Slivkový lekvár rýchlo a ľahko

zdravý konárik slivky

Domáci slivkový lekvár si mnohí spájajú s detstvom a pobytom u starých rodičov na vidieku, kde sa slivkový lekvár varil vonku na dvore vo veľkom kotli alebo vo veľkom hrnci na sporáku na drevo. A v oboch prípadoch bolo treba v tej horúčave stáť a neustále slivkový lekvár miešať, aby neprihorel, až kým nezhustol. No tak dnes sa dá slivkový lekvár pripraviť oveľa ľahšie a stále to bude ten starý poctivý slivkový lekvár bez konzervantov a nezmyselných prísad.


Keď píšem „pripraviť“, tak myslím pripraviť, nie uvariť. Lebo práve v tom je čaro dnešného receptu, že ak lekvár zo sliviek nevaríte, tak ho ani nemusíte miešať. A teda ani pri ňom v tej horúčave, či už vonku alebo pri sporáku, hoci plynovom alebo elektrickom, nemusíte stáť. Skrátka moderný slivkový lekvár na „japonský spôsob“, robí „sato samo“.

Ako začať? Ako vždy. Nazbierajte nepoškodené slivky zo stromu, umyte ich a nakrájate na štvrťky, pri tom odstráňte kôstku. Potom do zmesi nasypte trochu krištáľového cukru, niekto dáva toľko, koľko je slivák, ale podľa mňa je to priveľa, u nás stačí cca 20%, teda na päť kilo sliviek kilo cukru. Takto pripravená hmota by mohla postáť z večera do rána v prikrytom hrnci, ale ak sa ponáhľate, rovno dajte slivkový lekvár piecť.

Áno, dobre čítate, tento lekvár sa pečie. Tesne pred pečením do zmesi zamiešajte 1% octa koncentrácie 8%, teda na päť kilo ovocia s cukrom 50 ml octa. A potom vylejte do hlbokého plechu na pečenie. Väčšina sporákov s elektrickou rúrou je dosť veľká na dva hlboké plechy nad sebou. A podľa veľkosti rúry aj plechov môžete naraz dať piecť 5 až 8 kilo lekvárovej hmoty.

Rúru nastavte na teplotu 200 stupňov a horný aj spodný ohrev a keď začne zmes vrieť, teplotu znížte tak, aby ste udržali zmes v miernom vare. Zhruba raz za pol hodinu zľahka premiešajte.

Približne po troch hodinách by sa malo odpariť toľko vody, že by sa zmes zmestila do jedného plechu, tak ju prelejte. Pokračujte vo vare a miešaní každú polhodinu a po celkom asi piatich hodinách (záleží od hĺbky plechov, teda množstva zmesi, aj od množstva vody v slivkách) by mala byť zmes rozvarená a hustá tak akurát na umiestnenie do pohárikov.

Zatvorené poháre so slivkovým lekvárom položte na hlboký plech v rúre tak, aby sa nedotýkali navzájom ani okrajov plechu a zalejte do dvoch centimetrov vodou. Priveďte vodu do varu a od tohto momentu udržujte var desať minút. Tým zasterilizujete slivkový lekvár v pare. Po vychladnutí poháre vyberte z rúry a uložte na obľúbené miesto. Vás pečený slivkový lekvár je hotový.

Súvisiace:  Postup pri výsadbe ovocných stromčekov

A či si ho dáte na kváskový chlieb s maslom alebo do buchiet či pripravíte slivkové dedele, je na vás.

Hoci celkový čas prípravy slivkového lekvára je dlhý, čas, ktorý mu musíte venovať vy osobne, je týmto spôsobom prípravy krátky. Celý čas sa môžete v dome alebo okolo neho venovať čomukoľvek inému, len občas očkom mrknete, či sa na plechu varí.

Pre nás má čaro prípravy slivkového lekváru pečením osobitnú príchuť, lebo na napájanie elektrickej rúry používame elektrinu z našej solárnej elektrárne 😉 a samozrejme slivky z nášho ovocného sadu. Zatiaľ sme pripravili tri várky lekváru a nevylučujeme ďalšie.

Dúfam, že si pochutnáte rovnako ako my.

Podobné články:

Uhorky zberáme aj na jeseň
Uhorky ako sezónna zelenina majú zväčša krátky život. Po vysiatí...
Čítať ďalej
Miska voňavého zdravia. 3 chutné polievky na...
V súčasnej situácii má ochrana a posilnenie imunitného systému prvoradý...
Čítať ďalej
Slovenské ovocie na našich trhoch: Ako sa...
Práve vrcholí sezóna ovocia. Kedy čo vlastne rastie, aby ste...
Čítať ďalej
Maliny dostali ihličnatý mulč
Maliny a ostružiny sú typické lesné ovocie, ale veľkoplodé varianty...
Čítať ďalej
Aktualita 19.4.2012
Prepáčte, že sa vám momentálne nevenujem, ale na českej TV...
Čítať ďalej
Koľkokrát denne jesť a ako si rozdeliť...
V súvislosti so zdravou výživou sa často hovorí o tom,...
Čítať ďalej

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.