Žvásty o čínskych krovinorezoch a kosačkách

Na internete je vraj všetko. A zrejme to bude tak. Pri hľadaní nejakej informácie som narazil na desať rokov staré diskusie o záhradnej technike a nestačil som oči otvárať. Popri čítaní rôznych tém, aby som sa dopátral k tej hľadanej informácii, som sa okrem iného dozvedel, kto sú tí diskutéri a prečo diskusie vyznievajú tak, ako vyznievajú. Sú čínske krovinorezy naozaj fuj? Sú to šroty, ktoré nič nevydržia a rozpadnú sa po treťom kosení? Naozaj len značkové stroje stoja za to?


Keď človek nie je z oboru, je neskúsený začiatočník, je riziko kúpiť si nejaký stroj len tak. Preto sa veľa ľudí s dôverou obracia na predajcov, ktorí ale radi chvália len svoj tovar, alebo na internetové magazíny a diskusné fóra. Nechať si poradiť je dobrý spôsob, ako nekúpiť mačku vo vreci a tiež ako nemusieť po krátkom čase kupovať nový stroj, lebo ten prvý, najčastejšie lacný, nespĺňa naše očakávania a neplní naše potreby. Tak je to aj s lacnými čínskymi krovinorezmi. Vydržia? Budú vládať? A čo súčiastky, sú dostupné?

Otázky, ktoré víria v hlavách začiatočníka, ktorý si práve kúpil alebo zdedil záhradu, ale nikdy nedržal v ruke kosu, tobôž kosačku, no tráva mu rastie pred očami a je najvyšší čas ju skosiť. Ale čím? Čo sa dozvie z internetových diskusií?

Je to riziko, nič to nevydrží

Ja som sa na jednom veľkom a starom fóre dozvedel, že čínske krovinorezy majú nízku životnosť, po čase sa rozpadnú, medzitým majú veľkú spotrebu benzínu, zle sa držia, majú vysoké vibrácie a ktovie, či v záruke budú na to náhradné diely. Preto treba siahnuť po overených značkových krovinorezoch renomovaných firiem. Majú väčší výkon, malú spotrebu a náhradné diely sú aj po desiatich rokoch dostupné, navyše s tým bez problémov skosíte nie len dvor okolo domu, ale aj neudržiavanú lúku v rozsahu desiatok árov, plnú vysokej starej trávy a náletových drevín. A vydrží to pracovať niekoľko hodín denne každý deň, od jari do jesene a niekoľko rokov takto po sebe.

Vy ste si kúpili záhradu preto, aby ste ju neudržiavali a potom to naraz skosili spolu s kríkmi a stromčekmi? Vy potrebujete kosiť od rána do večera a každý deň? Či po práci relaxujete tak, že spálite niekoľko nádrží benzínu s hukotom za ušami a neprestanete, kým nezačne mrznúť? Kde chodíte na tie zarastené lúky?

Že tu niečo nesedí ani vám? Nečudujem sa. Ako sa v diskusnom fóre v iných témach ukázalo, odborné rady nadšených majiteľov značkových krovinorezov, ktoré roky fungujú bez servisu a bez potreby náhradných dielov, len lejú benzín s olejom a ostria trojzuby, pochádzajú od skrytých predajcov týchto drahých krovinorezov. Prípadne od naozajstných majiteľov takýchto skvelých strojov, ktorí sa živia kosením náletov a trávy v lesných škôlkach alebo udržiavajú mestskú zeleň. V podstate radili kanón na vrabce.

Čo potrebuje bežný záhradkár

Ťažko povedať, znie univerzálna odpoveď jedného môjho kamaráta takmer na všetky problémové otázky. Ak vynecháme majiteľov rodinných domov, kde sa pôvodné záhrady scvrkli z 8 árov na súčasné tri a kosiť sa tu dá v podstate aj nožničkami, a tiež majiteľov fariem s ovcami, kravami a koňmi s hektárovými lúkami, tak nám ostávajú ľudia s chalupami a vidieckymi záhradami o rozlohe medzi 1000 m2 a 5000 m2, skôr menej. Teda 10 až 50 árov lúk, sadov a záhrad pri dome. Čo na to potrebujú?

