Možno máte viacerí podobnú skúsenosť ako ja. Vaša rodina má rada egreše a tak ste im vo svojej záhrade vyhradili čestné miesto. Kúpili ste si mladú sadeničku v tvare stromčeka, lebo nezaberá veľa miesta. Zasadili ste ju, starostlivo polievali a zdalo sa, že je všetko v najlepšom poriadku. Už druhý rok bola obsypaná krásnymi plodmi. Tie však nestihli ani dozrieť a rastlinka vyschla. Kde sa stala chyba?
Odpoveď na túto otázku som hľadala niekoľko rokov. Nechápala som, ako je to možné. Kúpim kvalitnú sadenicu, zahrniem kvalitným substrátom, pridám oporný kolík, zalievam a napriek tomu rastlinka uschne.
Keď sa mi to stalo tento rok znova, dokonca sa na jar ani neobjavili lístky, neváhala som a objednala nový stromček. Objednávku ale robila kamarátka a tak mi namiesto stromčeka prišiel kríček. „No čo už,“ hovorím si „hlavne, že je dobrá odroda, ostatné vyriešime.“ Miesto sa mu ušlo vedľa dvoch stromčekov, egrešov. Vyzeralo to síce čudne, ale nakoniec sa ukázalo, že len dočasne.
V lete sa so mnou rozlúčil ďalší egreš. Biely. Stromkový. Novú objednávku som tentoraz už urobila ja. Hneď v septembri. Balík dorazil včera ráno. A dnes sme s priateľom zorganizovali veľké presádzanie.
zásielka stromčekov (tie dve prekrížené úbožiatka v strede sú egreše)
Starý krík červených ríbezlí najprv uvoľnil miesto kríčku egreša z jarnej výsadby. Na jeho miesto zas prišiel nový stromček.
Konečne som spokojná. Egrešov mám aktuálne päť. Tri stromčeky vedľa seba a dva kríčky tiež pekne spolu. Tak sa mi to páči.
A ako zabrániť tomu, aby uschli? Veľmi jednoducho. Škoda len, že mi to trvalo tak dlho, kým som na to prišla. No čo, hlavné je, že dnes už to viem. A vám to prezradím.
Základom je správny rez v správny čas. Najlepšie hneď po vysadení. S korienkami sa trápiť nemusíte. Väčšinou sú malé a zdravé. Ak by neboli, treba odstrániť len tie poškodené. Dôležitejšia je korunka. Viem, láka to, nechať ju rásť takú, aká je. No verte mi, neoplatí sa vám to. Ak sa ulakomíte na úrodu hneď v prvom roku, všetka sila pôjde do nej na úkor koreňov. Slabé korienky potom nedokážu čerpať živiny z pôdy a rastlina zahynie.
Ako postupovať pri výsadbe egreša?
V prvom rade zabezpečte pohodlie novým korienkom. Na dno výsadbovej jamy je dobré pridať trochu hnojiva. Ja som dala rohovinu. Je prírodná a ani pri priamom styku s koreňmi rastline neublíži. Na hnojivo som nasypala tenkú vrstvu kompostovej zeminy. Tesne ku koreňom ešte jemný poprašok Aquaholderu a oporný kolík. Až potom som vložila rastlinku, priviazala ju ku kolíku (kolík zabráni tomu, aby sa stromček pod bohatou úrodou v nasledujúcich rokoch zlomil) a zasypala kompostovou zeminou. Do vody na poliatie som pridala trochu Lignohumátu, aby som podporila tvorbu nových korienkov. Následne som upravila korunku.
Ako ostrihať korunku egreša?
Ak má viacero výhonkov, stačí, keď ponecháte tri až štyri. Mali by byť rovnomerne rozložené po celom obvode kmienka. Tie následne skráťte na 2 až 4 očká. Posledné očko má smerovať von z koruny.
Aké odrody egreša vybrať?
V prvom rade odolné voči americkej múčnatke. Vyhnete sa tak zbytočnej chémii pri postrekoch. Našťastie vybrať je z čoho. Moja osvedčená je biela odroda Invicta. Z červených je to Rolonda a beztŕňový Pax.
Komentáre