Banánová pohroma

Iste ste aj vy zachytili správy, ktoré nás informujú o tom, ako banánové plantáže zachvátila pohroma. Decimuje ich a ohrozuje dostatok banánov na našom trhu. Zlé jazyky dokonca tvrdia, že sa zopakuje situácia spred roka 1989, kedy sa na banány stáli rady pred predajňami ovocia a zeleniny. Hrozí reálne nedostatok banánov a zvýšenie ich ceny a ako nás to môže postihnúť?

 


 
U nás sa odjakživa dobre darilo ovociu. Skoré aj jesenné odrody jabĺk, hrušiek rôznych veľkostí a chutí, kvantá sliviek na konzumáciu, lekvár či skvapalňovanie, čerešne, višne, broskyne a marhule a mnohé iné. Takže obávať sa nedostatku vitamínov, vlákniny a prírodného ovocného cukru naozaj nemusíme. Takže ako zdroj týchto látok je banán pre nás úplne nepodstatný a naozaj slúži len na spestrenie chute. Takže nie je absolútne žiadny dôvod na konzumáciu veľkého množstva banánov, nie je to pre nás nevyhnutná potravina.

Čo postihlo banány?

Banánové plantáže postihli naraz dve pliagy. Kým ázijské trpia hubovitým ochorením, tak stredoamerické zase na parazita v plode. A keďže sa banány oberajú ešte nezrelé, zelené, a nechávajú sa „dozrievať“ počas transportu k nám, tak sa prejavy napadnutia môžu prejaviť až u nás. Alebo v nás. Exotickú chorobu tak môžete dostať aj bez toho, že by ste vytiahli päty z domu.

Ekonomicky to znamená pre producentov výrazné straty, ohrozenie ich ziskov. Pre nás to znamená, že konečne možno vezmeme na milosť naše domáce ovocie, ktoré dozrelo na strome za pomoci slnečných lúčov, a má skvelú chuť aj vôňu. O vitamínoch ani nehovorím. Možno skrachuje pár pestovateľov a veľkoobchodníkov kdesi ďaleko, ale kto ľutoval nás, keď naše fabriky sa sťahovali na Ukrajinu alebo do Rumunska a naši ľudia prišli o prácu?

jablko z našej záhrady
jablko z našej záhrady

Zníženie objemu prepravy loďami a kamiónmi môže mať priaznivý vplyv na kvalitu vzduchu, ktorí všetci dýchame a zvýšenie dopytu po domácom ovocí zase môže zlepšiť ekonomickú situáciu našej krajiny. Stačí si len pri nákupe v hypermarkete vybrať z dvoch jabĺk to, ktoré bolo dopestované u nás a nie v Taliansku či Maroku.

Alebo zase začať venovať čas svojej záhrade a svojmu ovocnému sadu. Možno nám len takto Príroda dáva najavo, že sa oplatí vrátiť ku svojim koreňom.

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.