Súvisiace:  Moja večerná siesta s mliekom

Kosačku so zberným košom

Ideálna na kosenie okolo domu, kde plocha môže byť tak do 500-600 m2, to sa dá hravo stihnúť za dve hodinky v piatok popoludní, aby záhrada bola na víkend pekná. Kosačka s menším záberom možno bude potrebovať hodiny tri, ale rozhodne nebude kosiť prerastenú trávu. A ak by sa jednalo o chatu ďaleko od bydliska, tak záhrada sa skosí krovinorezom a o týždeň učeše kosačkou so zberom, prípadne s mulčovaním trávy.

Krovinorez so strunovou hlavou a trojzubcom

Poslúži na prvotné skosenie vyššej trávy vo dvore pred sezónou a na udržiavanie sadu či lúky za domom. Tu však stačí kosiť dva či tri, výnimočne štyri razy ročne, teda žiadne husté a odolné nálety sa tu nevyskytnú. „Vzorový“ 10 árový pozemok sa dá krovinorezom skosiť neskúseným laikom za 4 či 5 hodín, za rok tak krovinorez natočí tak 20, 25 motohodín. V podstate prvý rok bude len dobre zabehnutý.

Nízke náklady na kosenie trávy

A to jednoducho preto, že mu za to kosenie nikto nezaplatí. Platí si to sám, najčastejšie z toho, čo mu ostane z výplaty a ešte aj tá tráva môže byť pre neho odpad, ktorý sa snaží zužitkovať na mulč alebo kompost, aby ho nemusel páliť. A v tejto situácii mu mudrlanti na internete radia kúpiť si krovinorez za päťsto, radšej za osemsto eur, lebo vydrží (5 dní po šesť hodín a to šesť 20 dňových pracovných mesiacov, to celé krát desať rokov) 36 000 motohodín a málo žerie. Pričom on kosí ročne 25 motohodín (100 pri naozaj veľkom pozemku), za desať rokov by spravil 250 motohodín a ušetril 125 litrov benzínu/190,- eur a 7 litrov oleja za 90 eur. Musel by ten lacnejší značkový zázrak vydržať tridsať rokov, aby bol na nule, až potom by začal šetriť…

Ako spoznáme čínsky krovinorez?

Podľa nápisu „Made in China“, znela by prvá odpoveď. No potom by sme za čínske museli označiť podľa mňa aj polovicu tých značkových HighTech výrobkov… No tak pripusťme, že si v Číne nechávajú vyrábať kosačky a krovinorezy aj renomované firmy, nepíšem výrobcovia, a keď môžu oni, tak prečo by nemohli aj iné, menej zvučné spoločnosti? Či?

Vo všeobecnosti sa za „čínske“ považujú výrobky, v našom prípade krovinorezy, ktoré si nechávajú podľa svojich špecifikácií, najmä farebných, vyrobiť obchodné firmy, ktoré ich potom dovezú na európsky trh a tu ich predávajú so svojou nálepkou, ehm, značkou. Vo svojej predajnej sieti a väčšinou ich dokážu aj servisovať vo svojej sieti (zmluvných) servisov. A tak sa stáva, že v predajniach či na eshopoch vidíte krovinorezy, ako by ich jedna čínska mater mala, len jeden je zelený, druhý modrý a tretí červený a občas môžu mať iný tvar nejakého krytu či inú rukoväť. Ale pod kapotou je to jeden a ten istý stroj, ja som, odhliadnuc od kubatúry, identifikoval celkom dva, slovom dva, druhy pohonných jednotiek a nádrží. Že by len dve fabriky chŕlili krovinorezy pre celý svet, poťažne Európu?

Koľko vydrží čínsky krovinorez?

