Postup ako získať štíhlu postavu nie je vždy jednoduchý, je často spojený s dlhodobým úsilím. Nejde len o to snažiť sa o pohyb a dávať pozor aj na svoj jedálniček a stravovacie návyky. Veľakrát nám totiž našu dobre mienenú snahu kazia rôzne zlozvyky, ktorých sa nie a nie zbaviť. Práve tie ale môžu v konečnom súčte spôsobiť, že nedocielime vytúženej postavy. Pritom nám môžu veľmi pomôcť rôzne triky, ako s nimi bojovať.
Ako dať mozgu signál, že je koniec jedla?
Určite aj vy ste sa neraz stretli s podobnou situáciou. Pred chvíľou ste dojedli hlavné jedlo a mali by ste teda byť úplne sýti. Lenže to tak nie je? V čom je príčina a ako s ňou bojovať? Veľmi často sa stáva, že hlad alebo chuť na niečo môžete mať krátko po jedle, napríklad do hodiny preto, že jedlo bolo takzvane jalové. Zložené z náhradiek, ktoré síce poskytnú akýsi pokrm, ale v skutočnosti vás nenasýti. Jedná sa o takzvané prázdne kalórie. Preto si dávajte pozor na to, aby vaše jedlo bolo vždy nutrične hodnotné. Tým sa naháňania maškŕt do značnej miery obmedzí. Nasýtite sa samotným jedlom a nebudete mať chuť na ďalšie veci. Lenže čo robiť, keď ani to nepomôže? Ako dať mozgu signál, že jedlo už skončilo?
Čistite si zuby pepermintovou pastou
Odpoveď je pomerne jednoduchá. Pomôže vám pár trikov. Napríklad je dobré mať vždy pri sebe poruke zubnú kefku a pastu. Ideálne takú s obsahom pepermintu. Práve tento druh pasty nielen účinne vyčistí ústnu dutinu, ale zároveň aj dokáže tlmiť chuť k jedlu. Vyčistení zubov krátko po jedle má aj ďalší efekt. Nielen, že podporíte svoju snahu uchovať si svoj zdravý chrup čo najdlhšie v perfektnom stave, ale zároveň si aj dobre rozmyslíte, či sa vám bude chcieť zuby znova čistiť. Väčšinou nie. Takže na maškrtenie zabudnete. Vyriešite tak dve muchy jednou ranou: dokonalú ústnu hygienu a zároveň aj neodolateľnú chuť na niečo dobré.
Žuvačka znižuje chuť do jedla
Ak sa vám ale nechce mať neustále niekde po vreckách alebo v taške kefku a zubnú pastu, aj pre vás existuje riešenie. Elegantnejšie je mať vždy pri sebe balíček žuvačiek. Veľmi podobný efekt ako čistenie zubov má totiž aj ich žuvanie, aj keď samozrejme nie tak dokonalý ako čistenie. Zakaždým, keď dostanete chuť na niečo nezdravé, jednoducho siahnite do vrecka pre žuvačku. Čo sa bude vo vašom tele následne diať? Nervové vlákna vyšlú do mozgu signál, že niečo jete a vy ľahšie oklamete svoj žalúdok. Ten bude mať pocit, že niečo jedol, aj keď to tak v skutočnosti nebolo. Avšak pozor, preferujte žuvačky bez cukru, pepermintové či mentolové. Sladkými variantmi by ste si len kazili zuby a cukor z nich by vám naopak zdvíhal hladinu krvného cukru, čo je nežiaduce efekt.
Voda a zelenina zaplnia žalúdok
Prepcháte sa niekedy, a pritom vlastne ani netušíte, ako sa vám to podarilo? Ako tomu predísť? Dajte si pred jedlom pohár vody. Vďaka nej sa vám podarí čiastočne zaplniť svoj žalúdok. Následne potom neskonzumujeme toľko potravy ako obvykle. Tiež je výborný nápad dopĺňať jedlo zeleninovou oblohou a šaláty. Má to hneď dvojaký efekt. Jednak toho nezjete toľko, a za druhé prijmete v potrave veľa vitamínov a minerálov. Pre samú zeleninu vám nezostane v žalúdku ďalší priestor. Zelenina tiež obsahuje veľa vlákniny, ktorá má vynikajúcu schopnosť zasýtiť človeka. Ak chcete maškrtiť, vyberajte si zdravé maškrtenie. Radi by ste niečo slaného k televízii? Zahoďte vyprážané chipsy. Môžete si nastrúhať plátky z petržlenu, mrkvy a zeleru. Nasypte ich na plech. Kúpte si rozprašovač na olej a zľahka ich postriekajte olejovou hmlou. Potom ich ľahko opečte v rúre. Vyrobíte si zdravé chuťovky.
Miesto soli používajte bylinky
Obmedzujte solenie, ktoré je nezdravé. Ako? Nahraďte soľ pri varení rôznymi bylinkami. Vďaka nim vám pokrmy nebudú pripadať, akoby nemali žiadnu chuť. Navyše nezjete toľko jedla, práve preto, že zasýtite svoje chuťové poháriky chuťou byliniek. Tiež výrazne podporíte svoje chuťové poháriky bylinkami a zaistíte si dobré trávenie. Vyššie popísané rady pochopiteľne nie sú samospasiteľné, ale môžu pomôcť na ceste k ideálnej postave.
Komentáre