Nedávno tu bol publikovaný článok o výrobe naklíčovacej nádoby doma. Tento týždeň som v telke zahliadol program, kde podobným postupom vyrábali kropítka. Kým môj postup manželky pochvália, pri použití návodu z telky vám hrozí od manželky „tichá domácnosť“. Minimálne. O čo ide?
Nie každý má doma vŕtačku, hoci cena tých akumulátorových, ľahkých a vždy poruke, nie je vysoká, pokiaľ ich nekupujete v značkovej predajni a nepotrebujete na každodennú prácu. A na občasnú dieru v plaste ju ani nepotrebujete. Pri výrobe naklíčovacej nádoby z prázdnej dvojlitrovej PET fľaše od minerálky som použil „čo dom dal“.
Klinec alebo iný oceľový hrot som uchopil do klieští „kombinačiek“, nahrial na horáku plynového sporáku a „vyvŕtal“ či skôr vypálil dierku do PET fľaše. To, ako hlboko zohriaty hrot vtlačíte do fľaše určuje, aký priemer bude mať dierka. Zároveň pri vypaľovaní nevznikajú piliny, ktoré by vám padali na zem a za ktoré by vás manželka v kuchyni iste nepochválila. Nakoniec horúci hrot nechám vychladnúť na liatinovej platni sporáka alebo jednoducho ochladím pod prúdom studenej vody.
V TV programe radili „domácemu majstrovi“, aby si od manželky „požičal“ ihly na šitie a zohrievali ich nad plameňom čajovej sviečky. Tento plameň je výrazne chladnejší, ako plameň plynového horáka, jednak slušne dymí. Pokiaľ chcete, aby si manželka „všimla“, že ste sa snažil a bol doma užitočný, skvelý postup. Keď však bude chcieť tú ihlu použiť na šitie silnejšieho materiálu a špinavý hrot sa jej bude zohýnať, spomenie si na vašu šikovnosť a užitočnosť znova.
Používať ihly na malé dierky rozhodne nie je zlý nápad. Zlé je na tom požičiavať si tieto ihly od manželky a potom jej ich vracať späť. Takže navrhujem vypýtať si zopár ihiel, ak ich kupovala v sade alebo má viacej kúskov, a používať ich výhradne na „technické“ účely. Vyhnete sa tak situácii, kedy bude vaša snaha po zásluhe potrestaná a naopak, možno sa vám ujde z nejakého manželkinho zdravého a chutného koláča za príspevok do domácnosti.
Rovnakým spôsobom môžete „vyvŕtať“ aj dierky do plastových kvetináčov, truhlíkov či vedier. Metóda je taká jednoduchá a ľahká, že ju zvládnu aj menej zdatné ženy, ktoré už nebaví čakať, kým ich manžel bude „mať čas“.
Komentáre