Podľa kuvikov z internetu nič. V podstate sa rozpadne po pár koseniach. To tvrdia ľudia, ktorí zrejme žiadny čínsky krovinorez ani nevideli ani nedržali v ruke ani s ním nekosili. No napísali to diskusie pred takými dvanástimi rokmi. Ešte, že som ju vtedy nečítal a osem rokov kosím čínskymi krovinorezmi/kosačkami. Teda hádam si môžem dovoliť napísať, čo tá „neschopná čína“ naozaj dokáže.

Súvisiace:  Model rakety je nebezpečná hračka

Jeden čínsky krovinorez s rakúskou nálepkou u nás slúži ôsmy rok, jeho poruchy sa netýkali motorovej časti, ale zákazkového podvozku. Prvá „kosačková porucha“ sa vyskytla nedávno, po asi 250 motohodinách bolo treba meniť spojku. Viem, kde je tu servis kosačiek za rohom, ale opravil som si ju sám, teda vymenil spojku.

Druhý čínsky krovinorez zelenej farby s českou nemecky-znejúcou nálepkou u nás odkrútil šesť rokov, kým som ho odložil. Nie, že by nefungoval, ťažšie sa štartuje studený. Už som kúpil za 25 eur sadu valca, piesta a krúžkov, vymením, keď sa mi bude chcieť. Alebo použijem niektorými zatracovanú „zázračnú“ prísadu do oleja, ktorá motor utesní. Nepáči sa vám? Vaša vec. Tomu motoru už to môže byť aj tak jedno a mimochodom, takýmito „nefungujúcimi“ prísadami som oživil na 30 tis km dve svoje staršie autá. Reči teoretikov ma nezaujímajú, ani tie na diskusných fórach. Ten prvý kosil asi 200 motohodín, druhý taký, čo som kúpil obratom, ide tretí rok.

Tretí čínsky krovinorez, väčší bráško toho zeleného, to u nás vydržal jednu necelú sezónu. Šmejd, poviete si? Možno ten, čo ho naposledy držal v ruke, až mu z neho začali odpadávať plastové kryty, ktoré sa odtavili zo skrutiek, tak mu dával zabrať, hluchý a necitlivý k zvuku prehrievaného motora. Takému oné, toto, do rúk a na týždeň nepustiť k vode. Tiež mu pomôže „zázračný“ olejček a keď nie, nový výbrus, je za pár šušňov.

Keďže to stálo niečo vyše stovky, veľmi som to neriešil a priamo na záhrade si pri káve pomocou mobilu našiel adekvátnu náhradu z obchodu, ktorý aj s dopravou ponúkol najnižšiu cenu a na druhý deň poobede som už kosil ďalšou, tentoraz oranžovou čínou. Ide tretí rok. Dostáva zabrať najmä v hustej a vysokej tráve strunou 3 mm, má natočené asi 80 motohodín.

Celkove sa staráme o asi 60 árov lúk v sadoch, pred tromi rokmi to bolo len 30 árov.

Dostupnosť náhradných dielov

Neviem, či si niekto všimol, ale tie „značkové“ čínske stroje, čo sú každý v inej farbe, sú všetky na jedno brdo. Vyrábané pravdepodobne v jednej, možno dvoch fabrikách, len menia farbu granulátov v strekolisoch na plastové kryty a samolepky. Inak jeden ako druhý. A tak je to aj s náhradnými dielmi. Keby ste desať krovinorezov rozobrali, súčiastky pomiešali a znova ich zložili, dostanete desať funkčných krovinorezov, len možno farebných ako kanáriky 😉 Mimochodom, presne takto sme testovali presnosť výroby a kompatibilitu našich diaľkovo riadených pretekárskych modelov automobilov. Šesť strojov na stôl, rozborka, mix dielov, zborka. Na výrobe sme sa podieľali všetci svojím dielom, jazdili sme ako tým, nikto sa nemohol sťažovať ani vyhovárať. Kanibalizácia bola poslednou možnosťou získania dielov na pretekoch, fungovalo to, boli sme najlepší na Slovensku dlhé roky.

