Chcete si upratať v záhrade? Založte si nemeckú kopu! Neobanujete.

pahorkový záhon

Chceli by ste si dopestovať čo najviac svojej zeleniny či byliniek, len na to máte malú záhradku? A možno ani nie je tak malá, ako nie príliš efektívne využitá. A presne taká bola aj moja. Príliš malé záhony. Zato trávnika na kosenie zbytočne veľa. Nápad, ako tento pomer zmeniť a zároveň zväčšiť plochu na pestovanie, som si priniesla z nedávneho kurzu permakultúry. Nemecká kopa ma tak zaujala, že zhromaždiť potrebný materiál aj zrealizovať „stavbu“ som s pomocou najbližšej rodiny zvládla za pár dní.

 



Aj v mojej záhrade, ako v mnohých iných, prevažovali donedávna klasické vodorovné záhony. Okrem toho, že som sa pri ich udržiavaní musela zohýnať, veľa druhov zeleniny som nepestovala jednoducho preto, že som ich nemala kam zasadiť. Založením nemeckej kopy som však vyriešila viaceré problémy. Okrem toho, že som získala väčšiu plochu na pestovanie, k vysadeným rastlinám sa už nebudem musieť toľko zohýnať. A navyše, tým, že som využila všetky odrezky, zvyšky rastlín aj pokosenú trávu či opadané lístie, urobila som si v záhrade poriadok.

Využitie 3D priestoru v záhrade

cenný materiál zo záhrady
cenný materiál zo záhrady
A čo to tá nemecká kopa či inak aj hrobľa vlastne je a ako si ju môžete vytvoriť? Nemecká kopa je akési využitie 3D priestoru vo vašej záhrade. No nie len priestoru, ale aj materiálu. Na jej založenie môžete použiť všetko, čo v záhrade nájdete. Základom je vyhĺbená jama, trebárs aj uprostred trávnika. Do nej sa postupne vrství rôzny materiál. Od toho najhrubšieho až po ten úplne najjemnejší. A tak kopy dreva, raždia, pokosenej trávy, nespracovaného aj hotového kompostu doslova miznú pred očami. No, nie, že by celkom zmizli. To ani náhodou. Len sa z nich vytvorí práve tá hrobľa. V nej sa bude drevo a tráva postupne rozkladať, pričom sa bude tvoriť teplo. A toto teplo využijú rastliny, ktoré do vrchnej, teda najkvalitnejšej zeminy vysadíte.

spracovaný kompost
spracovaný kompost
Aj keď má takáto kopa malú nevýhodu, a síce, že vám bude každým rokom postupne klesať, vôbec to nevadí. Veď z navrstveného materiálu časom získate dokonalý výživný kompost. No kým sa tak stane, dopestujete si na povrchu a po bokoch hroble zopár paradajok, reďkoviek či šalátu.

Celý postup založenia nemeckej kopy v mojej záhrade nájdete spolu s fotkami v ďalšom článku.

Podobné články:

Špalda- liečivá a posilňujúca obilnina
Trápi vás alergia na pšenicu? Cítite sa slabí a vyčerpaní?...
Čítať ďalej
Anhydritové podlahy
Pri rekonštrukcii staršieho domu alebo bytu je potrebné uvažovať aj...
Čítať ďalej
Tulln záhrady
Záhradná inšpirácia z rakúskeho Tullnu
Chystáte sa založiť či zveľadiť vašu záhradu a neviete ako...
Čítať ďalej
Cestovné poistenie
Rád cestujem. Cestovanie mám už v krvi. Od malička som...
Čítať ďalej
Tuky: Ktoré sú dobré a ktoré naopak...
"Nejedzte sadlo a s maslom tiež opatrne," počujete zo všetkých...
Čítať ďalej
maslo
Cukrári vykúpia maslo
Tak si posťažovala jedna známa na margo toho, že v...
Čítať ďalej

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.