Človek by mal vypiť dva litre vody denne. Človek by mal vypiť tri litre tekutín denne. Takéto a podobné rady čítame v rôznych magazínoch viac-menej pravidelne. Čo majú spoločné? Neberú do úvahy, aký veľký/ťažký je ten človek, v akom prostredí sa pohybuje ten človek ani akú činnosť vykonáva ten človek. Držať sa potom takýchto konkrétnych rád za nekonkrétne definovaných podmienok môže byť kontraproduktívne. Jedno však majú tieto dobre mienené rady spoločné: Pitný režim človeka je dôležitý a je dôležitý aj v zime, kedy nepijeme preto, aby sme sa schladili, ako v horúčave.
Zima je náročné obdobie z hľadiska straty tekutín. Pri pobyte vo vykúrených priestoroch dýchame zväčša suchý vzduch a dýchaním strácame veľa vody. Ale aj vonku, na studenom či mrazivom vzduchu, na tom nie sme oveľa lepšie. A strácanú vodu dokonca môžeme vidieť vo forme bielej pary, odchádzajúcej od tváre.
Nezabúdajte dopĺňať pravidelne tekutiny, či už vo forme vody alebo vlažného čaju. Bublinkové nápoje nie sú vhodné, môžu ublížiť vášmu krku. Rovnako tak horúci čaj nechajte trochu vychladnúť.
Deficit tekutín sa na našom tele prejaví ako bolesť hlavy či celková únava. Ak sa necítite dobre, mnohokrát stačí len napiť sa za pohár obyčajnej vody z vodovodu. Doplníte tak chýbajúce tekutiny, ktoré ste vydýchali alebo vypotili. Bez dostatku vody nefungujú v našom tele ani elektrolyty a máme problémy aj s termoreguláciou, býva nám zima.
Komentáre