Denník pozitívneho IV.

Už je to dva týždne od kontaktu s pozitívnym a vyše týždňa od môjho PCR testu. Choroba sa nijako nevyvíja, takže aj pochybujem, či nejakú mám. Zato mám čas venovať sa veciam, na ktoré sa času nedostávalo. Venovať sa viac partnerke, práci, vzdelávaniu. Dokonca som začal písať sériu článkov na tému Cyklodovolenka 2019, z ktorej mám kopu fotiek, len zamestnanie mi nedovoľovalo tie články napísať.



Články sú napísané ako seriál o jednotlivých výletoch počas dvojtýždňovej dovolenky na bicykloch, toho času zrejme poslednej. Už to nebude také jednoduché znova vycestovať na dva týždne do Čiech a bez problémov si urobiť výlet do Rakúska alebo Nemecka, ako sme to robievali doteraz. A dovolenka na Slovensku? Nenašli sme také lokality, kde by sa to aspoň priblížilo úrovňou služieb, trás a zázemím Čechám. A potom, nový ovocný sad si tiež bude vyžadovať našu pozornosť. Možno o ďalších päť rokov, ako po kúpe prvej záhrady?

Keď píšem, že nič sa nezmenilo, tak jedna zmena by tu predsa len bola. Tá divná nádcha ma dosť štvala, tak som si večer zobral jednu tabletku voľnopredajného antihistaminika, ako vyliečený vazomotorik s tým mám dobré skúsenosti. Už sú to štyri dni, nejaké náznaky hlienu tu opäť sú, ale veľmi slabé. Veď si môžem dnes večer alebo zajtra dať ďalšiu tabletku. Hlavne ide o to, že v noci počas spánku hlieny stekajúce z nosa do hrdla môžu „načať“ sliznice a tie sú ľahšie otvorené aj bakteriálnej infekcii. Zapálené hrdlo, kašeľ a teploty nie sú komplikácie, ktoré by som teraz potreboval.

Dosť času mám aj sledovať videá okolo choroby, ktorá nás všetkých trápi. Zaujímavé názory a fakty predkladajú nie len MUDr. Igor Bukovský, ale aj MUDr. Mikuláš Štefan či pán Milan Calábek. Najmä videá posledného z nich na youtube udivujú šírkou záberu znalostí a videním súvislostí. A tak sa človek môže dozvedieť, že „mutácie koronavírusu“ ako pojem používaný našimi médiami aj oficiálnymi predstaviteľmi je nesprávny, keď nás netrápi britská mutácia, ale britská varianta, ktorá má už vyše desiatky mutácií. A používať správne pojmy znamená vedieť sa správne zariadiť nie len pri prevencii, ale aj pri liečení. Tak prečo nás mýlia? Náročky? Z nevedomosti? Odborníci?

V každom prípade aj keď SARS-COV-2, pôvodca ochorenia Covid-19 (ozaj, prečo táto choroba ako jediná má vo svojom mene aj rok „objavenia“? Chystá sa ešte nejaký iný covid?) je dosť agresívny a zákerný, stále je to koronavírus, RNA vírus, vo svojom základe prírodneidentický (zaujímavá formulácia, používaná najmä producentmi priemyselných potravín) s bežnými koronavírusmi, ktoré spôsobujú bežnú nádchu. Tú nádchu, ktorou často trpia deti v predškolských zariadenia, ktorou trpia občas aj dospelí a s ktorou bežne chodíme do práce, za kultúrou či ku známym. Teda chodili sme. A všetky mutujú. Pri množení sa a rozširovaní pri kopírovaní RNA genetickej informácie dochádza k chybám, zmenám a tým aj k zmenám v šírení a pôsobení na človeka.

Preto ak prekonáme raz nádchu, neznamená to, že ju už nikdy nedostaneme. Dostaneme ju znova, ale už tú inú, zmutovanú. Odolní sme len proti tej verzii koronavírusu, ktorého nákazu naše telo zvládlo. Protilátky, ktoré telo je schopné na svoju obranyschopnosť produkovať (a to je jediný spôsob liečby vírusových ochorení – „liečba“ teploty len znižuje schopnosť tela brániť sa, liečba nádchy či bolestí len tlmí sprievodné znaky, príznaky, samotnú chorobu nelieči) na nový zmenený vírus nefungujú a v prvých fázach ochorenia vlastne znižujú efektivitu imunitného systému rozpoznať zmenenú hrozbu a začať produkovať nové protilátky v dostatočnom množstve.

Okrem prekonania konkrétnej choroby je spôsobom, ako sa brániť opätovnej nákaze aj očkovanie. Klasické očkovanie spôsobuje v organizme rozpoznanie infekcie a produkciu obranných látok a tiež útok imunitného systému na „bezbranného“ nepriateľa (do vakcín sa používajú oslabené alebo mŕtve vírusy či časti ich obalov – viac v článkoch o vakcínach proti chrípke). A zapamätanie si tohto nepriateľa aj použitej zbrane na budúce rýchle rozpoznanie a produkciu protilátok. Ale ako som sa dočítal, aj pri chrípke – čo je tiež vírus, len proti z minulosti známemu nepriateľovi. Na nové kmene chrípkového vírusu zase na chrípku ochorieme.

Pri takýchto informáciách sa musím pýtať, načo potom hnať ľudí do očkovania, keď očkujeme proti starému kmeňu a nové varianty covidu sa nám tu veselo rozmáhajú? Ľudia si aj tak infekciou novej varianty znova prejdú.

V súvislosti s očkovaním sa objavili informácie, že vakcíny nechránia pred ochorením, ale majú zaručiť miernejší priebeh choroby. Vlastne chránia zdravotníctvo, ktoré sa už dávno stalo dojnou kravou pre súkromné firmy. Nejde o ľudí, ide o prachy, ako vždy často. A úplne na makovicu sú prejavy niektorých mienkotvorných bloggerov (za koho a za čie prachy kopú?), že by sa mali dať zaočkovať aj ľudia, ktorí covid už prekonali.

Niečo smrdí v štáte a nie je to Dánsko.

V každom prípade, kto si pamätá svoje posledné nádchy, prechodené aj vyležané, tak by si mal spomenúť, že oveľa ľahšie znášal chorobu, keď sa neprepínal, „nezachraňoval“ svet a zamestnávateľa, ale ostal doma. Ani netreba byť celý deň v posteli. Stačí mať možnosť si na chvíľu ľahnúť, trochu si zdriemnuť. Tým dáme telu priestor na to, aby si s vírusom poradilo ľahšie a aj rýchlejšie. Po každom, hoci aj krátkom popoludňajšom spánku sa budete cítiť lepšie.

Tak ako ja. Dokonca keď si zdriemnem, lepšie vidím a lepšie mi to páli. Aj preto mám oveľa väčšiu chuť dopisovať články, na ktoré som doteraz nemal čas či chuť. Keď už musím byť doma zavretý, urobím niečo pre seba. Oddýchnem si, doplním si aktuálne vedomosti a informácie a pripravujem sa na čas, kedy budem môcť zase fungovať „normálne“ v rámci možností nášho nekompetentného vedenia.

Starajte sa o seba, majte dobrú náladu a nedajte sa. Nezabúdajte, že síce lekár lieči, ale Príroda uzdravuje.

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.