Ktorú záhradkársku výstavu navštíviť?

Veľa zaujímavostí a občas aj noviniek sa záhradkár dozvie z populárno-odborných časopisov alebo z televíznych magazínov. Ale to je len jednostranná komunikácia. Na internetových stránkach a diskusných fórach sa môžete pýtať, ale nie vždy viete, kto vám odpovedá a aká je skutočná odbornosť a autorita. Ale všetky tieto alternatívy vám ponúkajú len sprostredkovanú skúsenosť a nanajvýš fotky či video. Nieje nad to vidieť veci naživo a môcť sa porozprávať so skutočným človekom. Koncentráciu tohto všetkého nájdete na výstavách.



Keď zájdete aj do tej najvychýrenejšej záhradkárskej predajne, vždy je sortiment obmedzený ponukou ich dodávateľa a výberom ich nákupcu. A penzum odborných informácií predavača je často len podmnožinou predávaného sortimentu. Najhoršie je, keď viete o konkrétnych rastlinách oveľa viac, ako ten, kto sa vám ju snaží predať a preto viete, že trepe. Žiaľ, aj to je naša skúsenosť zo záhradkárskych obchodov.

Aké je to skvelé, keď takéhoto človeka necháte stáť v jeho stánku aj s jeho múdrosťami, často hraničiacimi s úmyselným ubližovaním rastlinám a obrátite sa k niekomu inému. Práve takúto možnosť máte na záhradkárskej výstave. A ešte lepšie je, keď sa môžete o konkrétnostiach pobaviť s človekom, ktorého poznáte z časopisov alebo z televízie a už viete, že nehovorieva od veci.

Ktorá záhradkárska výstava je najlepšia?

Odpoveď záleží od toho, čosi vy pod pojmom „záhradkár“ predstavujete a čo od výstavy očakávate, čo hľadáte. V tomto článku budem „veci“ popisovať z pohľadu človeka, ktorý pestuje zeleninu, ovocie aj kvety a nie pre predaj, ale pre osobnú potrebu. Z pohľadu záhradkára, ktorý nechce nič zbytočne chemicky ošetrovať, nemá záujem o veľké monokultúrne plochy, zaujíma ho „všehochuť“ a pestrosť úrody.

Práve preto hneď v úvode zabudnime na jesenný Agrokomplex v Nitre. To je z pohľadu výstavníctva úplne iná liga a „obyčajný človek“ je tam len na to, aby zvyšoval počet návštevníkov, platil vstupné a konzumoval občerstvenie. Oveľa lepšie tam pochodí farmár, ktorý pestuje, postrekuje a hnojí plodiny na kšeft a platí lízing za stroje, aby nakoniec žil tak, ako ten záhradkár, ktorý sa nenaháňa za fondami, dotáciami a výnosmi 😉

Hurá do Záhrady 2017

Zo slovenských výstav pre záhradkárov sa nám zapáčila tradičná jarná výstava v Trenčíne a dobre bolo aj na jeseň na novej výstave „Hurá do záhrady„. Nižšia návštevnosť znamená, že sa dá pohodlne zaparkovať hneď vedľa výstaviska, pri stánkoch sa netlačíte a ak, tak iba so záhradkármi, s ktorými si máte čo povedať a aj vystavovatelia a predajcovia majú čas podebatovať s návštevníkmi. A nákup si viete kedykoľvek odniesť na parkovisko a nemusíte stromčeky, kvety a náradie vláčiť celý deň so sebou.

Podobne sa budete cítiť, ak zavítate na Moravu, konkrétne na pravidelne každý štvrťrok konanú výstavu Flora Olomouc. Ani tu sa nekonajú dopravné zápchy v meste a výber na stánkoch je neuveriteľný. Tak ako nezaplatíte zbytočne veľa za parkovné alebo vstupné, nebudete preplácať ani občerstvenie.

Augustová Flora Olomouc v roku 2017

Jediné mínus výstav v Olomouci je vzdialenosť zo stredného alebo východného Slovenska. Ideálne je, ak máte možnosť spojiť cestu do Českej republiky s výstavou a len sa cestou zastaviť.

Ak ste cestovateľský tip, zájdite až do Litoměříc severne od Prahy. Zahrada Čech a Tržnice zahrady Čech sú dve najlepšie jarné a jesenné záhradkárske výstavy, ktoré sme mali možnosť navštíviť. Obe nasadili latku úrovne a rozsahu aj kvality výstav veľmi vysoko vrátane nízkych cien a širokého sortimentu, ktorý si na výstave môžete zakúpiť.

Ak vás v záhradkárskom obchode vo vašej blízkosti nevedia obslúžiť, ak vás časopisy svojou ponukou neuspokojujú, vyberte sa na výstavu. Na dobrej záhradkárskej výstave je to úplne iný zážitok.

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.