Pozor na mladé vŕby

Vŕba v našej záhrade je viacúčelový krík. Okrem toho, že nám pomáha odstraňovať prebytočnú vlahu z pôdy, vytvára aj peknú zelenú stenu pri plotoch a samozrejme využívame vŕbové prútie na budovanie ohrád ale aj zástien. A hoci by sa dalo povedať, že vŕba rastie ako burina, predsa len je jedno obdobie, kedy treba dávať na vŕby pozor.



V dobrých podmienkach, a tie teda vŕby u nás majú, majú prútikárske vŕby naozaj impozantné prírastky. Ročné prúty nezriedka dosahujú výšku tri metre a keď tie menšie necháme rásť, druhým rokom sú ešte vyššie. V zime ich striháme tesne nad zemou. Susedia mali pocit, že sme ich úplne odstránili. No na jar vyrašia nové halúzky a pomaly začínajú rásť.

V tejto fáze uprostred apríla sú ale veľmi krehké. Stačí jemný dotyk a halúzky sa odlomia. So zvyšujúcou sa teplotou na prelome apríla a mája už dosahujú nové prútiky polmetrovú dĺžku a denné prírastky sú občas aj desaťcentimetrové. No stále sú málo pevné.

Stačí májový dáždik a krajné prútiky natoľko oťažejú, že neudržia samé seba a položia sa na zem. V prvej polovici mája stačí aj neopatrný pohyb okolo vŕb a prútiky sa ohnú. A už sa nedajú znova postaviť. Ale aj tak stále rastú a ich konce sa zahnú opäť do zvislej polohy.

V takejto situácii zostáva jediné. Opatrne všetky prútiky zviazať do jednej otepi a tak ich spevniť. Iba tak ostanú rásť pekne rovno a budú sa dať použiť na vypletanie zástien alebo stavbu vŕbového plota.

Keďže sadenice prvý rok dali tak po tri prútiky a druhý rok ich bolo na jednom koreni aj zo sedem, neočakávali sme, že ich tretím rokom bude opäť dvojnásobok. Rastú skutočne bujne a husto. Až tak, že pri plotoch je ich „rozťahovanie sa“ neprístojné. Takže prišli na rad nožničky a štiepkovač. Všetky vykrivené, ohnuté alebo nadpočetné prútiky sme ostrihali a urobili z nich drevnú štiepku na mulčovanie. Aj keď v jarnom období je to skôr zelená sečka, ale poslúži rovnako. Zostalo ešte dosť prútikov, aby sme ich mohli na budúci rok v zime opäť zožať a využiť vo svojej záhrade.

Podobné články:

Bez mäsa sa nezaobídeme: Dôležitá je pestrosť...
Mäso je v oblasti výživy stále skloňovaným pojmom. Predovšetkým je...
Čítať ďalej
Nový kompostér z paliet
Naša záhrada je permakultúrna a preto žiadny rastlinný odpad nevyhadzujeme,...
Čítať ďalej
8 dôvodov, prečo jesť vajcia častejšie
Vajcia sú jednou z mála potravín, ktoré si právom zaslúžia...
Čítať ďalej
Slnečný pohon pre fúrik
Horúce a slnečné dni považujú záhradkári za problém. Slnko a...
Čítať ďalej
Čo je glykemický index a ako nám...
V článku o živinách som spomínala sacharidy, teda cukry a...
Čítať ďalej
Ako nahradiť mäso? Môžete skúsiť tempeh
Kto sa zaoberá zdravou výživou, určite niekedy narazil na tempeh....
Čítať ďalej

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.