Súvislosť medzi zdravím a jedlom je už mnohým ľuďom jasná. Ale na zdravie má veľký vplyv aj intenzita a množstvo pohybu, ktorého sa nášmu telu dostáva. Nejde len o fitká a formovanie postavy, ide aj o bežný každodenný pohyb, ktorý za šport nepovažujeme. Koľko chodíme pešo (do práce, na nákupy), koľko chodíme po schodoch (namiesto výťahom), koľko času sedíme na stoličke v práci alebo doma na gauči. To všetko má vplyv nie len na to, ako vyzeráme, ale aj na to, ako sa cítime.
„V zdravom tele zdravý duch“. Toto heslo si pamätáme ešte zo škôl, kde nás na hodinách telesnej výchovy nútili pod pohrúžkou zlej známky nie len k behaniu a skákaniu do diaľky, ale aj k rôznym loptovým aktivitám či gymnastike. Bez ohľadu na predpoklady alebo záujem každého žiaka.
Dnes už vieme, že pohyb je dôležitý pre naše zdravie, ale pre zdravie tela je najdôležitejšie zdravie ducha. Pozitívne myšlienky, sebamotivácia do dobrých výsledkov a správnych cieľov. Odpútanie sa od negatívnych skúseností, ktoré sa nás netýkajú (televízne spravodajstvo), zameranie sa na osobný rozvoj a pohodu doma. V podstate by sme mohli zmeniť pôvodný slogan na pravdivejšie: „Zdravý duch robí zdravé telo“.
Keď už ale máme to zdravé telo, lebo dbáme o svoje duševné rozpoloženie a venujeme sa len dobrým myšlienkam, nesmieme zabúdať to telo používať a trénovať. Ľudské telo je stvorené na pohyb, nie na vysedávanie za počítačom. Pohyb nie len spaľuje prebytočnú energiu, ktorú do tela dostávame výdatným jedlom, ale aj udržiava vo forme naše kĺby a svaly. Nehovoriac o endorfínoch, ktoré do tela dostávame úspešným športovým výkonom.
Takže si obujte svoje freestyle lyže alebo kolieskové korčule a vyrazte na svoje obľúbené miesto trochu si zašportovať. Alebo si len obujte bežeckú obuv a vyrazte do parku či blízkeho lesa. Pohnite kostrou, ako sa hovorí a doprajte telu, čo potrebuje. Športový výkon vám dodá dobrú náladu a dobrá nálada vám zabezpečí zdravý a spokojný život.
Komentáre