Pri pečení domáceho chleba z kvásku je dôležité dodržať správny postup prípravy kvásku a následné pečenie chleba. Pri prvom pečení je postup trošku odlišný od toho, keď pripravujeme cesto z kvásku z chladničky. Takže ako sa pečie chlieb prvý krát od založenia nového kvásku?
Pri pečení chleba z kvásku sa nepoužívajú na prevzdušnenie cesta z múky kvasnice. Jeho základom je kvások z ražnej múky. Výsledok možno na prvý pohľad vyzerá rovnako, no vedú k nemu rôzne cesty. Podľa nás je kvasenie ražným kváskom zdravšie pre ľudí.
Pred štyrmi dňami ste zakladali ražný kvások. Ak ste postupovali podľa tohto návodu, máte pred sebou misku s kváskom z ražnej múky. Po troch „kŕmeniach kvásku“ ste odobrali niekoľko lyžíc hotového kvásku do chladničky ako základ ďalšieho pečenia. V miske by ste mali mať (podľa toho, koľko ste použili múky a vody) asi 250 gramov cesta. To je teda základ budúceho chlebíka.
Ak je miska malá, preložte kvások do väčšej, ak je dosť veľká, pridajte ďalšie suroviny. Najprv 250 gramov hladkej pšeničnej chlebovej múky a asi 100 gramov celozrnnej múky, prípadne ražnej múky alebo špaldovej, podľa chuti. K tomu asi 2 deci teplej vody, ale neprilejte ju celú naraz, aby ste nemali cesto náhodou riedke, radšej ku koncu postupne prilievajte. Ručne alebo pomocou hnetača všetko dobre premiešajte. Keďže sa všetky zložky spoja, prikryte misku utierkou a cesto nechajte pol hodinu odpočívať.
Po odpočinku pridajte asi 10 gramov soli a pol lyžičky rasce (alebo aj viac, podľa chuti – to zistíte postupom času) a opäť dobre premiešajte a na vykysnutie preložte do misky, ktorú ste vytreli olejom – aby sa cesto nelepilo na steny misky. Pri izbovej teplote by malo cesto kysnúť zhruba trištvrte hodiny.
Kým cesto na chlieb kysne, pripravte si ošatku aj dosku na váľanie cesta – drevenú alebo silikónovú, trochu posypanú múkou, tak isto dobre vysypte múkou ošatku. Potom cesto vyberte z misky, mierne natiahnite a pár razy cez seba polovičky cesta preložte a stlačte. Nakoniec vytvarujte bochník a vložte do pomúčenej ošatky. Tu by mal budúci chlebík kysnúť asi dve hodiny, najlepšie prikrytý utierkou.
Pečenie chleba
Elektrickú rúru rozohrejte spolu s plechom na 250°C. Pod plechom umiestnite malú kovovú misku. Po poriadnom rozohriatí rúry vyberte plech na stôl (a tepelnú podložku) a vyklopte naň vykysnutý bochník z ošatky. Opäť ho vložte do rúry a do misky pod plechom nalejte asi poldruha deci vody a rýchlo rúru zatvorte. Horúca para pomôže vytvoriť na vašom chlebíku chrumkavú kôrku.
Pri teplote asi 250 °C pečte asi desať minút a potom teplotu znížte na cca 200 °C a dopečte ešte asi pol hodinu.
Keď chlieb vyberiete z rúry, zabaľte ho do utierky a na mriežke (aby sa nedotýkal celou plochou podložky) ho nechajte vychladnúť. V utierke môžete kváskový chlieb nechať niekoľko dní, nepokazí sa. Ak ho piaty deň nezjete, neuškodí ho potom vložiť do sáčku a do chladničky.
Verím, že sa vám váš kváskový chlieb podaril. A ak nie je úplne podľa vašich predstáv, neprestávajte to skúšať, zakaždým bude lepší a krajší.
Ďalšie články na tému „kváskový chlieb“:
Dobrý deň, chystám sa na tento úžasne vyzerajúci a verím, že aj úžasne chutný chlebik, ale mám dotaz, či môžem nechať chlebik kysnúť cez noc a ráno dať upiecť 🙂 dakujem 🙂
Dobrý večer. Kvásku je jedno, či kysne v noci alebo cez deň, keď má správne podmienky.
Nech sa vydarí a určite Vám bude chutiť 🙂