Ku koloritu sídliskového bývania v mestách neodmysliteľne patria smetné nádoby. Najskôr to boli plechové kuka-nádoby, neskôr veľké kontajnery a postupne k nim pribudli ďalšie rôznofarebné, s presne určeným využitím podľa obsahu. Ale kontajnery na odpad sa nachádzajú aj v obciach s menším počtom obyvateľov.
Pretože život na dedine sa od toho mestského v mnohých rodinách nelíši. Ľudia ráno vstávajú, aby išli do práce, popoludní sa zastavia v obchodoch, aby nakúpili, čo si v súčasnosti nevedia alebo nechcú sami dopestovať. A nakúpené potraviny aj iný tovar samozrejme sú zabalené. Nie do papierových sáčkov, baliacich papierov, poťažne do novín, ako si pamätajú tí skôr narodení. Zväčša do plastových obalov, niektoré nápoje do kovových plechoviek. A tak s nákupom domov vláčime aj odpad.
K životu na vyššej úrovni patrí aj kultúra. A pre mnohých to, žiaľ, nepredstavujú knihy. Z času na čas sa vo dvore objaví veľká škatuľa od veľkého televízora. Však keď sa do záhrady nedá ísť, lebo prší, lebo je sucho, lebo je zima, lebo je teplo… tak čo by sa doma robilo? Nič, čumí sa do bedne. Ale kým tie obaly od potravín poľahky hodíme do smetnej nádoby, tí lepšie vychovaní plasty do žltých igelitových vriec, ktoré nám rozdáva obec, obal od plochého televízora sa tam nezmestí. Čo s ním? Niekde si vedia poradiť. Nezostane po ňom ani smrad. Vlastne ten smrad áno, chvíľu sa vznáša nad záhradami.
Niektorí sa snažíme svojím spôsobom života na vidieku priblížiť spôsobu, ktorým žili naši predkovia. Nie množstvom driny, ktorú zakúšali, ani biedy, ktorú treli, ale zmýšľaním. Kedysi sa nič nevyhadzovalo. Všetko sa opakovane používalo, ak bolo treba aj opravilo. A slúžilo ďalej, často inému účelu, ako bolo pôvodne plánované. Prázdne PET fľaše tak namiesto ekologickej likvidácie ihneď po prvom využití obsahu môžu ešte roky slúžiť ako mikroskleník pre rastliny, lievik alebo odmerka na krmivo pre hydinu. Starý hrniec ako krmítko. Kuchynský odpad ako surovina do kompostu. A tak by som mohol pokračovať.
Až potom použité veci skončia ako komunálny odpad. Samozrejme roztriedený podľa použitého materiálu s ohľadom na možnú recyklovateľnosť. Aby sa naši potomkovia nemuseli brodiť po členky v odpade, rozhádzanom v prírode. Lebo to životné prostredie okolo je naše a rozhoduje o našom zdraví.
Komentáre