Najmä dámy používajú mnoho rôznych kozmetických prípravkov s desiatkami všakovakých ingrediencií. K tomu si pripočítajte všadeprítomné znečistenie, hormonálne zmeny, stresy…Niet divu, že sa tieto momenty musia niekde prejaviť. Častokrát si to odnesie práve citlivá pleť. Ako sa o ňu starať?
Červené škvrny, opar
Ak pozorujete výrazné krvné cievy, hrbolčeky, výrazné mazové žľazy, zhrubnutú kožu na nose, lícach a brade, je veľmi pravdepodobné, že máte ochorenie zvané rosacea alebo aj ružovka.
Čo robiť: Hľadajte prípravky s upokojujúcimi zložkami bez obsahu mydla, ktoré pôsobia protizápalovo. Pomôcť by mohli aj sladké drievko, riasy či koloidná ovsená kaša. Vynechajte drsné trenie tváre (napr. šúchanie uterákom), chemické peelingy či mikrodermabráziu. Pomôže aj optimalizácia stravovacieho režimu – korenené jedlá majú tendenciu daný stav zhoršovať, na druhej strane sú ale probiotické potraviny so živými kultúrami a schopnosťou potlačiť citlivosť kože, svrbenie, začervenanie a tvorbu látok spôsobujúcich zápal.
Alergické reakcie
Kožné problémy môžu byť, a v tomto prípade väčšinou aj sú, imunitnou reakciou na niečo, čo nie je s vašim organizmom a imunitným systémom kompatibilné. Často sa jedná o zdedené predispozície, takže ak je váš rodič na niečo alergický, môžete na rovnakú vec byť alergickí aj vy.
Čo robiť: Alergickým príznakom môžete uľaviť na základe jednoduchého mliečneho receptu – namočte handričku v teplej vode a mlieku a umiestnite ju na podráždené oblasti. Citlivá pleť ocení aj Aloe a opäť tiež úprava jedálnička smerom k odstráneniu sladkostí a zaradením potravín bohatých na zinok (fazuľa, kešu).
Supersuchá pokožka
Ak je vaša pokožka na tvári napätá a drsná (ako šmirgeľ), môže byť suchá alebo dehydratovaná, skrátka bez vody. Môže to byť následkom stravy, počasia alebo iných produktov, ktoré používate (priveľa alkoholu v kozmetike je bežným vinníkom tohto stavu). Dehydratovaná pleť je však dočasný stav, zatiaľ čo suchá pokožka je niečo, s čím sa človek narodí. Suchá koža sa dostatočne nepremasťuje a nezvlhčuje, takže vždy potrebuje dávku vlhkosti. A keď sucho dosahuje vrchol, bunky sa môžu začať „dvíhať“, čo vnímame ako podráždenie so svrbením.
Čo robiť: Zvážte umývanie pokožky pomocou jemného čistiaceho prostriedku bez mydla a udržiavajte svoj režim starostlivosti o pokožku čo najjednoduchšie – teda žiadne tonery alebo výrobky obsahujúce alkohol. Kožu zo suchých miest nestrhávajte, namiesto toho na ňu naneste hydratačný krém na citlivú pokožku alebo prípravok s ceramidmi, peptidovým komplexom a niacínamidmi. Zmäkčujúce látky používajte dva-trikrát denne a vyskúšajte aj nočnú masku, tú však stačí aplikovať nie častejšie ako raz za týždeň.
Komentáre