Keď sa v zimných mesiacoch vrátime z krátkej návštevy v záhrade, býva nám celkom zima. Niekedy sa tam zájdeme len pozrieť, pretože pri teplotách pod nulou sa veľmi na záhrade nedá pracovať a v dome naozaj len krátko. A niekedy sa pri slniečku zdržíme aj tri či štyri hodiny. A potom dobre padne zohriať sa niečím, čo pochádza z našej úrody. Pretože aj keď ovocné stromy tento rok nekvitli, bohatú úrodu sme mali už prvý rok.
Už pri prvej obhliadke pozemku pred jeho kúpou sme si nemohli nevšimnúť trnky a šípky na okraji pozemku. Rástli v dolnej oplotenej záhrade aj pri hornej lúke. Kým sme stihli podpísať zmluvu o predaji, majitelia stihli v dolnej záhrade všetky šípky ako burinu zlikvidovať. Našťastie ich ostalo dosť na lúke a tiež za záhradou.
A práve zo šípok sme si vyrobili nápoj, ktorý nám príde vhod po návrate zo zimnej záhrady alebo ako prípitok pri slávnostných príležitostiach. Vyrobili sme si domáci šípkový likér.
Obraté šípky sú najskôr umyté a očistené od zvyškov kvetov. Na jednu dávku používame 600 gramov čistých šípok, dobre je narušiť ich kožovitý povrch. Niekto na to používa vidličku a napichuje ich, u nás doma sa osvedčil hliníkový pretláčač na cesnak, ktorý šípky miene rozpučí. Takto pripravené šípky nasypeme do štvorlitrového skleneného pohára a doplníme 600 gramov medu alebo cukru. Všetko zalejeme dvomi litrami vodky. Potom už len stačí nechať túto zmes lúhovať tri týždne na teplom mieste. Pohár zakrývame potravinárskou fóliou. Každý druhý deň sme obsah premiešali.
Po troch týždňoch zlejeme a precedíme cez plátno a sitko a naplníme do pôvodných fliaš. Náš šípkový likér chutí aj návštevám a užívame ho ako liek v malom množstve 😉 Aj tak sme si na Nový rok pripravili druhú várku a pravdepodobne ešte využijeme zásoby šípok na kríkoch a do jari ešte jednu dávku budeme mať.
Keď sa uzimení vrátime domov, zahreje nás na tele aj na duši produkt z našej vlastnej záhrady.
U nás voľne rastúcich špípok je veľmi veľa a nikdy ma nenapadlo si z nich spraviť liker, ale túto sezónu už budem vedieť, čo s nimi, vďaka za tip a v malej miere to bude v podstate aj veľmi dobrý a zdravý liek 🙂