Kustovnica je exotický ovocný krík, ktorý si už našiel cestu do slovenských záhrad. Ale oveľa známejšie sú jeho červené plody, ktoré sa predávajú pod názvom goji (čítaj godži). Najdostupnejšie sú sušené na priamy konzum, ale využívajú sa aj ako súčasť rôznych zdravých nápojov alebo pokrmov. Sú veľmi chutné a obohatia jedálniček každého človeka aj ako pochúťka.
Tento krík pochádza z Tibetu, kde rastie v úplne iných podmienkach, ako sa vyskytujú u nás. Aj preto mnoho záhradkárov v diskusiách píše, že sa im podarilo kustovnicu pestovať, dokonca im aj zakvitla, ale plody v našich končinách nedozrejú. Donedávna sme mali aj my podobné skúsenosti. Za päť rokov od vysadenie kustovnice v našej záhrade krík ledva podrástol a o goji sme mohli iba ak snívať. Alebo ak sme si chceli na goji pochutnať, museli sme ich kúpiť.
Vlani sme v rámci sťahovania stromov a kríkov zo starej záhrady do novej previezli samozrejme aj kustovnicu. A to sme sa nestačili čudovať. Za prvú sezónu v novej záhrade sa rozkošatila tak, že sme jej museli poskytnúť oporu a goji na nej nie len, že dorástli z kvetov, ale aj dozreli a ochutnali sme ich! Takže teóriu o tom, že v našich končinách goji nedozreje, sme úspešne vyvrátili. Nie je to zemepisnou polohou, ale kvalitou pôdy a vodou. Obojeho má u nás v záhrade kustovnica čínska dostatok, aj slnka samozrejme.
Hovorí sa, že každý zjedený plod kustovnice goji predĺži život o jeden deň. No my ich zjeme kľudne za hrsť, také sú chutné. Viacej by asi nemalo zmysel, lebo sú aj dosť sladké, aby sme si nevyrobili iný problém.
Ale verím, že iní záhradkári majú s pestovaním kustovnice aj so zberom goji problém, veď sme na tom donedávna boli tak isto aj my. Našťastie sa goji dá u nás kúpiť, ako sušené tak aj spracované s inými superpotravinami. Keď chcete obohatiť svoj jedálniček, nemusíte kustovnicu pestovať a čakať, či u vás dozreje alebo nie. Kúpite si goji.
Komentáre