Tri zásady úspešného pestovania zeleniny v časoch sucha

Posledné roky býva leto také suché a horúce, že pomaly môžeme hovoriť nie o inom počasí, ako býva zvykom, ale o inom podnebí. Zvyčajne sedem až desaťdňové obdobia počasia vystriedali dlhotrvajúce obdobia vysokej teploty a sucha bez akýchkoľvek zrážok. Záhradkári aj pestovatelia vo veľkom sa sťažujú na sucho a obdobie bez zrážok a často hovoria o strate úrody alebo aj zničení viacročných rastlín. Pritom úrodu môžete na svojom pozemku dosahovať aj za takýchto podmienok. Stačí dodržiavať tieto tri zásady.


Toto nie je žiadny súhrn zahraničných článkov alebo preklad anglicky písaných štúdijných materiálov pre permakultúrne pestovanie, doplnený aranžovanými ilustračnými obrázkami z Pinterestu alebo fotobánk. Popisujem síce naštudované, ale rokmi (úspešného) pestovania overené postupy v nížinnej oblasti, ktorá bola aj toho roku sužovaná teplotami okolo 40°C, v oblasti, kde dlhodobo je najväčší počet slnečných dní v roku a teda minimum dní so zrážkami. Úspechy sú podporené aj neúspešnými experimentami, takže nejde len o náhodné výsledky za pomoci šťasteny. A najlepším pokusom je porovnanie našich postupov a ich výsledkov pohľadom cez plot k susedom, kde oni svojimi, v mieste tradičnými postupmi, dosiahli najmä v roku 2022 úrodu paprík, uhoriek, fazule a inej zeleniny na úrovni nula, slovom nula.

Aj tento rok si k raňajkám užívame vlastných čerstvo odtrhnutých uhoriek

Čo teda môže viesť k slušnej úrode jednoročných plodín (zeleniny) v časoch sucha?

Používajte osivo a priesady miestu prispôsobených odrôd

Ktorá rastlina lepšie odolá súčasným krutým podmienkam pestovania? Tá, ktorá pochádza z týchto podmienok alebo tá, ktorá bola pestovaná v skleníkoch kdesi ďaleko, v riadenej atmosfére, počítačom riadeným zavlažovaním v pôde neznámeho zloženia a vznikla cieleným hybridným krížením dvoch rastlín, aby v prvej generácii (tej, ktorá vám z toho vyrastie na záhrade) mala jasne definované plody, ale bez istoty, ako sa budú správať jej semená?

Môžete si to vyskúšať, keď neveríte. A keď neveríte mne, naďalej kupujte semená označené „F1“. My ale roky pestujeme zeleninu zo semien pôvodne získaných od príbuzných. Každý rok uprostred sezóny vyberieme najlepšie a najkrajšie plody, aby dozreli a získali sme z nich semená, ktoré uskladníme a na jar použijeme k výsevu paradajok, paprík či uhoriek alebo tekvíc.

Vlani spúste ľuďom paradajky očerneli (celé rastliny), ja som nevedel, o čom hovoria. Potom som zisťoval, odkiaľ mali priesady. Kupované na tržniciach. Semená neznámeho pôvodu. Pri dnešnom globalizovanom svete mohli byť vypestované v Ázii, dovezené do Európy a distribuované nadnárodnými reťazcami po osem kusov v sáčku. My vysievame značné množstvo zeleniny a cena sáčkov v obchodoch nás nezaujíma. Rovnako ako cena nimi ponúkanej zeleniny na regáloch. Máme dosť svojej, a lepšej. Aj teraz, v extrémnom suchu, keď susedia nad úrodou zeleniny zlámali palicu.

Ale nie len výber správnej odrody je dôležitý.

Chráňte vodu v pôde mulčovaním rastlín

To teplo je všadeprítomné. A taká paprika má to teplo rada. Na listy, ale nie na korene. Keď slnko pečie na holú pôdu pod paprikou, prehrieva koreňový systém a z pôdy sa vyparuje voda, teplý vietor tomu len pomáha. A paprika bez vody neprežije. Takže treba papriku polievať. Ak je čím. A aj tak sa veľa vody vyparí. A vy ju musíte paprike nanosiť. Ak ju teraz v studni máte. Alebo platíte za pitnú vodu z vodovodu? Lebo dažďová v nádržiach u nás už dávno nie je. Navyše zavlažená pôda pod zeleninou vytvára takzvaný prísušok. Tvrdú vrstvu, ktorá obmedzuje rast zeleniny, ale vytvára kapiláry, ktorými sa z hlbších vrstiev dostáva voda na povrch a odparuje sa. Takže vo výsledku pôda stratí takýmto spôsobom viac vody, ako dodáte zavlažovaním.

Preto je potrebné pôdu okolo rastlín pokryť vrstvou sena, ktoré môžete získať nie len nákupom ale aj nakosením trávy na vlastných plochách. Alebo kupovanou slamou. Zabráni prístupu slnečných lúčov k pôde a okrem iného bráni vysušovaniu pôdy, teda voda v zemi zostáva k dispozícii rastlinám. Pod nástieľkou zostáva pôda kyprá a vlhká. Menej treba zavlažovať, šetríte vodu zo studne alebo z nádrže. A šetríte aj čas alebo elektrickú energiu, čo začína byť dnes už zaujímavé.

