Pravá domáca majonéza

vajíčka

Časy, keď sa v každej domácnosti šľahala do šalátu pravá domáca majonéza, sa, zdá sa, vracajú. Aj keď to pri pohľade do vozíkov v obchodných reťazcoch mnohokrát tak nevyzerá. Ja viem. Gazdinky, zväčša zamestnané ženy, nemajú času nazvyš. Ak však k vidine ušetreného času ešte prirátame výhodné akčné ceny už hotových majonéz, možno sa tým ženám vôbec čudovať? Napriek tomu sa im ja čudujem. A verím, že aj viaceré z vás. Veď príprava domácej majonézy zaberie sotva pár minút a zvládne ju aj menej skúsená kuchárka. Neveríte? Stačí len vybrať ten správny recept.



Ešte pred pár rokmi sme aj my kupovali majonézu hotovú. Často krát tú „značkovú“. Teda tú, na ktorú ide v televízii najmasívnejšia reklama. Až sme si raz sadli a prečítali jej zloženie. Po počiatočnom šoku a následnom predýchaní sme sa rozhodli pre prípravu majonézy doma. Zvolili sme odľahčený recept šéfkuchára Jardu Žídeka, práve odvysielaný v Nebíčku v papuľke.

Blesková domáca majonéza

čerstvé žĺtka
čerstvé žĺtka sú základ
Napriek tomu, že sa nám odľahčená majonéza vydarila, šalát všetkým chutil a vraj by sa na sviatky nemalo experimentovať, som sa tento rok rozhodla urobiť majonézu zase inú. Takú úplne obyčajnú a zo surovín, ktoré sa do nej dávajú odjakživa. Čiže z oleja, vaječných žĺtkov a šťavy z citróna. Tento jednoduchý recept som zase, pre zmenu, videla v relácii „Herbář“ na ČT1. A hoci sa mi príprava zdala naozaj rýchla, v skutočnosti bola ešte rýchlejšia. Celé to trvalo tak päť minút. Aj s odmeraním oleja a vyklepnutím vajíčok. Čo teda ušetrí gazdinka tým, že kúpi hotovú majonézu? No neviem, ale čas to asi nebude. Ale ani špinavý riad, na čo sa mnohé vyhovárajú. Jediné, o čo som prípravou tejto majonézy prišla ja, bola kopa konzervantov a všelijakých vylepšovadiel. A za tými mi naozaj ľúto nie je.

Recept na pravú domácu majonézu

2 dcl slnečnicového oleja
2 žĺtka
1 PL octu (ja som dala citrónovú šťavu, zdá sa mi jemnejšia)
Všetky uvedené suroviny stačí dať do vyššej nádoby, vziať ponorný mixér a pri nízkych otáčkach začať šľahať. Pri šľahaní je dobré pohybovať mixérom zhora dolu. Stačí niekoľko krát. Majonéza je totiž hotová takmer za okamih. Potom ju stačí len podľa chuti osoliť či okoreniť a je hotovo.

Je dlhá trvanlivosť kupovanej majonézy výhodou a či nevýhodou?

Možno niektorí namietnu, že predsa takto pripravená majonéza nemá dlhú trvanlivosť. A majú sčasti pravdu. Ale. Načo by jej bola? Veď ju predsa robíme vtedy, keď ju potrebujeme. Spojíme ňou suroviny v šaláte, šalát do troch dní zjeme. Tak načo? Ak šalát robíte aj častejšie, všetky súčasti musíte aj tak chystať zakaždým čerstvé. Tak prečo práve majonéza má byť ktovie ako stará? Veď kedy bola vlastne vyrobená sa ani nedozviete. Dopátrate sa maximálne k dátumu spotreby. A to je dosť málo. Nemyslíte?

Súvisiace:  Keď deliť stravu, tak správne

Podobné články:

Bolesť kostrče. Čo za ňou je?
Bolesť kostrče je veľmi nepríjemná. Avšak tieto následky nemusíte mať...
Čítať ďalej
ošatka na chlieb
Ošatka na chlieb
Keď sa povie chlieb, väčšina z nás si predstaví klasický...
Čítať ďalej
Vianočný špeciál – dobré a zdravé domáce...
Opäť raz sa hlásim so svojim vianočným pekárenským ošiaľom. Tentoraz...
Čítať ďalej
Prečo vadia reťazcom živé kapre?
V našej krajine sú sviatky Vianoc spojené s rôznymi zvykmi,...
Čítať ďalej
Ani chrumkavá kôrka nepoteší, keď je stred...
Aj k napísaniu tohto článku ma priviedol email. Pisateľ si...
Čítať ďalej
odolné hrušky
Nechali sme hrušku rásť, oplatilo sa
Väčšina ľudí je presvedčená, že ovocné stromy treba kupovať v...
Čítať ďalej

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.