Bojíte sa rok čo rok Silvestra kvôli tomu, že vám opica spôsobí bolenie hlavy a nestabilitu trávenia? Ako piť takým spôsobom, aby ste ďalší deň nepociťovali nepríjemné následky nemiernej konzumácie alkoholu? Aj keď si každý rok hovoríte, že tentoraz to s pitím nebudete preháňať, zvyčajne rovnako nakoniec podľahnete pokušeniu. Pokúsime sa vám poradiť, čo robiť, aby následky pitia neboli nepríjemné.
Zásada prvá: Dobre sa na to vyspite
Prvá zásada znie sa pred Silvestrom, teda v noci z 30. na 31. decembra dobre vyspať. Ak budete oddýchnutí a do ružova vyspatí, neopijete sa tak rýchlo. Je známe, že človek, ktorý je vystresovaný a veľmi unavený, má v prípade konzumácie alkoholu dosť oveľa skôr, ako v stave, kedy je oddýchnutý. Tiež sa vám bude silvestrovská zábava oveľa viac páčiť a užijete si ju. Teda nechoďte na oslavy unavení.
Zásada druhá: Nadopujte sa vitamínmi
Oplatí sa tiež deň vopred trochu nadopovať vitamíny. Je všeobecne známou pravdou, že alkohol znižuje v ľudskom tele hladinu vitamínu C a tiež vitamínu B, predovšetkým teda tiamínu. Nie je preto od veci urobiť si vopred trochu zásobu. Vypiť napríklad multivitamínový džús, alebo si dopriať veľa ovocia, ak nemôžete tak siahnuť napríklad aj po multivitamínovej tabletke.
Zásada tretia: Poriadne sa najedzte
Predovšetkým nikdy nepite nalačno. To by sa vám mohlo kruto nevyplatiť. Ak sa napijete nalačno, stačí vám aj veľmi malé množstvo alkoholu a žalúdok bude okamžite protestovať. A uznajte, že kľačať nad záchodovou misou v čase, keď sa ostatní ešte veselo zabávajú bez akýchkoľvek známok opitosti, je naozaj veľmi nepríjemné. Ak nemáte problémy so žlčníkom, nie je od veci dopriať si aj niečo dosť mastného, čo inokedy považujete za nezdravé. Ak jete počas popíjania, alkohol sa do krvi uvoľňuje pomalšie. Mastné tučné jedlá jeho vstrebávanie ešte viac spomaľujú. Takže hojne a sýto jedzte. Panáky destilátov nezabudnite zajedať mastnými a slanými chuťovkami. Opíjanie nebude tak rýchle.
Zásada štvrtá: Nemiešajte druhy
Ak chcete zostať v použiteľnom stave, v žiadnom prípade nemiešajte rôzne druhy alkoholov medzi sebou. Práve rôzne kombinácie bývajú veľmi zradné. Kamarát vám povie: „Ešte vyskúšaj toto. Alebo skúsil si už toto? „To je cesta do pekiel. Zostaňte u jedného kvalitného nápoja, o ktorom viete, že vám nepôsobí ťažkosti. Všeobecne bývajú ťažké opice po sladkých, bylinkových a bublinkových nápojoch. Takže na kombinácie sladkých a bublinkových nápojov zabudnite, šampanské patrí len na prípitok. Ďalej problémy pôsobia hnedé destiláty. Teda s naším rumom, ale aj whisky alebo koňakom to tiež dvakrát nepreháňajte. Pozor aj na červené víno, obsahuje látku, ktorá vo väčšom množstve môže privodiť bolesti hlavy – takže tiež s mierou. Dá sa povedať, že najmenej škodlivá je vodka, jedná sa v podstate o lieh, ktorý vďaka tomu, že nemá skoro žiadne ďalšie prímesi, nepôsobí v organizme takú paseku.
Zásada piata: Popíjajte vodu
Veľká konzumácia alkoholu pôsobí odvodnenie. Preto dopĺňajte zásoby nealkoholických nápojov. Ideálne čistá pramenitá voda. Nebudete trpieť smädom a opica tiež príde oveľa neskôr. Zabudnite ale na nápoje s bublinkami, teda nie sýtené vody, ale ani sladké bublinkové limonády. V žiadnom prípade nie nápoje s colou a colového typu. Čistou vodou alkohol v tele riedite. Aj keď sa nakoniec opijete, druhý deň vám nebude zle. Všimnite si, že v zahraničí servírujú v reštauráciách k vínu často automaticky aj karafu s vodou. A cudzinci si k poháru s vínom občas prihnú aj z pohára s vodou. Vedia, prečo to robia.
Zásada šiesta: Hýbte sa
Odbúravať alkohol pomáha aj pohyb. Preto ak je to možné, nevyhýbajte sa poriadnej silvestrovskej prechádzke na čerstvom vzduchu. Ak je možnosť tancovať, zatancujte si. Rozhýbte sa, vďaka pohybu ľahšie odbúrate alkohol. Ak sa budete riadiť spomínanými zásadami, zvládnete Nový rok v relatívnej pohode, bez toho aby ste si na Silvestra museli všetko odopierať.
Komentáre