Súčasne výrazne obmedzíte rast buriny, ale aj tá vám v konečnom dôsledku pomáha k lepším pestovateľským výsledkom. V primeranej miere dokáže poskytnúť dodatočný tieň koreňovému systému alebo celým rastlinám, tým zmierňuje dopady tepla. Ak máte „morálny problém“ pestovať so zeleninou aj sprievodné rastliny, využite burinu iným spôsobom. Jednoducho ju vytrhnite a odneste sliepkam, alebo ju položte na záhon na mulč. Nech živiny, vytiahnuté koreňmi buriny z väčších hĺbok, obohatia váš záhon, nech ich zelenina využije pre rast a vaše zdravie. Mulčovaním výrazne znížite spotrebu vody a zaručíte si slušnú úrodu zeleniny.

Správny spôsob polievania zvýši výnosy a zníži spotrebu vody

Hoci si to neuvedomujeme, v pôde je pod povrchom celkom dosť vody, hoci musím konštatovať, že stále menej a menej. Práve mulčovaním bránime výparu vody z pôdy bez úžitku. Keď však túto podpovrchovú vodu rastliny spotrebujú, prichádza na rad záhradkár, aby ju doplnil. Ten má dve možnosti:
– celoplošné zavlažovanie hadicou i rozstrekovačmi
– cielené polievanie z konvy

Prvý spôsob je veľmi pohodlný. Vytiahneme hadicu, pustíme elektrické čerpadlo a voda z nádrže alebo zo studne prúdi hadicou, kam ju nasmerujeme. Zo skúseností viem, že takto je polievaná celá plocha záhrady, krížom-krížom cez všetky rastliny kríky, zeleninu, trávu. Ako keby pršalo. Lenže keď naozaj prší, rastliny to vedia. Mení sa tlak vzduchu, jeho vlhkosť, teplota. Kvety mnohých rastlín sa uzatvárajú, zošúverené listy, ako sa rastlina bránila nadmernému výparu z nich, sa narovnávajú, aby prijali čo najväčšou plochou čo najviac vody.

Realita hadicového zavlažovania? Vonku horúčava, suchý vzduch, často ešte slnko páli a švác, prúd studenej vody zo studne na listy! Paprika musí mať radosť! Voda, čo je k dispozícii, je rovnomerne distribuovaná na veľkú plochu, z ktorej sa poväčšinou rýchlo odparí. Zem je zvlhčená do hĺbky pár milimetrov. Dobre popršalo. To ako fakt?

Naproti tomu keď záhradkár nie je lenivý a prejde sa ku každej paprike či paradajke, nie len že ju skontroluje, ale z konvy vyleje každej priamo ku koreňu potrebné množstvo vody a vedľajšia plocha že ostane suchá mu nevadí. Veď je aj tak celý záhon zamulčovaný a voda sa z neho odparuje len veľmi pomaly. Spotrebuje sa tak odhadom len tretina vody a dosiahne sa významný účinok, rastliny prosperujú a zeleniny je nadostač. Navyše sa nemusí platiť za výkonné čerpadlo a desiatky metrov záhradných hadíc. A elektrinu, drahú elektrinu.

V tieni +40°C, dva týždne nepršalo. Zamulčované šalátovky a hokaido na konci júla 2022

Pohyb človeku prospieva, samozrejme že sa netreba pretŕhať. Ale jeden poznatok si neodpustím. Všetci susedia, ktorí polievajú záhony aj ovocné kríky pomocou konvy, netrpia chorobami pohybového aparátu! Samozrejme, môžeme sa prieť, či bolo skôr vajce alebo sliepka. Ale jedno je fakt. Všetko sa začína v hlave.

By ste neverili, koľko dedinčanov, bývajúcich v dome so záhradou, chodí do fitka a platí za to alebo vyvíja inú športovú voľnočasovú aktivitu ako rehabilitáciu. Nie preto, že majú čas a nevedia čo s ním, ale preto, že majú potrebu udržiavať svoje telo v kondícii. Majiteľ záhrady?

Teraz, keď už viete, ako je možné dopestovať dostatok zeleniny a rovnakým spôsobom aj drobného ovocia, aj v dlhotrvajúcich suchách a obdobiach bez dažďov, záleží len na vás, či prepnete vo svojej hlave spôsob doterajšieho uvažovania a zmeníte neúspech na pozitívny výsledok. Mnoho ľudí venuje enormné úsilie a prostriedky tomu čo nefunguje namiesto toho, aby zamerali trochu energie a peňazí tomu, čo fungovať môže. Jedno anglické príslovie hovorí, že život je dosť ťažký, ale keď si hlúpy, je oveľa ťažší.

Neúspech v záhrade dnes je len mrzutosťou, že nemáte dostatok úrody na spestrenie jedálnička. Budúci rok to môže byť dôvod na hlad.

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.