Čo to vlastne je zázvor? Čerstvý zázvor alebo ďumbier je podzemok, čiže hľuza rastliny, pochádzajúcej z Ázie. Používal sa už v staroveku ako korenie aj univerzálny liek. Dnes je dostupný ako sušený prášok aj ako čerstvý koreň.
Hlavnými obsahovými látkami sú voňavé oleje, najznámejší je gingerol. Nezanedbateľný je aj obsah minerálov, hlavne draslíka, vápnika a železa.
Sušený zázvor sa používa vyslovene pri varení ako korenina. Má výraznú horkastú chuť a hodí sa na ochutenie jedál z mäsa aj zeleniny.
Čerstvý zázvor má jemnú citrónovú vôňu a mierne štipľavo-citrónovú chuť. A práve tento čerstvý, tepelne neupravený zázvor má vynikajúce liečivé účinky.
Pôsobí proti nevoľnosti pri cestovaní. Plátky môžete žuť počas cesty autom. Pomáha aj pri tehotenskej nevoľnosti.
Čaj zo strúhaného čerstvého zázvoru znižuje bolestivosť kĺbov a zlepšuje ich pohyblivosť. Stačí denne kúsok veľkosti palca, postrúhať alebo nakrájať na tenké plátky, zaliať v šálke vriacou vodou a nechať vylúhovať 5 minút. Piť po dúškoch a kúsky zjesť.
Takýto čaj má dobré prekrvujúce účinky, preto je vhodný pri nachladnutí, ale aj pri pocite studených rúk či nôh. Čerstvá šťava zmiešaná s medom pomáha pri zahlienení.
Éterické oleje podporujú trávenie, znižujú nafukovanie a uvoľňujú kŕče v tráviacom systéme.
Zároveň chránia sliznicu žalúdka pred poškodením a tvorbou vredov.
Do jedla sa čerstvý zázvor pridáva na konci varenia alebo po uvarení, aby cenné látky nevyprchali. Pri dlhšej tepelnej úprave stráca svoje liečivé účinky aj jemnú chuť.
Ak sa chcete naozaj osviežiť a pritom si neznehodnotiť cennú surovinu, pripravte si zázvorovú limonádu za studena. Stačí čerstvý zázvor postrúhať, zaliať čistou studenou vodou a nechať lúhovať aspoň 20 minút. Čím dlhšie, tým lepšie. Môžete pridať šťavu z citróna alebo limetky, prípadne trochu medu.
Komentáre