Do záhrady často jazdíme autom, ale keď sa človek vyberie cez víkend počas pekného dňa pešo, aby si urobil aj peknú prechádzku, nestačí sa čudovať, ako vyzerá okolie štátnej cesty, ktorá vedie okolo záhrad. Je to ako smetisko. Plastové fľaše, igelitky, plechovky a papieru sú všade navôkol. Keď však prídeme na parkovisko pred záhradami, je to jasné. Nie je tu žiadny kontajner na odpad. Ale mesto si nezabudne vypýtať dane za záhradku aj chatku pri nej.
Niektorí záhradkári stále pália rastlinný odpad zo svojej záhrady, iní ho kompostujú. Ale suché haluze alebo posekaná tráva nieje predsa to jediné, čo v záhrade vyprodukujeme. Nie je žiadnym tajomstvom, že mnohé záhradné chatky sa stali trvalým obydlím pre sociálne slabé rodiny, ale aj záhradkári trávia celé dni na svojom pozemku. Najmú dôchodcovia, ktorí majú celý deň čas. Ale tiež ľudia, ktorí prišli vinou krízy o prácu, môžu byť na svojej záhradke aj celé dni. Pracujú na záhradke preto, aby im prešiel čas a zároveň sa starajú o úrodu, aby nemuseli míňať podporu na nákup ovocia a zeleniny, ktorú si môžu dopestovať aj sami. A je len prirodzené, že sa pri tom všetkom vyprodukuje aj nejaký ten komunálny odpad. Kam však s ním, keď mesto nie je schopné pristaviť nejaký kontajner na rozľahlú parkovaciu plochu pred vstupom do záhradiek? Nakoniec všetok ten odpad končí pri ceste.
Pritom by stačilo, aby sa úradníci správali zodpovedne k svojím zamestnávateľom, teda občanom. Či medzi úradníkmi nieje nijaký záhradkár? Čistote okolia aj zodpovednému správaniu sa záhradkárov by pomohol napríklad lisovací kontajner na ukladanie odpadu zo záhrad, ktorý nie je možné ekologicky využiť na pozemku. A možno by tomu celému pomohlo, keby primátor sa prestal navážať vo svojom luxusnom automobile a občas by vyrazil do mesta pešo alebo do okolia na bicykli. Našiel by veľa miest, ktoré potrebujú upratať, ale najmä vybaviť možnosťou odpad bezpečne uložiť. Lisovacie kontajnery šetria nie len miesto, ale aj peniaze.
Komentáre