Túto obľúbenú jarnú bylinku môžete jesť len skoro na jar. Keď je jej čas, mnohí zberači sa vydávajú do lesov, aby si doniesli domov zdravie podporujúcu a aromatickú rastlinku, či vlastne len jej listy, lebo je to rastlina chránená. Cibuľky sa nesmú presádzať z prírody do záhrady. No my sme ju chceli mať aj vo svojej záhrade. Na druhý pokus sa nám podarilo medvedí cesnak vypestovať aj v našej novej záhrade.
Najprv sme si vytipovali vlhké a tienisté miesto, kde by sa mohlo medvediemu cesnaku dariť. Kúpili sme si sáčok semien a vysiali ho. Celú jar sme to miesto chránili a pozorovali, kedy začne rásť. Ani do jesene sa neukázalo nič, čo by medvedí cesnak pripomínalo. Prvý pokus o pestovanie skončil neúspechom.
Koncom leta prešlo miesto, kde bol medvedí cesnak vysiaty, rekonštrukciou a už nebolo vhodné na pestovanie vlhkomilných rastlín. No v našej veľkej záhrade sme našli iné podobné. Za kamennou prístavbou k susedovmu domu na našej južnej hranici je vlhké miesto z podzemných prúdov vody, ktoré tečú našim pozemkom. Slnko je tu len zrána a navečer, inak je celé miesto v tieni.
Na jar sme dostali sadenice medvedieho cesnaku v kvetináči, kúpené v záhradníctve. Ihneď išli cibuľky do zeme a miesto sme si označili, aby sme náhodou malé cibuľky nevykopali, nepoškodili či nevykosili. A čakali sme, ako sa to bude vyvíjať tentoraz.
Najprv sa zeme dostalo zopár malých lístkov, ktoré sa zväčšovali a dostávali svoj charakteristický vzhľad. Neodolali sme a jeden ochutnali. Áno, je to medvedí cesnak. Lístky mohutneli, zväčšoval sa ich počet a dnes máme v záhrade peknú sadeničku tejto pochúťky. Neskôr dokonca medvedí cesnak zakvitol bielymi kvetmi. Uvidíme, či sa podarí rastline vysemeniť a rozrásť sa aj pomocou semien.
Zdá sa, že sme našli nášmu medvediemu cesnaku vhodné miesto. Keď sa mu bude dariť tak, ako prvý rok po vysadení, budeme si môcť každú jar dopriať zopár súst tejto aromatickej lahôdky.
Komentáre