Pozor na zaužívané chemické ošetrenie pitnej vody!

voda

Tak, ako nie je všetko zlato, čo sa blyští, nemusí byť ani zdravou „na oko“ priezračná voda. Vodné prostredie síce patrí k prirodzeným pre rast baktérií, no pri ich premnožení hrozia závažné ochorenia. Najvyššie riziko predstavuje už kontaminovaná voda, z ktorej mikroorganizmy ťažko zlikvidovať aj pri vysokých teplotách, v dôsledku čoho hrozia závažné ochorenia.


Konzultujte kvalitu svojej pitnej vody

Kontaminovaná voda sa môže prejaviť sladkastou chuťou a mútnejším sfarbením. Môže, ale nemusí, čo nás ešte viac podporuje ku kontrole. Tú podceňujeme – jedni sú si istí reguláciou limitov baktérií vo vode, čo však neznamená, že nemôže dôjsť ku kontaminácii. Iní naopak, pre nevedomosť o tom, že aktualizovaný rozbor vody sa podľa zákona sprístupňuje aj bežným domácnostiam. V prípade, že ste pripojení na vodovod, vodárne vám po zadaní presných údajov vyhotovia príslušný dokument.

Pozor! Existuje veľa lacných domácich spôsobov v prevencii pred kontaminovanou vodou. Mnohé sa vzťahujú len na istý typ zdroja vody (napr. lakmusové papieriky pre studňovú vodu, ktorá neslúži ako pitná celoročne), iné na využitie konkrétnych dezinfekčných prípravkov.

Prečo chemické ošetrenie nie je najvhodnejším riešením?

V zdravej pitnej vode ani po ošetrení nedochádza k stratám na základných stopových prvkoch. Ide o zinok, meď, mangán, lítium, cín a chróm. Na likvidáciu škodlivín a usadenín uprednostňujeme novú metódu ultrafialového pôsobenia UV lampou, pomocou ktorej likvidujeme aj najodolnejší zdroj nákazy – a to bez použitia chémie! Vytvára dlhodobé sterilné prostredie pred rizikovými koliformnými baktériami, e.coli alebo baktériami enterokoky.

Žiaľ, máme zaužívané, že najúčinnejšiu dezinfekciu predstavujú práve silné chemické prostriedky. Áno aj, ale, zatiaľ čo jedno likvidujú, druhému uberajú na kvalite. Môžeme to vysvetliť na príklade nerovnováhy základných minerálov vo vode.

Bežne dostupná chémia do vody totiž podnecuje buď zvýšený, alebo veľmi nízky obsah dusičnanov. Stáva sa rizikom pre najmenších a ľudí s ochoreniami krvi. Po metabolických úpravách v tráviacom trakte často dochádza k ich zmene na dusitany. Tie znemožňujú transport kyslíka krvou, keďže sú na ňu naviazané. Jedno riziko strieda druhé, čomu predchádzajme radšej revolučnými a garantovanými než „tradičnými“ metódami!

Zdroj obrázku: Javier Ruiz / Shutterstock.com

Podobné články:

Chcete si presladiť život? Urobte si mätový...
V záhradách práve dozrieva čerstvé ovocie a rozvoniavajú bylinky. Nejedna...
Čítať ďalej
Šimon Plánička sa vracia!
Kto by si nepamätal mladého a nádejného poľnohospodára a jeho...
Čítať ďalej
kultivátor
Kultivátor aj rýľuje
Zem na našej záhradke býva vo dvoch stavoch. Buď je...
Čítať ďalej
Letný rez ovocných drevín
Niekto považuje rez ovocných stromkov za zbytočnosť. Veď stromky aj...
Čítať ďalej
S pôžičkou opatrne
Neminie deň, aby sa okolo nás nemihla nejaká informácia, leták,...
Čítať ďalej
Akú obuv do mokrej záhrady?
Ísť do záhrady uprostred slnečného leta alebo krásnej jesene je...
Čítať ďalej

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.