Ako vznikala moja nemecká kopa alias pahorkový záhon

umelý pahorok v záhrade

Ak som vás predchádzajúcim článkom inšpirovala a chceli by ste si aj vy založiť svoju vlastnú nemeckú kopu, ponúkam vám sériu fotografií, ako som postupovala ja.

 

 

 


Vytvoriť nemeckú kopu u mňa v záhrade nebolo až také zložité. Teóriu som mala v podstate naštudovanú, nejaký materiál tiež v záhrade bol, len kmene stromov, vlastne už palivové drevo, a hrubšie konáre, som si musela zaobstarať.

nemecká kopa

nemecká kopa

nemecká kopa

Správna poloha – základ úspechu

Aj keď ma už svrbeli ruky a chcela som mať kopu rýchlo hotovú, dôležité bolo vybrať pre ňu správne miesto. Najlepšie na slnku. Navyše samotná kopa mala smerovať zo severu na juh. A keďže takéto mesto bolo v mojej záhrade len jedno, začala som kopať základ priamo uprostred trávnika. Malo to však svoje výhody. Celé veľké trsy trávy spolu s koreňmi, ktoré boli potrebné na prevrstvenie materiálu v kope, som mala hneď k dispozícii.

nemecká kopa

nemecká kopa

nemecká kopa

Od kmeňov stromov až po jemný kompost

Vykopaný základ široký cca 1 meter, dlhý cca 3 metre a hlboký cca 20 cm, som vystlala vrstvou kartónu. Za jedno to zabráni prerastaniu buriny a za druhé kartón vo vnútri kopy zabezpečí vlhkosť potrebnú na postupné rozkladanie materiálu v jednotlivých vrstvách. Na kartón som uložila vrstvu najhrubšieho dreva. Potom som pokračovala hrubšími vetvami a neskôr tenšími vetvami. Po tenkej vrstve kartónu nasledovala vrstva vykopanej trávy koreňmi smerom nahor a hrubý nespracovaný kompost, do ktorého som ešte predtým zapracovala granulovaný urýchľovač kompostu. Úplne poslednú vrstvu tvoril ten najjemnejší materiál, aký som v záhrade našla. Kompost z najspodnejšej časti kompostovacej nádoby.

nemecká kopa

nemecká kopa

nemecká kopa

Hotovú hrobľu som ešte v ten deň aj osadila. Ako prvé na nej našli svoje miesto priesady paradajok a papriky, ale aj niekoľko koreňov jahôd. A keďže je ešte len skorá jar a ešte stále hrozia prízemné mrazíky, ako ochranu som použila dvojlitrové plastové fľaše a mulč v podobe slamy. Takto budú čerstvo vysadené rastliny chránené nie len pred neskorými jarnými mrazíkmi, ale aj pred vysychaním, ak by boli slnečné lúče príliš silné.

Podobné články:

pulovríky
Dámske pulóvre, praktickosť a elegancia v jednom
Chystáte sa do spoločnosti, či len tak posedieť s priateľmi...
Čítať ďalej
Zásobník vody v pôde
Počas dlhšieho obdobia bez dažďa, či počas dovolenky veľakrát rozmýšľame,...
Čítať ďalej
S Italem v kuchyni na STV
Mala by som napísať „S Talianom v kuchyni na RTVS“,...
Čítať ďalej
Vyrobili sme svoju prvú Megawatthodinu elektriny
Našu solárnu elektráreň som zapojil len v polovicu februára a...
Čítať ďalej
Prečo sa prepustené maslo nepokazí
Maslo je stále obľúbenou potravinou medzi mnohými ľuďmi. Aj napriek...
Čítať ďalej
Samozavlažovacie kvetináče
Kvety v kvetináčoch sú neodmysliteľnou súčasťou snáď každej domácnosti. Jedny...
Čítať ďalej

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.