Neviem, ako pred dvanástimi rokmi, ale dnes, keď potrebujem spojku, palivovú hadičku, celú nádrž, sviečku, celý výbrus či úhlovú prevodovku, naklikám si to na zvolenom eshope, a najneskôr tretí deň mám balík na stole a skladám, čo potrebujem. Ani nemusím kanibalizovať tie dve odložené kosačky, ktoré čakajú na repasiu. Alebo odveziem opravárovi kosačiek, len tam dlhšie čakám v sezóne, kým ju opraví. Oprava za pár drobných, súčiastky „jakbysmet“. Napríklad úhlový prevod na čínu je za 12 eur, na najznačkovejší profi krovinorez je za 120. Desať krát drahší. Vraj vydrží viac. Neviem, na tých diskusiách sa nikomu nerozpadol len tak, ale vždy po náraze do pňa či kameňa nožom. To sa môže stať kľudne raz za mesiac. Drahá značková sranda…

Súvisiace:  Prečo nedostať stromky?

Koľko teda vydrží čínsky krovinorez?

Ako som počítal v odstavci o motohodinách super značkový krovinorez vydrží násobne viac. No ale mne jeden čínsky slúži osem rokov, druhý menší vydržal šesť. A to ich nešetrím, mám ich na robotu, nie na ukazovanie. A po ôsmich rokoch si môžem kúpiť nový, možno inakší, silnejší, slabší, dlhší, kratší, ľahší, inej farby. Keď za dvadsať rokov miniem tri a pripočítam hypotetickú úsporu paliva a oleja, som na cene tej značkovej mašiny, ak sa na nej nepokazí napríklad úhlový prevod… A keby som chcel dve tie značkové mašiny? Jeden krovinorez na ťažkú robotu, druhý na obkášanie okolo domu, plotov, stromčekov? To si mám zobrať hypotéku na kosačku?

Nákup krovinorezov v kamennom obchode všelijakých hobby obchodov alebo aj cez internet okrem iného prináša minimálne dvojročnú záruku. A keď do nich nebudete mlátiť kladivom a naozaj ich používať okolo chalupy a na priľahlých pozemkoch primerane bežnému záhradkárovi, ktorý do práce nechodí do lesa alebo na paseku, tak kúpa čínskeho krovinorezu nepredstavuje nijaké riziko. Problém je to pre predajcov značkových strojov, lebo im takýmto svojim nákupným rozhodnutím odtŕhate od úst, nemôžu si dovoliť dve dovolenky do roka a každý tretí rok nové auto.

Stroje treba kupovať primerane svojím potrebám. Keď stroj hypoteticky vydrží vo vašich podmienkach päťdesiat rokov, nie je to nijaká výhoda, len zbytočne zaplatené peniaze. A úplná hlúposť je kúpiť si na učenie sa kosenia s krovinorezom mašinu za tisícku, keď hrozí riziko jej zničenia a adekvátny stroj vám Číňan ponúkne za stovku, kedy vás rana do prevodovky alebo zlý pomer oleja v benzíne až tak nebolí. Ani na cestu do práce do fabriky za pás si nekupujete najnovší mercedes. Hoci je to bezpochyby technicky skvelý stroj s veľkým výkonom a dlhou životnosťou.

Podobné články:

Ingenua
Čím zatieniť terasu
Počasie sa v posledných dňoch prudko vyletnilo, teploty značne vystúpili...
Čítať ďalej
Aj tupec má právo na názor
Moderné technológie rozšírili krčmu na celý svet. Svoj názor môže...
Čítať ďalej
Ako som namiesto džemu radšej urobila „pečený...
Tohtoročná úroda ovocia u mňa v záhrade prekonala všetky moje...
Čítať ďalej
klobása grilovaná
Grilovanie špekáčikov
Podľa našej rodinnej tradície patrí prvý májový deň spoločnej grilovačke...
Čítať ďalej
Boj s kilogramami: Nemusíme pribrať ani počas...
Blížiace sa Vianoce znamenajú pre mnohých z nás tiež hrozbu...
Čítať ďalej
Trim Disc precvičí vaše telo
Trim Disc je domáca cvičebná pomôcka. Nezaberá veľa miesta, nestojí...
Čítať ďalej

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.