Diéty a zase diéty. Neustále sa okolo nás objavujú nové trendy v dietárstve sprevádzané humbukom, že toto určite zaberie a úplne zaručene nám pomôže od prebytočných kilogramov. Lenže opak môže byť pravdou.
Na krvné skupiny neberte ohľad
Čo hovoria na najrôznejšie módne diéty odborníci? Väčšinou sa k nim stavajú dosť skepticky, alebo ich priamo odsudzujú. Napríklad diéta podľa krvných skupín je podľa nich dosť nezmyselná. Ťažko hľadať logiku v tom, že budeme niekomu odporúčať či nedoporučovať konzumáciu niektorých potravín len preto, že práve má alebo nemá krvnú skupinu A, B prípadne AB alebo 0 bez akéhokoľvek vzťahu k jeho zdravotnému stavu a prípadným problémom.
Zóny sacharidov, bielkovín a tukov sú správne
Oveľa lepšie hodnotia dietológovia takzvanú zónovú diétu založenú na tom, že by človek mal konzumovať 40 % sacharidov, 30 % bielkovín a 30 % tukov. Ak si v tomto prípade správne zostavíte jedálniček (napríklad sacharidy budete konzumovať hlavne doobeda) a dobre sa zorientujete v zložení potravín, môžete dosiahnuť dlhodobý chudnúci efekt bez toho aby vám chýbali niektoré látky.
Pred delením sa majte na pozore
Delená strava znamená, že raz jete len sacharidy, druhýkrát zasa len bielkoviny. Hoci u niektorých ľudí môže tento spôsob stravovania pre znižovanie váhy celkom dobre zafungovať, dlhodobo rozhodne nejde o správnu voľbu. Nevýhodou je, že váš jedálniček nebude príliš vyvážený a vaše telo môže postrádať určité látky. Odborníci túto diétu neodporúčajú, varujú pred ňou hlavne osoby so zdravotnými problémami a upozorňujú, že po jej skončení môže dôjsť k jo-jo efektu.
Jednostrannosť všetci odmietajú
Výživoví poradcovia tiež jednoznačne odmietajú akékoľvek jednodruhové diéty založenej na tom, že jete celý deň napríklad len jablká alebo ryžu. Hoci krátkodobo môže napríklad dôjsť ku zhodeniu nejakých kilogramov, zahrávame si s tým, že sa u nás čoskoro začnú prejavovať tráviace a zdravotné problémy z nedostatku základných živín. Akonáhle dôjde k vysadeniu, možno navyše takmer na 100 % počítať s jo-jo efektom.
Očistná kúra vhodná len krátkodobo
Pomerne populárna je tiež detoxikačná diéta podľa Antónie Mačingovej. Prvé štyri týždne odbúravame toxické látky z organizmu, potom nasleduje fáza udržiavania. Diéta je založená na konzumácii veľkého množstva zeleniny, najmä v surovom stave a tiež zeleninových jedál. Preto môže pôsobiť problémy osobám, ktoré zle trávia zeleninu. Zároveň ale vedci k tejto diéte poznamenávajú, že nejde o príliš racionálne zloženú stravu. Počas krátkodobej štvortýždňové očisty touto formou telu neuškodíme, ale prospejeme, avšak na dlhodobejšie dodržiavanie nie je Mačingovej diéta vhodná. Zeleninové jedlá sa rýchlo prejedia a čoskoro sa po nich tiež dostaví hlad.
Obmedzenie sacharidov prináša rýchle chudnutie aj jo-jo efekt
Atkinsonova diéta výrazne obmedzuje sacharidy, tie by mali každý deň dosahovať maximálneho množstva 20 gramov. Pritom si môžeme dovoliť napríklad čokoládu s vysokým obsahom kakaa, vajce alebo údeninu. Zdraví ľudia ju zvládajú dobre, dôjde k rýchlemu úbytku váhy a navyše sa odbúrava hlavne tuk, nie svalová hmota. Avšak rýchlo sa preje a ľuďom so zdravotnými problémami môže spôsobiť ťažkosti. Tiež hrozí nebezpečenstvo jo-jo efektu.
Nízkokalorická výživa nie je samospasiteľná
Dokonca ani nízkokalorická diéta nám nemusí priniesť želaný efekt. Malý príjem energie znamená mať často hlad, z hľadiska výživy nám môžu chýbať niektoré látky. Navyše pri návrate k pôvodnému spôsobu stravovania si môžeme byť istí, že opäť naberieme zhodené kilogramy. Skrátka a dobre, vyvážená a plnohodnotná strava, zdravý pohyb a životný štýl sú najlepšou diétou.
A čo vy, aký názor máte na diéty? Aké sa vám osvedčili?
Komentáre