Ako sa starať o montérky a kedy ich vyhodiť?

Montérky toho znesú naozaj veľa, veď na to sú predsa určené. To však neznamená, že si nezaslúžia správne zaobchádzanie. Poradíme vám, ako sa o ne starať, aby vám vydržali čo najdlhšie. Taktiež sa dozviete, kedy je najvyšší čas vymeniť ich za nové.

 

Práca stavbárov, inštalatérov, robotníkov či klampiarov vyžaduje kvalitné montérkové nohavice i montérkové blúzy. Každý deň v práci chránia zamestnancov pred zašpinením, poranením, popálením či poliatím chemikáliami.

Sú vyrobené tak, aby spoľahlivo odolávajú mechanickému poškodeniu. Ako všetko, tak aj montérky majú svoju životnosť. To, že sú vyrobené z pevného materiálu ešte neznamená, že si nezaslúžia starostlivosť. Životnosť montérok neovplyvňuje len náročnosť práce, ale aj zaobchádzanie pri praní a čistení.

Na čo si dať pozor pri starostlivosti o montérky?

Základom je pravidelné pranie. Možno aj vy patríte medzi pánov, ktorých pracovné oblečenie má na sebe 10-ročné škvrny od farieb, olejov a iných kvapalín. Ak zaschnuté tekutiny a nánosy špiny nevyčistíte čo najskôr, časom zatvrdnú a bude takmer nemožné sa ich zbaviť. To ste už pravdepodobne zistili.

Napokon, nosiť na sebe oblečenie nasiaknuté chemickými farbami či motorovým olejom nie je ani zdravé. Preto ak ste si zaobstarali kvalitné čisté montérkové nohavice, pristupujte k nim inak. V opačnom prípade budú v krátkom čase súce na vyhodenie.

Pred prvým praním si prečítajte pokyny výrobcu. Každý kus oblečenia má na sebe štítok s pracími inštrukciami. Niektoré materiály by sa mali prať na režime ručného prania pri nižšej teplote a otáčkach. To platí pre jemné materiály. Montérok vyrobených zo špičkovej bavlny, polyesteru a silnej keprovej väzby sa to netýka. Vo všeobecnosti platí, že montérkové oblečenie by sa malo prať na teplote 60 stupňov.

Neodporúča sa predpierať, pretože látka by sa mohla zraziť a už by ste si ich na seba neobliekli. Čo však so zažratými” škvrnami? Ideálne je namočiť oblečenie na niekoľko hodín do teplej vody so sódou. Vďaka tomu sa z látky ľahšie odstránia kusy farby a iné nečistoty, ktoré by mohli upchať filter na práčke či počas prania znehodnotiť iné oblečenie. Na predĺženie životnosti materiálu odporúčame prať a žehliť reflexné montérky a všeobecne montérkové súpravy naruby.

Tip: Veľa ľudí často zabúda na vyprázdnenie vreciek. Montérky i blúzy ich majú obvykle veľa a šanca, že sa v nich budú nachádzať zabudnuté klince, ceruzky či papierové vreckovky, je vysoká. Pred praním sa uistite, že vrecká sú prázdne, aby nedošlo k poškodeniu práčky či ostatného oblečenia.

Kedy je čas vymeniť staré montérky za nové?

Je to individuálne, nakoľko v každom type zamestnania je iná náročnosť práce. Hoci sa pracovné oblečenie vyrába z elastických a odolných materiálov, v niektorých odvetviach, kde sa pracuje s ostrými predmetmi, bude nutná pravidelná výmena. Pracovné nohavice majú obvykle zdvojené partie v oblasti kolien a sú anatomicky tvarované, aby pracovníkom poskytli zabezpečili flexibilitu.

Po niekoľkých rokoch fyzicky náročnej práce však materiál povolí, roztiahne sa a pracovníkom už neposkytne komfort a ochranu, ako keď boli nové. Ak cítite, že vaše nohavice už dosluhujú, sú na nich diery, záplaty alebo hrubé vrstvy nečistôt, je čas investovať do nových.

Ak hľadáte vysokú kvalitu za prijateľnú cenu, kliknite na www.ardonsk.sk, kde nájdete spoľahlivé pracovné odevy.

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.