Ak existuje niečo také ako postihnutie zdravou stravou a nakupovaním vybavenia do kuchyne, tak ja som ten postihnutý pacient určite.
Základ síce u nás položili svadobné dary v podobe hrncov, ale väčšinou boli smaltované. O antikorovom riade som začala špekulovať až neskôr. Chodila som okolo výkladu a snívala, aké to bude, keď budem mať aspoň jeden „kúsok“ doma.
Začalo to prvou panvicou. Priemer 24cm, pre mňa ideálna veľkosť. Dve malé deti doma, to je dôvod, prečo stále chystať nejaké jedlo, aby bolo vždy čerstvé. Kvalitná panvica je preto základ. Výhodou je, že ju len tak ľahko nepoškriabete, pritom môžete použiť varechu ako drevenú, tak kovovú. Mám ju dodnes a nie ja sama. Medzitým doslúžili aj nejaké teflónové. Mám aj menšiu, na rýchle zohrievanie, aj väčšiu 26cm. Tá sa hodí hlavne na zapekanie. Najčastejšie v nej skončia zemiaky v šupke, ktoré sa predtým parili v antikorovom paráku nasadenom na panvici. Zemiaky pripravené takýmto spôsobom majú nízky glykemický index, zachovajú si všetky dôležité živiny a skvelo chutia.
Dosť často aj zapekám rôznu zeleninu. Máme radi prekladanú s opekaným mäsom, prípadne so syrom. Do zdravého jedálnička neodmysliteľne patria strukoviny. Aby si zachovali svoje obsahové látky v čo najväčšom množstve, zároveň boli ľahko stráviteľné, treba ich variť dosť dlho. No ale, kto má dneska čas, všakže? A tak som sa odhodlala na kúpu tlakového hrnca, aj keď som úplný samouk, čo sa týka jeho používania. Nedala som sa odradiť ani tým, že môže explodovať. Priateľ hovorí, že pokiaľ fučí, je dobre, lebo para uniká. Keď prestane, treba len vypnúť zdroj tepla a on si už poradí. A tak vždy, keď ho zavriem, natlakujem a on začne fučať, nastavím minutku a pokojne sa venujem niečomu inému. Napríklad vymýšľaniu variácií na lasagne.
Ak ich viete správne pripraviť, je to výborná vec. Už som videla recept aj taký, že sa do zapekacej misy rozložia neuvarené, ale ešte som to nevyskúšala. Mám osvedčený postup, keď lasagne len na pár minút vhodím do horúcej vody a potom rýchlo ochladím v vode s ľadom. Tým sa uvaria, ale nerozvaria a nie sú mazľavé. Rozložím ich do zapekacej misy a tvorím vrstvy podľa toho, čo chladnička dá a v horúcej rúre zapečiem. Už som robila kombináciu kukurica, varený cícer, strúhaný syr a bešamel. Úspech malo aj osmažené mleté mäso s kečupom a so syrom. Verím, že tých kombinácií môže byť podstatne viac. Stačí trochu zapojiť fantáziu a skvelé jedlo je na stole.
Komentáre