Keď sme začali pestovať vo svojej záhrade vŕby, jedným z cieľov bolo získať materiál na vypletanie rôznych košíkov, plotov a stien. Teraz prišiel čas postaviť z vŕbových prútov jednu takú konštrukciu, aby sme za ňou skryli nevzhľadný plastový kompostér. Výhodou takejto steny je, že na ňu nemusíte nič kupovať. Alebo v našom prípade takmer nič.
Nemáme radi plastové výrobky ako lacnú náhradu poctivých vecí. Uznávame, sú aplikácie, kde je plast nenahraditeľný alebo výhodný, ale kompostér si predstavujeme inak. No aj tak jeden plastový kompostér stojí v našej záhrade. A nebol naň práve najkrajší pohľad. Preto sme sa rozhodli ho skryť pred našimi zrakmi aj pred zrakmi návštevníkov našej záhrady v kopci. A ako sme k tomuto hebedu vlastne prišli?
Pri odstraňovaní následkov jabloňovej kalamity sme beznádejne zaplnili náš paletový kompostér. A tak som zmontoval poľskú stavebnicu z plastu, ktorú sme nedávno dostali do daru. Možno že funkčný, ale je to konštrukčný šmejd a ešte aj tak vyzerá. A pozerať sa z rekreačnej zóny na čierne platové hebedo sa nám naozaj nechcelo. Keď som kompostér postavil a upravil, aby sa dal používať, zvažovali sme, ako ho skryť pre naším zrakom, hoci jeho používanie plánujeme nanajvýš v rádu rokov.
Vymeral som si elegantný oblúk, nechal ho schváliť Olinkou a potom sme spolu nabili pätnásť roxorových tyčí do zeme tak, aby trčali poldruha metra nad povrch. Potom sme k nim položili betónové dlaždičky, aby drevo od zeme nehnilo a Olinka si z našich vŕb nastrihala prútiky. Po odlistení ich začala zapletať medzi tyče a pomaly pred nami rástla vŕbová zástena.
Odstrihnuté konce prútov aj krivé haluze prešli štiepkovačom a skončili v kompostéri.
Na ebay.com som kúpil gumové zátky pre nohy stoličiek a tie som nasunul na konce roxorových tyčí, aby nikomu neublížili. Kompostér teraz nie je vidieť, pritom je k nemu zhora pohodlný prístup a svojím objemom 1200 litrov chvíľu poslúži, aj keď k dokonalosti má ďaleko. Keď ho prestaneme potrebovať, skončí v zbernom dvore, vŕbová zástena v komposte a roxorové tyče využijem zase na niečo iné v našej záhrade. Napríklad ako opory k chryzantémam, ktoré tu naozaj rastú ako z vody a dosahujú výšku poldruha metra, samé sa už neudržia.
Prútikárska vŕba je naozaj skvelý materiál. Odstraňuje vodu z pozemku, vytvára živý plot a poskytuje dostatok materiálu na drevnú štiepku, do kompostu alebo stavebný materiál na ploty a zásteny. A zadarmo 🙂
Komentáre