Jedným z významných faktorov ovplyvňujúcich úrodu v záhrade je výskyt opeľovačov. Oni rozhodujú, či sa jarné kvety stromov a ovocných kríkov premenia na šťavnaté a sladké plody. Považujeme za samozrejmé, že sa počas kvitnutia objavia včely a pri svojom zbere nektáru a peľu nevdojak opelia kvety našich rastlín a postarajú sa o úrodu. No čo ak sú včely ďaleko alebo v okolí nie je nijaký včelár, ktorý chová včely pre med? Čo ak včely postihne nejaká epidémia a nepriletia? Našťastie včely medonosné nie sú jedinými opeľovačmi. No aj o tých ostatných je dobré postarať sa alebo im aspoň pomôcť zabývať sa v našej záhrade.
Okrem včiel chovaných v úľoch včelárov ľudia poznajú aj čmeliaky a v poslednej dobe sa pokúšajú ich chovať podobne ako včely v umelých príbytkoch. My nepoužívame proti škodlivému hmyzu chemické postreky, takže ani užitočný hmyz nimi nenivočíme. Čmeliaky si u nás žijú v záhrade a majú tam dobré podmienky, takže sú pre nás užitočnými opeľovačmi, o ktoré sa prakticky nemusíme starať, ak nerátam, že im pravidelne nechávame dostatok potravy – kvetov v tráve pri kosení.
Ďalšími opeľovačmi sú takzvané včely samotárky. Obývajú diery v starom dreve, pohybujú sa v malom okruhu okolo svojich príbytkov. Aby sme podporili ich výskyt v našej záhrade a minimalizovali závislosť od umelo chovaných včiel, osadili sme vlani na jar v záhrade domček pre hmyz. Nie len pre včely, ale aj pre hmyzích predátorov, ktorí poľujú napríklad na vošky.
A túto jar sme kúpili ďalší hmyzí hotel. Umiestnil som ho na orech na severnej strane záhrady. Zatiaľ si ho včely nevšímajú, podobne ako ten vlaňajší, keď bol nový. No tento rok je takmer plne obsadený a predpokladám, že aj tento druhý hmyzí hotel, keď bude trochu starší, bude obývaný.
Čím viac včiel samotárok a čím viac hmyzích predátorov budeme mať vo svojej záhrade, tým viacej zdravej úrody dopestujeme.
Komentáre