Moderné odrody ovocných stromov, pestované vo forme nízkych stromčekov, vyžadujú pomerne intenzívnu starostlivosť a častý rez. Za to sa odmenia rýchlym nástupom rodivosti a vysokou úrodou. Existuje pomernej veľa rád a tipov, ako sa o stromčeky starať, vrátane názorných videí. Napriek tomu sa občas stane, že neskúsený záhradník rez stromčeka nezvládne a to sa prejaví takzvanými vlkmi.
Aj my sa často stretávame s otázkou, ako sa týchto vlkov zbaviť. Sú to vetvy, ktoré rastú na stromoch kolmo nahor, pomerne husto, ale nie je na nich žiadna úroda. Aby sme korunu ovocného stromu presvetlili, je potrebné ich odstraňovať. Ovšem prax záhradkárov naznačuje, že prosté strihanie vlkov nepomáha. Objavujú sa zas a znova.
Než sa rozhodnete vlkov na jabloniach úplne zbaviť, mali by ste vedieť, že je to vynikajúci štepný materiál. Keď plánujete očkovať stromy svojou obľúbenú odrodou, vlky odstrihnuté vo vhodnom období budú dobrým zdrojom materiálu.
Ako predísť vlkom na stromoch
Aby ste nemuseli riešiť, ako vlky odstraňovať, je dobré predchádzať ich vzniku. Ako teda vlky na jabloniach ale aj iných drevinách vznikajú? Je to reakcia na prudký rez stromov. Vždy, keď záhradník silne zostrihá korunu stromu, strom sa „bráni“ vyhnaním veľkého počtu olistených vetiev, vlkov.
Samotné vlky nepredstavujú žiadny problém, ak opomenieme fakt, že na týchto vetvách ovocie nerastie. Plodia len vetvy šikmo alebo vodorovne orientované. Ako som už písal, vlky môžu byť zdrojom materiálu pre štepenie stromov. Alebo tiež surovinou na drevnú štiepku.
Ak nechcete, aby na vašich stromoch sa zrazu objavilo veľké množstvo vlkov, nerobte radikálny rez. Rozdeľte si ho na viacero období. Režte postupne.
Komentáre