte čas alebo kedy sa vám to hodí. Sliepky sú v bezpečí a sú splnené ich prirodzené potreby a váš zamestnávateľ vám nemusí nič vyčítať.

Rovnaké nepravdy panujú ohľadne potrebného času na kŕmenie sliepok. Áno. sú ľudia, čo bývajú v dome s dvorom a kurínom, nemajú v podstate nič na prácu, majú možnosť vstávať so sliepkami a ručne im hádzať krmivo. A pre tých ostatných existujú predsa bezpečné krmítka a napájačky, kde krmivo vydrží aj niekoľko dní, vodu treba meniť raz denne, v lete možno aj dvakrát. A šikovný domáci majster si krmítko s veľkou zásobou dokáže aj vyrobiť, nie je odkázaný na nákupy v obchodoch.

Súvisiace:  Majonéza? Či čo to vlastne jeme?

Keď zvažujete chov sliepok na vajcia aj na mäso, radšej si prečítajte ako začiatočník viac tém a radšej vyhľadajte chovateľské diskusie. Dobrý tesár vám môže poradiť, ako správne urobiť kurín, ale ak nie je chovateľ, čerta vie, čo sliepky potrebujú a aký kurín je pre ne dobrý-.

Podobné články:

Nechudnite nárazovo, meňte postupne jedálniček k lepšiemu
Chcete schudnúť? Ja som vo svojom živote so svojou váhou...
Čítať ďalej
Pobyt v nemocnici – oddych alebo skúška...
Po piatich dňoch sme sa znova vybrali do Lučenca. Ráno...
Čítať ďalej
Ingenua
Čím zatieniť terasu
Počasie sa v posledných dňoch prudko vyletnilo, teploty značne vystúpili...
Čítať ďalej
Vyrobil som domček pre hmyz
Bez včiel a iných opeľovačov to v záhrade nejde. Darmo...
Čítať ďalej
krmítko pre vtáčiky
Nezabúdajme v zime na vtáčiky
Ako ste na tom túto zimu vy? Už ste pripravili...
Čítať ďalej
Stĺpy pre plot aj vinohrad rýchlejšie a...
Niektoré práce v záhradách vykonávame pravidelne a často a niektoré...
Čítať ďalej

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.